Hlavní navigace

Chlamydie aneb Co chytíte v rybníce a kapr to nebude

Autor: Isifa.cz
Lenka Petrášová

Můžete být partnerovi věrná sebevíc, stačí jedno odpoledne strávené u vody a vaginální problémy jsou tu. A přestože testy říkají, že nemáte žádný problém, výtok se stále nelepší. Co s tím?

Doba čtení: 6 minut

Sdílet

V létě mají laboratoře zpracovávající stěry z čípku děložního u žen hodně napilno. Ke gynekologům totiž právě v tuto dobu chodí zástupy zoufalých žen, které se potýkají s nějakým vaginálním výtokem.

Nejčastější příčinou jsou mykózy a kvasinkové infekce, jejichž původcem jsou plísně a houby. A je-li ženin imunitní systém oslabený, tak se jejich proniknutí do těla při letním koupání prakticky nedá zabránit. Kromě plísní a hub je tu celá řada dalších nemocí, které způsobují bakterie nebo paraziti a výsledkem jsou výtoky.

Ručník raději vlastní a pozor na krávy


Autor: Isifa.cz

Často jde o následky letních románků, protože bakteriové infekce jsou většinou sexuálně přenosné. Ale nepříjemnou vaginální nemoc můžete snadno chytit i ve vodě nebo dokonce kapénkovou infekcí – tedy vzduchem, stejně jako třeba chřipku. Na mykózu zase stačí i dlouhý pobyt v zapařených mokrých plavkách.

„Například u chlamydií se jen tři z patnácti druhů přenáší sexuálním stykem, ty ostatní můžete chytit kapénkovou infekcí, ve vodě bazénu, nebo otřením do cizího ručníku,“ popisuje gynekolog Radko Milunić.

Nakazit se můžete dokonce i tím, že se na prázdninách na statku budete příliš kamarádit s krávami či dalšími hospodářskými zvířaty. Veterináři Emil Bazala a Jaroslav Renda totiž už před třiceti lety udělali testy na chlamydie u 746 lidí, a ukázalo se, že jsou u 96 procent z nich pozitivní tam, kde se člověk stýkal často se zvířaty nebo je choval doma.

Syfilis na lžičce

Chlamydie jsou přitom něco jako novodobá epidemie – nakazí se jimi každoročně čtvrt milionu lidí jen v zemích Evropské unie, v Česku je „promořenost“ populace podle studií z roku 2003 celkem 50 až 80 procent. To znamená, že nejméně každý druhý člověk je nakažený.

„Stejně tak syfilis se ne vždy přenáší sexuálním kontaktem, k přenosu může dojít i kontaminovanou sklenicí, či lžičkou, kterou si půjčíte, abyste si zamíchali koktejl,“ říká gynekolog.

Také nepříjemná vaginální choroba ureoplazmata nepatří mezi typicky sexuálně přenosné choroby. Chytit ji můžete snadno i ve vodě bazénu, a jde taky o vážnou nemoc, která neléčená může vést až k neplodnosti. Jinak se nejčastěji projevuje stejně jako všechny ostatní vaginální nákazy výtokem plus ještě pálením a řezáním při močení.

Podobně u herpesu (oparu) se hned nemusíte s někým líbat nebo milovat, abyste se nakazili. Ten se přenáší i slinami, takže se stačí napít z cizí sklenice a pak strávit nějakou dobu na sluníčku, protože slunce, stejně jako třeba stres, je spouštěčem nemoci.

Katalog nemocí: Syfilis neboli příjice

Pokud se prokáže nákaza u těhotné ženy, obvykle se vyvolává umělý potrat. Dítě, které by se narodilo syfilitické matce, by bylo těžce poškozené a deformované.

Nemocní můžete být, aniž to víte

Problém je, že řada těchto nákaz proběhne bez příznaků. Například u kapavky až polovina žen nemá žádné příznaky.U chla­mydií je to až 80 procent žen. A co víc: že jste nemocní, častokrát neodhalí ani laboratorní testy.

„Gynekologické stěry jsou často falešně negativní, i když v ženině organismu bakterie jsou,“ říká gynekolog.

Například u kapavky to funguje tak, že vzorek setřený z ženina děložního čípku (u mužů z močové trubice) se uloží na sklíčko a obarví, mikrobiolog pak výsledek shlédne pod mikroskopem. Test je však spolehlivý jen u mužů, až u poloviny žen bývá výsledek falešně negativní.

„Stejně tak chlamydie – jak ukázaly studie, tak pokud se neotestují v prvních dvaceti dnech po nákaze, jsou laboratorní vyšetření negativní. Což neznamená, že se ženy vyléčily, nemoc jen přešla do latentního stadia. A když si vezmete, že víc než tři čtvrtiny žen o nákaze ani nevědí, protože nemají žádné příznaky, tak je problém nemoc objevit,“ uvedl Radko Milunić.

Přitom zrovna chlamydie jsou v podezření, že se podílejí na velmi vážných chorobách, jako je roztroušená skleróza, Alzheimerova nemoc, nebo astma.

Gynekologové proto už teď mnohem raději u kapavky volí genetický test. Stěr z ženina těla se otestuje na geny bakterie způsobující kapavku. A to už dává přesný výsledek. Genetické testování vůbec dokáže odhalit i skryté nemoci.

Čtěte téma: Příprava na „Alzheimera“

Čím dříve se začne s léčbou, tím pomalejší pak může být rozvoj onemocnění. 

Nákazu odhalí jedině geny

A jsme zpátky u rybníka a kaprů – jak říká doktor House ze známého seriálu: Když sáhnete do rybníka a nevytáhnete kapra, ještě to neznamená, že v něm kapři nežijí …


Autor: Agentura SXC

„Stává se často, že běžné laboratorní testy nemusí nákazu odhalit, protože se ve vzorku vyskytuje ve velmi malém množství, nebo byla přeléčena, a tak se na chvíli bakterie stáhly do pozadí. Nebo nemoc se dostala už do pozdějšího stadia a probíhá skrytě,“ popisuje lékařka–genetička Monika Koudová. „Proto existuje jiný způsob testování – zjišťuje se, zda ve vzorku jsou přítomné geny bakterie způsobující nemoc. A tady jsou výsledky velmi přesné,“ říká.

Dobrá zpráva je, že některé kliniky genetické medicíny nabízejí ženám takový test na nejčastější vážné choroby, které způsobují vaginální výtoky, a nemusíte ani k cizímu gynekologovi – stačí, když přinesete stěry od toho svého. Špatná zpráva je, že tyto testy pojišťovny nehradí, takže nejde o lacinou záležitost: počítejte s částkou zhruba 2400 korun.

Za to vám však genetická laboratoř zjistí přítomnost bakterií kapavky, syfilis, lidského papilomaviru, který způsobuje genitální bradavice a vyvolává i rakovinu děložního čípku, viru herpes, který způsobuje opary, a chlamydií. Na kapavku a chlamydie je přitom genetické testování vlastně jediné průkazné. Už jen kvůli těmto dvěma nemocím, které mohou v těle přežívat a škodit neléčené desítky let, než se spustí vážná nemoc, stojí za to si na testy ušetřit.

Výsledky jsou hotové do týdne. Ukáže-li se, že máte některou z těch chorob, počítejte s tím, že musíte k lékaři a že vás neminou antibiotika.

Čtěte téma: Jak se vyvarovat nadužívání antibiotik?

Může lékař jen z pouhého pohledu do krku poznat, že jde o bakteriální onemocnění? Zkušení lékaři tvrdí, že ano.

Ve vodě můžete chytit i jiné nemoci

Málo se však ví, že čím dál oblíbenější termální vody mohou zapříčinit i amébovou nákazu u člověka, což je prvok, který proniká do těla a způsobuje střevní choroby, ale i nemoc podobnou zánětu mozkových blan se stejně špatným výsledkem: akutní průběh může skončit až smrtí.

Stejně tak se teplé vodě dobře daří bakterii legionelle, kterou můžete snadno vdechnout s vodní tříští třeba při skoku do vody či pří jízdě na tobogánu. Způsobuje opět střevní onemocnění. A mimochodem: právě legionella je důvodem, proč se nikdy nemá pít teplá voda z kohoutku.

Také parazitem trichomonádou, který způsobuje nemoc trichomoniázu s nepříjemnými vaginálními výtoky, se dá nakazit ve vodě. V té normální studené přežívá až hodinu, v teplé termální až tři hodiny. Stačí, aby se do vody nakažený člověk vymočil, čemuž se ve veřejných bazénech nedá zabránit.

Diners_Vanoce2019

To všechno neznamená, že bychom se měli vzdát letních radovánek ve vodě. Jen je nutné víc než kdy jindy dodržovat hygienická pravidla (mimo jiné nejíst hned poté, co vyjdu z bazénu, ale až po osprchování a umytí rukou).

A po létě pro jistotu zajít ke gynekologovi a nechat si udělat stěry na všechny jmenované nejčastější choroby. Nebo si rovnou ušetřit na genetické testování. A to i tehdy, když nemáte žádné potíže – u mnoha žen nákaza probíhá bezpříznakově. Je to pořád lepší, než se za pár let snažit marně o dítě a nemoci otěhotnět kvůli staré zanedbané vaginální nákaze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).