Chemoterapii v infúzích mohou pacienti mít doma. Dá se s ní jít i do divadla

29. 1. 2025

Sdílet

Ruce drží infúzní pumpu na chemoterapii
Autor: Vitalia.cz/Hana Válková
Lékař drží malou infuzní pumpu pro podávání chemoterapie
Cytostatika nedostávají pacienti jen na lůžku nemocničního stacionáře. U rakoviny kolorekta, slinivky nebo žaludku si infúzní léčbu berou někdy i domů. Umožňují to minipumpy, které se vejdou do malé taštičky.

Chemoterapie zpravidla trvá měsíce a má podobu injekcí, pilulí, ale zejména infúzí. Nezřídka se proto odehrává na lůžku denního stacionáře v onkologickém centru, kde jedna infúze kape do žíly třeba i několik hodin. Pro pacienta proto může být snesitelnější, když si tuto formu léčby může vzít domů. Někdy to jde.

Redaktorce Vitalia.cz tento způsob aplikace léčby představil ve Fakultní nemocnici v Motole primář Onkologické kliniky Zdeněk LinkeTéměř výhradně se týká cytostatika fluorouracil, podotýká lékař. 

Jde o účinnou látku používanou bezmála pět desítek let. Slouží k léčbě nádorů trávicí soustavy, tedy třeba žaludku, tlustého střeva, konečníku, jícnu nebo slinivky. O tom, zda ji pacient dostane v kapačce domů, rozhoduje lékař. Odvislé je to i od toho, ve které linii léčby je použita.

Pumpy do kabelky

Domácí aplikace cytostatika do žíly je možná díky zmenšení infúzních pump, tedy zařízení, které automaticky ženou účinnou látku do krve nemocného.

První přenosné infúzní pumpy, tzv. infuzomaty, se podle lékaře v tuzemské praxi objevily před více než 15 lety. Tehdy zdravotníci v Motole plnili cytostatika do opakovaně použitelných stříkaček. Stříkačka se vložila do infuzomatu a pumpa její obsah vytlačovala konstantní rychlostí. Šlo ale o poruchový a pro pacienta nekomfortní systém, dodává lékař.

Řadu let proto v Motole sahají po něčem jiném – tzv. elastomerických infusorech. Místo stříkačky je v infúzní pumpě nafouklý jednorázový balónek. Přesně definovaným objemem cytostatika ho naplní u nás v lékárně. Balónek, krytý průhledným plastem kvůli ochraně před propíchnutím, se roztáhne a následně je infúzní pumpou postupně smršťován, čímž fluorouracil vytlačuje v konstantní dávce po dobu většinou 48 hodin, popisuje Zdeněk Linke.

Cytostatikum se do krve dostává vstupem do duté žíly. Pacienti jej mají již zavedený kvůli další léčbě. Než může pacient domů, balónek zdravotníci vybaví speciální pouzdrem dodaným výrobcem pumpy. Brání vystavení léčiva světlu a umožňuje infúzi pohodlně nosit třeba na krku. 

Ještě v nemocniční ambulanci pak infúzi pacientovi napojí na vstup do žíly. Pacient poté odchází po svých z nemocnice a vrací se sem zpět až třetí den, kdy je balónek až na pár mililitrů tekutiny prázdný.

Do sprchy i do divadla

Jak ujišťuje zdravotní sestra Jitka, balónek není náchylný na pád, protože je uložen v plastovém obalu. Naši pacienti s ním chodí do divadla, vaří, pečou, prostě dělají všechno jako bez něj, vyjmenovává sestřička. 

S mobilní pumpou se pacienti mohou také sprchovat, při spaní si ji vloží pod polštář. Musí si ale hlídat, aby si při prudkém pohybu či zavadění nevytrhli jehlu, která je zavedena do žilního vstupu. Pokud se to stane, musí obratem zpět do nemocnice.

Malou infuzní pumpu lze nosit přes rameno, na krku i kolem pasu.

Malou infúzní pumpu lze nosit přes rameno, na krku i kolem pasu. Pouzdro pacientovi zůstává, pumpu vrací.

Autor: Vitalia.cz / Hana Válková

Chemoterapie bez hospitalizace

Fluorouracil se sice dá v léčbě obejít tabletami kapecitabinu, jejichž užívání je pohodlnější než infúze, Zdeněk Linke ale vysvětluje, že mobilní infúzní pumpy nejsou překonané. Tablety se totiž užívají po dobu tří týdnů, byť s pauzami, v případě fluorouracilu jde navíc o méně toxickou léčbu. Dvoutýdenní interval infúzí se také lépe kombinuje třeba s některými imunoterapeutickými a biologickými přípravky a lépe zapadá i do schématu úhrad od zdravotních pojišťoven.

Mobilní infúzní pumpy přispívají k tomu, že ač pacientů s rakovinou obecně přibývá, je stále méně těch, kteří musí být kvůli chemoterapii hospitalizovaní. Dnes už takových máme minimum. Léčba je zejména ambulantní, potvrzuje Zdeněk Linke.

Z Ameriky a zase zpět. Česká firma se snaží vyvinout lék proti rakovině Přečtěte si také:

Z Ameriky a zase zpět. Česká firma se snaží vyvinout lék proti rakovině

Do nemocnice ale stále ještě musí nemocní s některými typy lymfomů či nádory varlete, protože se léčí kontinuálními terapiemi či léčivy s vysokým rizikem toxicity. Stejně tak pacienti s opakovanými alergickými reakcemi nebo někteří pacienti s vysokým tlakem.

Ani při používání mobilní pumpy se pacient nevyhne návštěvě onkologického denního stacionáře. Fluorouracil je totiž účinná látka podávaná v kombinaci s dalšími cytostatiky. Pro pacienta to znamená, že před tím, než si infúzní terapii fluorouracilem vezme domů, musí nejprve v nemocnici absolvovat až dvouhodinové infúze jiných, rovněž potřebných léčiv. Fluorouracil se pacientovi dává na závěr, nejde tedy o celou chemoterapii, doplňuje primář Zdeněk Linke.

Chodíte na prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku?

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).