Hlavní navigace

Globus vydával polská jablka za česká, navíc byla plná pesticidů

Sdílet

 Autor: en.wikipedia.org/wiki/Pau­la_Red#/media/File:Paulared­.jpg, podle licence: CC BY-SA 4.0
Český ministr zemědělství Marian Jurečka nás neustále nabádá ke konzumaci českých potravin. A když už naše zemědělce podporovat chceme, zjistíme, že to české může být klidně polské. Tak jako se to stalo v Globusu. Co na nález říká samotný řetězec?

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v distribuční síti společnosti Globus ČR, k.s. výskyt jablek odrůdy Paula Red, která obsahovala nadlimitní množství látky – pesticidu chlorpyrifos. A to není vše, při hlubší kontrole se přišlo na to, že údajně česká jablka byla vlastně z Polska.


Autor: SZPI.cz

Pesticidů bylo víc, než legislativa povoluje

Laboratorní analýza prokázala přítomnost pesticidu v nadlimitním množství 0,076 mg/kg, přičemž legislativně přípustná hranice činí 0,01 mg/kg. Inspektoři odebrali předmětné vzorky v provozovně Globus ČR v Pardubicích. Jablka byla navíc spotřebitelům nabízena jako česká (na regálové etiketě), ale došetřením u dodavatele se zjistilo, že byla původem z Polska a docházelo tak zároveň ke klamání spotřebitele prostřednictvím informace o zemi původu.

Tisková mluvčí řetězce Globus Pavla Hobíková chybu uznává: „V případě chybného označení země původu se jednalo o naše neúmyslné pochybení, které přiznáváme a za které se zákazníkům omlouváme.“ Co se týče nálezu nadlimitního množství pesticidů, to bylo velké překvapení i pro Globus, s dodavatelem už jeho pochybení řeší. „V hypermarketech nyní nabízíme až třináct druhů jablek, z čehož deset druhů bylo vypěstováno v České republice. V sortimentu aktuálně žádná jablka z Polska nemáme,“ uzavírá Pavla Hobíková. I tak ale inspekce po došetření případu s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení sankce.

Zdroj: SZPI

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).