Hlavní navigace

Jak se zbavit pesticidů v ovoci a zelenině

10. 12. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Kupovat bio ovoce a zeleninu není pro každého reálné. Co dělat, když se chcete zbavit pozůstatků nežádoucích látek v potravinách? Velký podíl pesticidů odstraní z ovoce a zeleniny obyčejná voda.

Vědci na základě dlouhodobých výzkumů potvrdili, že některé způsoby skutečně vedou k eliminaci reziduí pesticidů, a to až v 90 % případů. Na některé z nich stačí pouze voda, na jiné prostředky, které má každý doma.

Množství pesticidů se pravidelně kontroluje

Pesticidy mohou být pro lidský organismus toxické a při dlouhodobé konzumaci mívají negativní dopad na imunitní systém. Na to ostatně upozorňuje také Světová zdravotnická organizace. Na její apel jednotlivé státy provádějí pravidelné kontroly nejenom ovoce a zeleniny. Bezpečnost potravin v ČR včetně obsahu pesticidů sleduje Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která svá zjištění zveřejňuje na webu Potraviny na pranýři.

Galerie: Ovoce a zelenina s pesticidy v ČR, rok 2020

Problémem se u nás zabývá mj. také Centrum pro životní prostředí a zdraví, Státní zdravotní ústav a testování provádí také Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. Odborníci vytvořili přehled potravin, které obsahují vysoké množství pesticidů, a zároveň prozkoumali i několik způsobů, jak jejich výskyt snížit na minimum.

Lokální potraviny jsou na tom nejlépe

Ovoce a zelenina z lokální produkce je pro člověka jednak přirozená a za současných podmínek také jedna z nejzdravějších a nejchutnějších. Sníží se doba od sklizení ke spotřebiteli, ekologická stopa a množství použitých pesticidů, které jsou nutné k tomu, aby se mohla prodloužit délka skladování kvůli převozu. Podle dat Státního zdravotního ústavu používá Česká republika o poznání menší množství pesticidů než jiné evropské země. Například ve srovnání se Španělskem nebo Belgií je to až čtyřikrát méně.

Největší množství reziduí pesticidů objevilo testování Vysoké školy chemicko-technologické v jablkách, hroznovém vínu, jahodách, broskvích, listových salátech a citrusech. Podobně dopadlo také zahraniční testování. Naopak nejlépe je na tom tropické ovoce, vyjma citrusů, mražený hrášek nebo například květák.

Slupka pohltí nejvíc pesticidů

Oloupáním slupky se ovoce i zelenina zbaví většiny pesticidů, které na ní ulpěly. Na druhou stranu obsahuje i zdraví prospěšné nutrienty, které tímto ztratíte. Řešení je někdy velmi snadné – kupovat potraviny v bio kvalitě, alespoň ty druhy, které podle nezávislých testů dopadají nejhůře. Jenže to nejde vždy a ani u všech potravin.

Vzhledem k častému testování zjistili odborníci několik způsobů, jak se většiny pesticidů z ovoce i zeleniny zbavit, a přitom zachovat původní množství vitamínů a minerálů.

Octový nebo solný roztok

Ocet poměrně účinně odstraňuje rezidua pesticidů i ze slupek ovoce a zeleniny. Navíc pomáhá odstranit škodlivé bakterie. Roztok octa s vodou v poměru 1:10 se dá použít na veškeré druhy, které mají tvrdou slupku a vydrží dvacet minut pod vodou, aniž by došlo k mechanickému poškození nebo octové pachuti. Jde tedy hlavně o okurky, jablka, kedlubny a další podobné plodiny.

Tento způsob doporučuje také Státní zdravotní ústav, který se ve své studii inspiroval Gaylem Povisem Allemanem. Stejný efekt by mělo mít použití jedlé sody, a to tří čajových lžiček do litru vody. Tento způsob ale nebyl prozatím tak rozsáhle testovaný.

Obdobně jako ocet působí také 2% solný roztok. Podle Karla Pepperného z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity má stejné vlastnosti, ale nezanechává tak výrazný zápach. V obou případech je úspěšnost 40–90 % a závisí na množství i typu použitých pesticidů. Účinek se zvýší použitím teplé vody.

Obecně by se dalo říct, že čím šetrnější pesticidy s krátkou ochrannou lhůtou byly použity, tím snáze se z ovoce a zeleniny dostanou. A to platí i naopak.

Stačí čistá voda?

Vědci z Connecticut Agricultural Experiment Station zjistili, že většiny pesticidů se lze zbavit omýváním pod obyčejnou vodou. Výzkum zahrnoval nejrozšířenější druhy ovoce a zeleniny, které byly omývány po dobu třiceti vteřin pod studenou vodou. Výsledky ukázaly, že bylo zredukováno devět z dvanácti testovaných pesticidů. U zbylých tří se ovšem množství nesnížilo.

Vzhledem k tomuto zjištění se metoda nejeví jako zcela dostačující a měla by být používána pouze v ojedinělých případech, a to u takových druhů, které momentálně nelze sehnat v bio kvalitě a zároveň se na ně nedá použít octový nebo solný roztok. Tento postup za stejných podmínek ostatně doporučuje také Státní zdravotní ústav.

Server Vitalia.cz nechal před časem otestovat v laboratořích VŠCHT, nakolik pomůže omytí kůry u citronů, podobný experiment později provedla i spotřebitelská organizace dTest.

Galerie: Test citronů – zbavíme se omytím pesticidů?

Výsledky shodně ukázaly, že omytí, a to i s použitím různých doporučovaných prostředků včetně octa, zbaví toto ovoce reziduí pesticidů jen částečně. Nicméně zjištěná rezidua ani v jednom z případů nepřekročila povolené limity.

Je tedy nutné počítat s tím, že některá rezidua pesticidů na plodinách zůstanou, už se nicméně nebude jednat o tak zásadní množství.

Autor článku

Mgr. Alena Teclová

Vystudovala resocializační pedagogiku na Univerzitě v Pardubicích. Pracuje jako externí redaktorka několika časopisů. Aktivně se zajímá o alternativní léčbu, zdravý životní styl a kontaktní rodičovství.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).