Hlavní navigace

Fitness Kinect - ovládněte svého avatara

Sdílet

Baví vás počítačové hry a zároveň rádi tančíte a sportujete? Tyhle na první pohled neslučitelné zájmy lze propojit. A není to žádná ulejvárna. Zjistila jsem, že virtuální trenér je pes.

Je to půl roku, co firma Microsoft představila pohybový senzor Kinect pro herní konzole Xbox 360. Jeho unikátnost tkví v tom, že ovladačem jste vy sami. Vyzkoušela jsem, jaké to je.

Nepotřebujete žádný ovladač, jen své vlastní tělo. Senzor reaguje na vaše pohyby a zároveň vás rozpozná pomocí fyzických údajů, které si nastavíte ve svém profilu. Při jakékoli hře se na monitoru zobrazí váš avatar, který dělá přesně to samé, co vy. Zvednete ruku – panáček na monitoru také, kleknete si – panáček jde do kleku, pošlete míč úplně špatným směrem – nepochybujte, že to po vás zopakuje…

Co mají Kinect hry společné

Lidé na celém světě si novinku rychle oblíbili. Svědčí o tom slova marketingové manažerky Microsoftu Michaly Králové: „Kinect přišel na celosvětový trh v listopadu 2010. Je to nejrychleji se prodávající spotřební produkt v prvních třech měsících od vydání, to znamená, že jsme se dostali do Guinessovy knihy rekordů s 10 miliony celosvětově prodanými kusy.“

Ovladač Kinect můžete použít, ať už na Xboxu 360 děláte cokoli: „Když máte Xbox 360, což je herní konzole, tak s ní můžete hrát hry, pouštět hudbu, dívat se na filmy,“ vyjmenovává Michala Králová.

Hry můžete hrát sami proti počítači, s kamarády nebo s někým, kdo může být klidně třeba v Austrálii. „V listopadu jsme na trh uvedli novou službu, která se jmenuje Xbox LIVE, což je online služba, díky níž můžete online hrát hry s kýmkoli kdekoli. To znamená, že budete sedět tady v Praze ve svém bytě a kamarád bude třeba v Anglii, přes web se propojíte a můžete proti sobě hrát například stolní tenis,“ vysvětluje manažerka.

Můžete si nastavit svůj vlastní profil, takže vás konzole vždy rozpozná a pamatuje si vaše výsledky. Ovšem bez angličtiny se při nastavování jen stěží obejdete (a váhu musíte uvádět v librách a výšku ve stopách). Při cvičení už neznalost angličtiny takový problém není. Vychytávkou je rodičovské nastavení. Pokud byste se báli, že vaše ratolest stráví u těchto her celý den, tak můžete nastavit, že chcete, aby dcera nebo syn mohl hrát jen například hodinu denně a hra se zkrátka po hodině hraní vypne.

A především mají všechny hry společnou úžasnou grafiku.

Důkladněji než ve fitness centru

V nabídce je více než 400 her, které lze rozdělit na obecné, sportovní, taneční a fitness, každý si může najít to své. Obecné a sportovní hry jsou skutečně pro kohokoli, řekla bych, že hlavně pro rodiny s dětmi, partu přátel, ale i pro děti samotné. Psali jsme o nich zde: Kdo si hraje, nezlobí… 

Fitness a taneční hry už jsou více specializované, takže vás zkrátka musí bavit cvičit a tančit, jinak vás zřejmě neosloví. V tomto článku se zaměříme především na fitness hry. Řadu z nich jsem důkladně vyzkoušela. Jsou určeny všem, kdo chtějí cvičit z pohodlí svého domova. Možná máte málo času, z různých důvodů nechcete nebo nemůžete dojíždět do fitness center. Třeba se bojíte, nebo stydíte. Nevím jak vy, ale já jsem si často slibovala, že budu doma cvičit, ale vždycky jsem si našla důvod, proč z mého plánu sešlo. Ale když si pustím fitness hru, tak nejsem sama, ale s virtuální trenérkou, která mě nutí dělat cviky správně a požadovanou dobu. Virtuální osobní trenér je jednou z výhod, další spočívá v tom, že si můžete nastavit požadovanou obtížnost.

Nevýhodou může být pro leckoho skutečnost, že hra ani manuál není v českém jazyce. Na druhou stranu to tolik nevadí, protože i když nerozumíte, co vám trenér říká (snad „Zvedni pořádně to koleno!“), na obrazovce jasně vidíte, co po vás chce („Zvedni pořádně to koleno!“).

Fitness hry jsou stejně náročné, jako kdybyste chodili pravidelně na hodiny do fitness centra. Samozřejmě ale musíte být důslední a neutéct od cvičení po pár minutách. Vyplatí se vydržet. Zpětná vazba tu opravdu funguje. Pokud děláte cviky v špatném rytmu nebo jinak chybujete, trenér vás na to upozorní. Na konci každého cvičení zjistíte, na kolik procent jste cvičili správně. Dokonce si troufám říct, že vás tato hra donutí dělat jednotlivé cviky důkladněji, než když si jdete zacvičit. Cvičitel z masa a kostí ve skutečnosti nevidí u všech, jestli mají správně natažené paže nebo ne, virtuální trenér si toho všimne zaručeně.

Co potřebujete:

  • herní konzoli Xbox 360
  • pohybový senzor Kinect
  • televizi

Pro blondýnky:

Herní konzoli zapojíte do elektriky; konzoli připojíte jedním kabelem k televizi a Kinect připojíte jedním kabelem do konzole; vložíte disk a hrajete.

Your Shape: Fitness Evolved – Kopnutím rozbít cihlu, to se počítá!

Na výběr máte Gym Games nebo Fitness Classes, které můžete hrát sami či s kamarády a rodinou. Gym Games naučí udržet rovnováhu, cvičit s obručemi, rozbíjet cihly kopy či údery nebo šlapat na osvětlené plochy v čase. Ve Fitness Classes vás čekají hodiny kardio boxingu nebo třeba Tai-chi a jóga. Postupně se vám odemykají další úrovně, takže je nemůžete libovolně přeskakovat. Během cvičení pomohou různé tipy, např. abyste nezapomněli mít narovnaná záda, abyste použili činky při úderech do virtuálních kostek atp.

Můžete si také nastavit svůj osobní fitness program na každý den. Nejprve absolvujete krátký test, který se vás vyptá na věk, jak často cvičíte, zda chcete například zlepšit postavu po porodu nebo se jen cítit lépe atd. Na základě sdělených informací vám software nabídne cvičební programy, díky nimž dosáhnete kýžených výsledků. Denně pak cvičíte zhruba 20 minut.

Virtuální trenér či trenérka (objevují se tu celkem tři a nesmíte si brát osobně, že mají tak dokonalé postavy!) stojí hned vedle vás a dokonce má za zády zrcadlo, takže vidíte, jak mají cviky vypadat i zezadu. Upozorní vás, kdykoli jste mimo rytmus. Během cvičení vidíte, kolik spalujete kalorií a kolikrát máte daný cvik zopakovat. Na konci zjistíte, nakolik procent jste cvičili správně.

Co mně osobně trochu vadilo, byla jen monotónní hudba po celou dobu cvičení.

EA Sports Active 2 – Nadávejte na trenéra s ostatními

Stejně jako u jiných fitness her máte svého virtuálního trenéra a můžete si navrhnout cvičební plán podle vašich požadavků. Na výběr máte dva trenéry, každý vede své hodiny trochu jinak, ale oba efektivně. Devon kombinuje dřinu se zábavou a Niki, ta je trochu tvrdší. Hodně vás motivuje a chce po vás disciplínu. Doporučuji cvičit podle obou.

Jako bonus obsahuje tato hra monitor srdeční frekvence, který si připevníte na ruku. Jednou za týden pak absolvuje fitness test, který se nemilosrdně podívá na to, jak jste pokročili. Můj výkonnostní graf byl po týdnu mnohem lepší než první den a zhubla jsem jeden kilogram.

Vedle tvrdého tréninku si můžete zvolit některou z miniher, například jízdu na kole nebo rekreační běh. Na rozdíl od výše zmiňované fitness hry si můžete sami vybrat hudbu, při které budete cvičit.

Tahle hra je skutečně vychytaná do posledních detailů. Nemyslete si, že budete jíst tabulku čokolády denně. A pokud ano a popravdě to přiznáte a uvedete vaše stravovací návyky, váš osobní virtuální trenér vám dá rady, jak zlepšit životosprávu.

Jestli budete potřebovat morální podporu a pocit, že v tom nejste sami, sdílejte vaše výsledky a zkušenosti s ostatními. Stačí v hlavním menu zvolit Workout Groups neboli cvičební skupiny.

Zumba Fitness – Na tuky tancem

Tato taneční verze fitness je pro všechny, kdo rádi spalují tuky tancem. Do této skupiny se řadím i já a musím říct, že mě hra nezklamala. Můžete si vytvořit program na více dnů stejně jako u ostatních fitness her. A i když zumbu dosud neumíte, nevadí. Postupně se učíte jednotlivé kroky. Pokud je děláte správně, cvičitelka je celá (asi zdravě) zelená, pokud to neděláte dobře, rudne. V tomto případě totiž nemáte vlastního avatara, ale rozdíl v barvě vaší cvičitelky vám jednoduše ukáže, jestli tančíte správně či ne. Když už zvládáte kroky, pusťte se do hodin zumby nebo rovnou vyrazte na zumba party.

Přečtěte si: Zumba, to je nářez

Kinect Sports – Zapotíte se i bez koule v ruce

Kinect Sports nabízí sadu her, a to stolní tenis, atletiku, bowling, box, fotbal a volejbal. Kromě jednotlivých her můžete hrát jejich variace, tzv. minihry na čas, nebo hromadný mač pro dva týmy s větším množstvím hráčů.


Autor: Andrea Špitálská

Ovladačem jste opět vy sami, takže například když hrajete bowling, děláte ty samé pohyby jako při opravdovém bowlingu, až na to, že kouli drží v ruce váš avatar a ne vy. To ale neznamená, že se nenadřete. Náročnost se stupňuje s pokrokem v jednotlivých sportech, a i když se to nezdá, skutečně se zapotíte. Já na to zprvu pohlížela skepticky, takže jsem pozvala pár přátel, udělala pohoštění a pak jsme hráli. To pohoštění nebyl moc dobrý nápad…

Velké plus dávám za manuál v českém jazyce. Vtipným bonusem je videozáznam vašich sportovních výkonů.

Kinect Adventures! – Zábavná dobrodružství

Zdolejte divokou řeku, uhýbejte překážkám, odpalujte míč, praskejte bubliny ve stavu beztíže nebo ucpávejte trhliny, které způsobují ryby na skle podmořské observatoře. Pokud v tom nechcete být sami, přizvěte kamaráda, aby vám pomohl. U všech her si můžete zvolit obtížnost.

Fyzicky nejnáročnější mi připadalo uhýbání překážkám, tuto hru bych přirovnala k téměř atletickým výkonům. A nejzábavnější? Pro mě ucpávání děr podmořské observatoře, ryby jsou tak výborně ztvárněné, že zkrátka nemají chybu.

Jako bonus dostanete fotografický záznam vašich výkonů, u kterého se opravdu pobavíte – na svůj účet.

Autor článku

Dokončuji žurnalistiku na FSV UK. Mám ráda cestování, snowboard, ashtanga jógu, stará rodinná alba, točenou malinovku a umění. A tak maluju obrazy, tančím a fotím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).