Hlavní navigace

Trápí vás opary či afty? Pomohou léky i babské rady

7. 4. 2011

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Až 80 procent lidí mělo někdy v životě na rtu opar, afty v ústech zakusila plná čtvrtina z nás. K doktorovi s podobnou „banalitou“ obvykle nechodíme a snažíme se pomoct sami. Jak?

Možná to znáte sami – člověk se ráno vzbudí a už to cítí – zase opar! Na kráse nepřidá, navíc nepříjemně svědí. Opakovaně, několikrát do roka, se s nemilým projevem infekce vyvolané virem herpes simplex setkává dvacet procent lidí.

Foto: http://www.dent.ucla.edu
www.dent.ucla.edu

Jakmile se totiž člověk jednou nakazí, virus zůstává v těle po celý život. Příznaky se objevují většinou jen krátce a brzy zmizí, viry ovšem zůstávají v nervových buňkách. Osoby s oslabeným imunitním systémem jsou však vystaveni nákaze mnohem více.

Virem herpes simplex je nakaženo až 80 procent obyvatel, řekla ČTK kožní lékařka Monika Arenbergerová. Opar jako vnější projev pak spouští horečka, chřipka, emocionální stres a u žen také menstruace.

Obvykle se snažíme pomoct sami. Na opary si podle ČTK zhruba polovina pacientů obstarává volně prodejné léky, ostatní si dávají obklady z černého čaje, meduňky, nebo si opar mažou zubní pastou.

Babské rady (bez záruky):

  • přikládejte obklady z čaje (černý čaj, meduňka), možno použít navlhčený sáček čaje
  • opakovaně jemně vysoušejte tamponem s lihem (nebo např. kolínskou), nebude dále mokvat a udělá se rychleji strup
  • jogurt s živými kulturami mažte několikrát denně na postižené místo, pomáhá proti svědění a díky aktivním mikroorganismům urychlí hojení
  • na vysušení oparu se používá také zubní pasta

Vše o nemoci: Opar (herpes simplex)

Podle Moniky Arenbergerové na opary pomáhají krémy a gely s virostatiky a nově se objevily také náplasti s léčivými látkami, které urychlují hojení, mají i krycí efekt, takže brání šíření infekce na další osoby. V náplastech je výtažek z hlívy ústřičné, červených řas a zinek. “Jejich výhodou je i to, že se samovolně rozpouštějí, takže odpadá bolestivé strhávání,“ říká lékařka.

Varuje před samoléčbou v případě, že se potíže často opakují; mohou totiž být příznakem skrytého onemocnění.  Pak je podle Arenbergerové na místě podat antibiotika.  „Lékaře bychom měli vyhledat, když se do oparu dostane bakteriální infekce, objeví se zánět, otok, zvýšená teplota. Celková antibiotika jsou nutná,“ zdůraznila.

S afty se moc nenajíte

U aftů není příčina přesně známa. Na vzniku se podílí snížená imunita, která souvisí se stresem, nemocí, infekcí či únavou. Viníkem může být i alergie na potraviny, příliš kořeněné jídlo a nedostatek vitamínu B 12.

Při léčbě se osvědčila celoroční preventivní kúra B komplexem. Nově jsou k dostání také náplasti s kyselinou hyaluronovou a výtažkem z kůry kořenovníku obecného. Přilepí se na sliznici a postupně se několik hodin rozpouštějí. Účinné látky přitom působí proti bolesti a urychlují hojení.

Podle zkušeností lidí trpících afty se na léčbu osvědčil čajovníkový olej.

O nemoci: Afty

Afty v ústech jsou velmi nepříjemné, závisí na jejich četnosti a velikosti. Znepříjemňují jídlo i mluvení. Také ony mohou signalizovat vážnější onemocnění, pokud se jich tedy nemůže dlouhodobě zbavit, nebo trpíte silnou bolestí, je na místě obrátit se na lékaře.

Pokud máte afty:

  • pečlivě dodržujte hygienu ústní dutiny
  • vyhýbejte se dráždění ústní dutiny
  • používejte měkký zubní kartáček
  • nejezte kořeněná jídla
  • nepijte kávu
  • nežvýkejte žvýkačky

Znáte nějaké „zaručené“ babské rady na opravy a afty? Podělte se o ně.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).