Hlavní navigace

Doporučení ohledně pitného režimu jsou přežitek

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Nevypijete dva litry vody denně, coby kardiak si neodpustíte kávu a před sportovním výkonem saháte po energy drinku? Nevadí, mnohá doporučení a zákazy týkající se pití neplatí.

Potřeba tekutin se se vzrůstajícími letními teplotami zvýšila, s padajícím listím se však chuť pít opět snižuje. Bude nám v zimě stačit litr vody? Co bychom vlastně měli pít a jak často? Počítá se káva do pitného režimu? Ledacos je jinak, než se traduje. Dozvíte se také, proč nás „panákování“ na horách nezahřeje.

Asi chtějí nastydnout...
Autor: Isifa.cz

Pitný režim na horách? Láska sice hřeje, ale alkohol ochlazuje…

Kongres pro výživu ve španělské Modeně, kterého byl za Českou republiku účasten i Pavel Suchánek z Pražského IKEMu, vyvrátil řadu výživových doporučení a mýtů. Mnoho odborníků se tam celý týden zaobíralo složením naší stravy, nadbytkem škrobů, které se dnes jeví jako větší hrozba než vysoký příjem cukrů, ale stranou nezůstal ani pitný režim.

Přečtěte si: Jsou sacharidy zabijákem zdraví?

Dva litry denně? Nejsou nutné

Obecně se po mnoho let doporučuje vypít dva litry tekutin denně, zaříkávadlo výživových poradců pak hovoří o osmi sklenicích denně. Kde se toto pravidlo vzalo, zjišťovala i profesorka Anna Strunecká ve své nové knize Jak přežít dobu jedovou. Píše zde, že za ním stojí patrně výživář Frederick J. Stare, který však do 6–8 sklenic vody denně zahrnoval i pivo, mléko, ovoce, zeleninu, čaj a kávu. „Většinou stačí vypít denně 1 až 1,2 litru tekutin, protože zbytek do dvou litrů doženeme potravou,“ říká i Pavel Suchánek, který vyvrací i další zažité polopravdy o kávě a čaji. 

Bývají označovány za stimulanty, které odvodňují náš organismus, a jako takové údajně nemají být do pitného režimu započítávány. Na španělském kongresu byl ale vztah ke kávě přehodnocován. „Když máte pravidelný přísun kofeinu, pak nedochází k tak výrazné dehydrataci, jako když si dáte nárazově silné kafe jednou za 14 dní. Když budete pít pět káv denně a budete to dělat dlouhodobě, pak se až 30 % takto přijatých tekutin započítává do pitného režimu. Naše tělo se totiž dokáže na takový stav adaptovat,“ seznamuje odborník s novými poznatky vědy. „Ještě před nějakými třiceti lety také nebylo kardiakům doporučováno pití kávy, protože jim zvyšuje krevní tlak a tím i riziko infarktu. Jenže teď se ukazuje, že to zvýšení je velmi krátkodobé a následný prudký pokles je spíše pozitivní,“ doplňuje dále.

Čtěte také: Káva v supermarketu je stará

Kávu a energy drink před sportovním výkonem? Klidně

„Nepij tolik, bude ti škrundat v břiše,“ pokřikují na své sportující ratolesti starostlivé maminky. Další zažitá chyba. Během cvičení Pavel Suchánek doporučuje pití čtvrt litru tekutin každých 20 minut. Vynechat bychom však neměli ani pití před samotným výkonem. „Vhodné je vypít postupně 4× 100 ml, ideální je ale i šťavnaté ovoce. Pro podpoření fyzické aktivity nápoj slazený cukrem, případně cukrem a stévií dohromady, jinak nápoj slazený aspartamem, případně kombinací sladidel. Dát si můžete i energy drink a nealkoholické pivo,“ říká Pavel Suchánek. Nicméně bezpečnost zmíněného aspartamu je z různých stran zpochybňována a prověřováním studií na toto téma se intenzivně už několik let zabývá EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin, více: Aspartam se prověřuje i nadále. Jeho bezpečnost stále nebyla potvrzena). Konečný verdikt o bezpečnosti aspartamu bychom se měli dozvědět až v listopadu 2013.

Alkohol před výkonem však odborníci nedoporučují. „Mění totiž spalování v játrech, přednostně se v nich začne spalovat alkohol, což jsou vlastně cukry a zastaví se používání jiných zdrojů energie,“ vysvětluje Pavel Suchánek. Alkohol před cvičením vám sice oddálí svalovou bolest během páté série bench-pressu, ale na druhou stranu se tím zvýší vaše dehydratace. „Ta je způsobena roztahováním cév, což znamená, že se povrchově více prokrvíte, tím se tělo rychleji ochlazuje, protože se z něj odpařuje voda.  I to je zřejmě důvod, proč se nedoporučuje pití alkoholu na horách. Tímto způsobem se totiž i rychleji prochladíte,“ vyvrací odborník zažitou praxi, kdy si v zimě dáváme alkoholna zahřátí“.

Přečtěte si: Svařené víno nemá přesná pravidla. Je to ještě víno?

Na nedostatek tekutin jsou citlivější ženy

Na kongresu byla prezentována také velká studie, která měla ukázat, kdo se při zátěži rychleji dehydruje, zda muži nebo ženy. Přepočítal se energetický výdej, aby byl u obou skupin stejný podíl svaloviny a rozdíl tak zůstal jen mezi pohlavím. Obě skupiny šlapaly 3×40 minut na rotopedu, přičemž jedna skupina napít dostala a druhá ne. Mezi jednotlivými čtyřicetiminutovkami byly přestávky, během nichž dostávali testovaní jedinci testy pozornosti a zapisovali vlastní pocity žízně. Přestože obě skupiny měly stejný energetický výdej, a tím pádem stejnou ztrátu vody, u žen se to projevovalo negativněji. Měly vyšší tepovou frekvenci, tělesnou teplotu, krevní tlak a v rámci testů pozornosti měly i vyšší chybovost. Z čehož se dovozuje, že ženy jsou citlivější na pokles vody v těle, i když nemají pocit žízně,“ říká Pavel Suchánek.

Zažitá doporučení, která už neplatí:

Pijte dva litry vody denně – Denně stačí přijmout 1 až 1,2 litru tekutin, zbytek do dvou litrů je doplněn vodou přijatou ve stravě.

Káva se nazapočítává do pitného režimu – Pokud pijete denně pravidelně velké množství kávy, pak se až 30 % takto přijatých tekutin započítává do pitného režimu.

Kávu nesmí pít kardiaci, kvůli zvýšení tlaku - Ukazuje se, že ono zvýšení je velmi krátkodobé a následný prudký pokles je spíše pozitivní.

Před sportem se nepije – Vhodné je vypít před výkonem postupně 4× 100 ml, ideální je ale i šťavnaté ovoce, pro podpoření fyzické aktivity nápoj slazený cukrem.

Panák alkoholu před sportovním výkonem sportovce nabudí – Alkohol před cvičením sice oddálí svalovou bolest během výkonu, ale na druhou stranu se tím zvýší vaše dehydratace.

Alkohol na horách zahřeje – Alkohol roztahuje cévy, což znamená, že se povrchově více prokrvíme, tím se tělo rychleji ochladí, protože se z něj odpařuje voda, a v důsledku toho snáze prochladneme.

Ženy i muži se dehydrují stejně rychle – Studie prokázala, že ženy jsou citlivější na pokles vody v těle, i když nemají pocit žízně.

Závěry uvedené studie si pak lze vyložit několika tezemi. Pavel Suchánek si je vysvětluje vyšším podílem svalové hmoty u mužů, tedy i jejich vyšším podílem vody ve svalech. Ženy, které jsou hůře vybavené pro fyzickou zátěž – mají méně svalů – menší podíl vody ve svalech, a proto si musí brát více vody z oběhu, což způsobuje rychlejší dehydraci.

Čtěte dále: Mnohé rady ohledně zdraví a výživy dnes již neplatí a můžeme je považovat za blamáž, říká Anna Strunecká

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).