Hlavní navigace

Hliníku z vakcín se do těla vstřebá méně než při kojení, tvrdí zastánce očkování

Autor: Isifa.cz
Kojenec dostane podle imunologa Marka Petráše do těla více hliníku z mateřského mléka než z běžných vakcín. Odpůrci očkování říkají něco jiného. Ti však na akci o očkování chyběli.
Jan Drahorád
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Proti častým obavám z obsahu toxických hlinitých solí, které se používají jako adjuvans v mnoha typech vakcín podávaných dětem, vystoupil zastánce očkování a imunolog Marek Petráš, podle kterého není situace miminek po očkování tak drastická, jak by se mohlo z řady internetových článků zdát.

Adjuvans

Látka zvyšující antigenní vlastnosti očkovací látky a na níž je adsorbován antigen „nosič“ , lat. adiuvo podporovat, pomáhat

Zdroj: Velký lékařský slovník, http://lekarske.slovniky.cz/

Šestiměsíční kojenec podle něj dostane do těla více hliníku z mateřského mléka než z běžných vakcín. Během diskuze s názvem Jak očkování změnilo svět nevystoupil nikdo z opačného tábora, tedy „odpíračů“ očkování, celková atmosféra byla „proočkovací“.

Hliník je všude kolem nás

Marek Petráš se tak snažil vyvrátit „mýtus“, podle kterého se u dětí po očkování v kojeneckém věku mění chování, případně že hliník z vakcín podporuje výskyt autismu. Imunolog sice toxicitu hliníku jako příčinu řady civilizačních chorob přiznává, musí se podle něj ale hodnotit realisticky. „Sůl je v nerozpustné podobě, jejich průnik je obrovsky limitován,“ řekl Petráš, který svá slova podkládá údaji o denních dávkách vstřebaného hliníku z běžného života.


Autor: Vitalia.cz

Zdroj: Prezentace M. Petráše, doplněno red.

Kvůli samotnému kojení se tak u šestiměsíčního dítěte podle imunologa zvýší koncentrace hliníku v krvi o 19 procent, zatímco očkování (pro jeho příklad sloužily tři dávky hexavakcíny a tři dávky vakcíny Prevenar proti pneumokokům) ji zvýší o osm procent. „Nemůžeme hodnotit očkování jako nebezpečné,“ uzavřel svou přednášku Marek Petráš, podle kterého je ale třeba stále počítat s tím, že „léky jsou léky“ a jako takové přinášejí i nežádoucí reakce.

Přečtěte si: Podceňujeme nežádoucí účinky očkování?

Hliník ve vakcínách je horší, namítají odpůrci

Tato tvrzení ale dlouhodobě někteří čeští i zahraniční výzkumníci zpochybňují, jedním z hlavních oponentů u nás je profesorka Anna Strunecká, o její knize Varovné signály očkování si můžete přečíst například zde: Varovné signály očkování: Lékaři o nich nemluví.

Podle profesorky je hliník přijímaný injekčně horší než z potravy. Zatímco v trávicím traktu jsou bariéry proti průniku nebezpečných iontů do krve, injekcí se hliník do řečiště dostane, následně se podle ní ukládá i v mozku, kde může vyvolat záněty.

tipli

„Mnozí vědci neustále upozorňují, že obsah hliníku ve vakcíně až padesátinásobně překračuje bezpečnostní limity pro kojence a malé děti. Na rozdíl od Al3+ přijímaného ústně zůstává téměř 100 % hliníku podávaného injekčně jako adjuvans v těle, protože vazbou s antigenní bílkovinou vytváří komplex, který nemůže být vyloučen ledvinami," píše autorka v další knize Jak přežít dobu jedovou. Podle ní je pak projevem intoxikace mozku „encefalitický pláč“, který signalizuje otok a zánět mozku, kdy dítě po očkování propláče několik hodin. Jestliže se u dítěte projeví pár dní po očkování křeče, není podle autorky pochyb, že je vyvolala vakcína, mělo by jít o projev akutní stimulace mikroglií. „U autistů se skutečně zjistilo, že chronická aktivace neuroglií a chronický zánět mozku u nich přetrvává dlouho do dospělosti (do 45 let),“ domnívá se Anna Strunecká.

Velká polemika Prymula versus Eleková: OČKOVÁNÍ PRO A PROTI

Ať je pravda na jakékoliv straně, bylo by pěkné, kdyby se na podobné diskuze zvali zástupci obou znepřátelených táborů, aby si posluchači mohli udělat sami obrázek o fundovanosti jednotlivých názorů hned na místě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).