Hlavní navigace

Cukrovka je zbytečná. Teď můžete zdarma zjistit, jak jste na tom

8. 11. 2012

Sdílet

Zdravotníci budou v několika městech České republiky měřit hladinu krevního cukru, krevní tlak, index tělesné hmotnosti BMI, hladinu cholesterolu a procento tělesného tuku.

14. listopadu 1891 se narodil Frederick Banting, objevitel inzulinu. 14. listopadu se proto také připomíná Světový den diabetu.

Heslo letošního ročníku zní: „Ochraňme naši budoucnost,“ a jeho cílem je motivování veřejnosti ke sledování rizikových faktorů diabetu 2. typu.

Snad u všech zdravotních problémů platí, že čím dřív je odhalíte, tím lépe a účinněji se jim můžete postavit.

K tématu: Preventivní prohlídky: Nerachtá vám v motoru?

V šesti městech České republiky budou v období mezi 9. a 15. listopadem zdravotníci zdarma měřit hladinu krevního cukru, krevní tlak, index tělesné hmotnosti BMI, hladinu cholesterolu a procento tělesného tuku. Lidé se tu budou moci poradit s lékaři, zdravotními sestrami a studenty medicíny o tom, jak upravit svůj životní styl, aby nešli vstříc cukrovce 2. typu. „Motivace k prevenci diabetu 2. typu je zaměřena především na mladší a střední věkovou kategorii. Nejvíce diabetiků je totiž ve věkové kategorii 40–59 let,“ upozornil prof. Milan Kvapil, přednosta Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Termíny konání akcí v jednotlivých městech České republiky:

  • Hradec Králové: 9. 11. EuroCenter – Interspar, 12 – 18 hodin
  • Praha: 14. 11. Václavské náměstí, 12 – 18 hodin
  • Brno: 14. 11. Velký Špalíček, 12 – 18 hodin
  • Ostrava: 14. 11. OC Galerie a OC Laso, 10 – 18 hodin
  • Plzeň: 15. 11. Nákupní centrum Borská pole, 10 – 16 hodin
  • Olomouc: 15. 11. Horní náměstí, 13 – 18 hodin

Myslete na jídlo

Na Václavském náměstí v Praze se příchozí budou moci na okamžik vžít do role diabetika, a to se všemi omezeními a komplikacemi, které s sebou toto onemocnění přináší. V rámci projektu nazvaného „Myslete na jídlo“ budou moci návštěvníci porovnat své současné stravování se zásadami zdravého jídelníčku a se stravovacími doporučeními pro diabetiky.

poporodni_deprese

Přečtěte si: Každá potravina obsahuje něco zdraví prospěšného

Kromě informací, jak rozpoznat symptomy počínající cukrovky, si veřejnost bude moci vyzkoušet poskytování první pomoci diabetikovi v nouzi.

Diabetes mellitus (cukrovka, úplavice cukrová) je označení pro nejednotnou skupinu onemocnění různého původu, jejichž společným jmenovatelem je zvýšená hladina krevního cukru. Správné zajištění hladiny krevního cukru je výsledkem složitých regulačních mechanismů, na kterých se podílí nervová soustava a řada hormonů produkovaných v těle. Cukrovka je závažné onemocnění organismu, které způsobuje poruchy látkové přeměny a vyvolává mnoho akutních a chronických komplikací.

Převážná většina diabetiků trpí cukrovkou 2. typu, jejíž nástup lze ovlivnit správnou životosprávou a fyzickou kondicí. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).