Hlavní navigace

Homeopatika na opary: s léčbou začněte hned, jak pocítíte svědění

12. 3. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Cítíte podivné svědění na rtu? Bude to opar. Anebo třeba ne, pokud začnete ihned s léčbou. Můžete vyzkoušet i tu, kterou doručuje lékař-homeopat.

Opary, drobné puchýřky, které se nejčastěji objevují na rtu a v jeho okolí. Většinou se vracejí při oslabené imunitě a dokážou být pořádně nepříjemné.

Pokud patříte mezi ty, kteří trpí na opary, tak to jistě znáte. Začíná to nenápadně. Místo na rtu nejprve trochu pálí a svědí, až máte nutkání začít si je škrábat. Ti, co jednou neodolali, vědí, že to pak bude ještě horší. Místo doteků je vhodné ihned zahájit léčbu.

Jinak velmi brzy vzniknou napjaté puchýřky se zánětlivým lemem. Opar můžete mít přímo na rtech nebo v okolí úst týden až dvanáct dní. Pak postupně praská nebo zasychá a do tří týdnů máte ústa zase jako nová.

Stadia oparu:

  • 1. den: Místo budoucího oparu pálí, svědí nebo brní.
  • 2.–3. den: Opar se dere na povrch jako shluk malých nažloutlých vřídků, které obsahují hnis.
  • 4. den: Vřídky praskají a vytéká z nich tekutina. Velmi nepříjemná a bolestivá fáze.
  • 5.–8. den: Vytváří se strup, který však často praská. Místo svědí, pálí a může z něj vytékat i krev.
  • 9.–12. den: Opar se postupně ztrácí. Někdy po něm může zůstat jizva.

Opary se vracejí

Opary se většinou vracejí při oslabené imunitě. Vyvolat je může třeba horečka nebo i obyčejné prochladnutí. Dále také slunění, stres, nedostatečná výživa a samozřejmě i hormony – u žen to bývá na začátku menstruačního cyklu.

Abyste se jim vyhnuli, měli byste myslet na pestrou stravu, dostatek vitaminů, zejména vitaminu B, a doplnit jídelníček o probiotika.

Po homeopatii sáhněte co nejdříve

S homeopatií je to stejné jako s antivirotiky – myslete na ni hned při pocítění prvních příznaků.

„V léčbě oparů funguje homeopatie excelentně. Je dobře poslouchat své tělo a už při prvních příznacích (anebo spíše v době prvních ohlasů) použít homeopatický lék,“ radí lékařka Věra Budková.

Homeopatka doporučuje tyto léky:

  • Rhus toxicodendron 9 nebo 15CH: Při pálení, svědění, které ještě nevykazuje pustuly, podávejte 5 granulí opakovaně po deseti minutách za sebou. Klidně i třeba šest dávek. Posléze prodlužujte interval a možná nedojde ani k výsevu pustulí. Pokud se pustuly již objevily, podávejte lék 4× denně 5 granulí po dobu tří až čtyř dnů. 
  • Mezereum 9CH: Tento lék je již prevencí infekčních komplikací. Užívá se v době, kdy už pustuly začínají žlutavě hnisat a opar se pokryje tvrdou krustou. Dávkování 4× denně 5 granulí po dobu tří až čtyř dnů.
  • Antimonium tartaricum 9CH: K prevenci jizviček a bolestivých puchýřů užívejte 2× denně 5 granulí po dobu tří až čtyř dnů.

Farmaceutka Jana Strieglerová doporučuje v boji s virovou infekcí, tedy i s viry způsobujícími opary, podpořit imunitní systém. Lékem číslo jedna je Oscillococcinum (2× denně) nebo Engystol (2× denně) po dobu jednoho až dvou týdnů. „Lokálně se opar může potírat tea tree olejíčkem nebo dubovkami,“ dodává.

Odborná spolupráce:

MUDr. Věra Budková

Soukromá praktická lékařka se specializací pediatrie. Věnuje se rovněž homeopatii. Je členkou Homeopatické lékařské asociace (HLA).


PharmDr. Jana Strieglerová

Farmaceutka. Profesně se věnuje také homeopatii a poradenství o zdravé výživě, absolventka studia homeopatie při Homeopatické lékařské asociaci (HLA).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).