Hlavní navigace

Do Česka míří nová pohlavní choroba

Autor: Copyright © 123RF Stock Photos
Ne každá letní láska může skončit happy endem. Ze západní Evropy do Čech míří epidemie pohlavní choroby LGV. Více o nemoci prozradí lékařka Daniela Vaňousová z nemocnice na Bulovce.
Redakce
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Endemické onemocnění ze zemí subsaharské Afriky, Jižní Ameriky, Severovýchodní Asie a Karibiku míří do České republiky. “LGV je závažné onemocnění přenosné pohlavním stykem, které se v Evropě vyskytuje zejména v homosexuální komunitě,” uvádí Daniela Vaňousová a dodává, že je důležité se vyvarovat rizikového sexuálního chování, zejména nechráněných pohlavních styků s cizinci a vzhledem k celkovému nárůstu výskytu pohlavních chorob obecně – tj. syfilis, kapavky, chlamydií a HPV infekce, je velmi důležité dodržování zásad bezpečného sexu.

LGV neboli Lymphogranuloma venereum se ve vyspělých zemích přenáší nejčastěji análním stykem s následnou výrazně zánětlivou reakcí organismu v místě přenosu, která je často doprovázena celkovými příznaky. Inkubační doba je 3 – 30 dní. Při laboratorním vyšetřením sexuálních kontaktů nemocných pacientů byly zjištěny případy, které s sebou nenesly žádné klinické projevy.

Ale lékaři rozeznávají dvě základní variace:

1. Primární projev v oblasti genitálu:

Jedná se o červený pupínek, který se mění ve vřed. Neléčená infekce se sama zhojí během několika týdnů a infekce přechází v průběhu dnů až týdnů do dalšího stádia, pro nějž je typické bolestivé zduření tříselných mízních uzlin se zarudnutím kůže nad uzlinami. Tyto uzliny mohou splývat, hnisat a mohou se vytvořit kanálky mezi uzlinou a povrchem kůže. Ty pak mohou prasknout jak v tříslech, tak v dutině břišní.

Příznaky: nevolnost, třesavka, horečka, bolesti hlavy, svalů a kloubů.

Neléčené LGV může postoupit u některých pacientů do třetího stadia, charakterizovaného chronickým zánětem, který vede k uzávěru mízních cév. Následkem je vznik masivního otoku a znetvoření oblasti genitálu.

2. Rektální syndrom

Je to zánět konečníku, který je často doprovázen celkovými příznaky. Tento zánět se projevuje výtokem z konečníku, někdy s příměsí krve, bolestí v oblasti konečníku, bolestivým vyprazdňováním nebo zácpou. Neléčený LGV zánět v konečníku může vést ke vzniku zúžení střev a tvorbě píštělí.

Kolik je v Česku nakaženích LGV?

Na lékařské fakultě UK a v nemocnici na Bulovce bylo od května 2012 potvrzeno 14 případů LGV. Je pravděpodobné, že nemoc byla do Čech zavlečena z Holandska, kde byl v roce 2003 zachycen její první výskyt. Od doby potvrzení prvního případu v Holandsku jsou hlášeny stovky dalších ve Španělsku, Anglii, Rakousku, Německu, Portugalsku a také v Severní Americe a Austrálii. 

Celkem se jedná o více než 1600 hlášených případů LGV v tzv. vyspělých zemích. Je třeba zdůraznit, že výskyt LGV je v těchto zemích úzce spjat s pacienty mužského pohlaví homosexuální orientace, většina pacientů je zároveň HIV pozitivních, vysoce promiskuitních, s velmi rizikovým sexuálním chováním, které zahrnuje nechráněný anální sex, sdílení sexuálních pomůcek a sex party.

tipli

Pakliže spadáte do rizikové skupiny, jedinou správnou volbou vedoucí k určení správné diagnózy a následné léčby je provedení stěru z oblasti probíhající infekce a následného specifického testu k prokázání Chlamydia trachomatis. To probíhá v Národní referenční laboratoři pro chlamydie v Praze, které určí konkrétní typ, na kterou specialista zacílí léčbu.

Léčba je zdlouhavá, ale je

Léčení pohlavně přenosné LGV jsou cílená antibiotika podávaná po dostatečně dlouhou dobu. V případě zhnisání uzlin a vzniku píštělí je třeba chirurgický zákrok, protože se zužují střeva následkem neléčeného onemocnění. Léčbě se věnují pouze specializovaná centra.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).