Hlavní navigace

Existuje G bod, nebo ne? Vědci nemají jasno...

Ludmila Hamplová

Nedávno publikovaná studie přinesla překvapivou informaci, tajemný G bod, centrum ženského sexuálního potěšení, prý vůbec neexistuje. Okamžitě se zvedla vlna zájmu a objevily se další, často protichůdné informace. Jak to s tím zatraceným G bodem vlastně je?

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Věčně nepolapitelná nejsilnější ženská erotogenní zóna, tzv. G bod, nutí mnoho vědců i laiků lámat si hlavu. Odborníci i nadšení amatéři se ho snaží najít a jedni přesvědčují druhé o tom, jak tajemný G bod vypadá a jak se ženy po jeho nalezení a správném ovládání chovají. Jenže poslední studie zasadila existenci G bodu těžkou, možná dokonce smrtelnou ránu. Podle týmu z britské King´s College je G bod pouhý mýtus, na kterém se přiživují ženské časopisy a sexuální terapeuti. Jak to tedy je?

Někdo má, někdo nemá

žena

Tým britských vědců zveřejnil výsledky své práce v odborném magazínu Journal of Sexual Medicine. Jde o největší studii, jaká kdy byla na poli hledání G bodu provedena. Její autoři zkoumali celkem 1800 žen; šlo výhradně o dvojčata, jak jednovaječná, tak dvojvaječná. Vycházeli totiž z faktu, že pokud mají dvojčata stejnou genetickou výbavu, měla by být stejná i v intimní oblasti. Vědci předpokládali, že by tak pravděpodobně měly mít i G bod ve stejných místech. Mezi dvojčaty však byly takové rozdíly, až vědci došli k názoru, že jde o výmysl.

G bod získal název po německém vědci Ernstu Gräfenbergovi, který jej v padesátých letech poprvé popsal. Podle něj by se měl nacházet na přední straně pochvy, zhruba dva až pět centimetrů od jejího vchodu. Mělo by jít o velmi citlivé místo, které ženám působí orgasmus. Je možné jej cítit pohmatem, jde o malou vyvýšeninu. Některé ženy dokonce uvádějí, že jsou schopné po jeho dráždění zažít ejakulaci. 

Sex

„Jde o největší studii, která kdy byla provedena a přesvědčivě ukazuje, že myšlenka G bodu je značně subjektivní,“ vysvětlil spoluautor studie profesor TIM SPECTOR pro zpravodajský server BBC News. Podle něj mnohé ženy argumentují tím, že mají G bod díky dietě nebo cvičení, ve skutečnosti však není možné tento útvar najít. Stejně skeptická je i jeho kolegyně ANDREA BURRI: „Je velmi nezodpovědné tvrdit, že existuje nějaká entita jako G bod, která nebyla nikdy prokázána, a tak vystavovat muže i ženy tlaku při jejím hledání.“ Podle ní je naprosto zbytečné, aby se ženy obávaly toho, že svůj G bod nemohou najít.

Po zveřejnění studie se ale ozvala významná americká sexuoložka BEVERLEY WHIPPLE, která se celý život věnuje popularizaci G bodu. Podle ní je studie „špatná“, protože neposuzovala zkušenosti různě sexuálně orientovaných žen (lesbických, bisexuálních), a ani nebrala v potaz, že na sexuální potěšení má zásadní vliv použitá technika. „Největším problémem při závěrech studie je to, že dvojčata obvykle nemají stejného sexuálního partnera,“ uvedla pro zpravodajský web deníku The Times.

Hledání G bodu je fajn

V britské studii celkem 56 % žen sdělilo, že má G bod. Obvykle šlo o mladší ženy, více sexuálně aktivní a také otevřenější k sexuálním experimentům. Pouze 30 % žen však uvedlo, že jsou schopné dosáhnout orgasmu během pohlavního styku. To podle doktorky Burri znamená, že ženy jsou v otázce existence G bodu poněkud zmatené.

Anketa

Co říkají vaše zkušenosti, existuje G bod?

Většina lékařů ale předpokládá, že G bod skutečně existuje. Proto také vědecký magazín, ve kterém byla britská studie publikována, plánuje odbornou debatu na toto téma. Se závěry britské studie nesouhlasí ani DEBBY HERBENICK z univerzity v Indianě, autorka knihy Protože je to příjemné. „Nemyslím si, že jsme objevili všechno. Pokud ale můžeme objevit něco, co přináší potěšení, tak je to skvělé,“ sdělila americké televizní stanici CNN.

Diners_Vanoce2019

Neúspěšné hledače G bodu uklidňuje PETRA BOYNTON, sexuoložka z University College London:„Je moc fajn hledat G bod, ale nedělejte si starosti, když ho nenajdete. Každý je zkrátka jiný.“ 

O vztazích i o sexu – seriál Láska 2010

Ilustrační foto: agentura SXC

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).