Hlavní navigace

Blíží se maturita? Zkoušky? Pohovor? Jak zmírnit trému a obavy

Věra Budková

Lékařka-odbornice v homeopatii doporučuje léky, které zmírní strach například ze zkoušky ve škole a pomohou s projevy trémy a nervozity při vystupování před lidmi.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nervozitě při vystupování před neznámými lidmi propadne občas snad každý člověk. Natož, když se jedná o důležitou událost typu maturitní či jiné zkoušky nebo pracovního pohovoru. Silná tréma mnohdy zkazí dojem a neumožní předvést to, co dotyčný umí. Kromě dalších technik (v článku 10 kroků pro zvládnutí trémy se dočtete například o tzv. metodě STOP) lze hledat pomoc i v homeopatii.

Obecně je možné uvést některé přípravky, nicméně o správném homeopatickém léku, ředění a dávkování je vhodné poradit se se svým lékařem – homeopatem.

Pro nerváky

Silicea 15 CH – pro člověka, který nerad vystupujete před „diváky“ a je nervózní, aby vše dobře dopadlo. Charakteristika tohoto léku se projevuje častými bolestmi hlavy i břicha u studenta, který si málo věří. Je velmi pečlivý, učí se poctivě danou látku, a i když ji umí, pochybuje o tom, že ji zvládá. Proto má strach být zkoušen, má strach ze špatné známky (a to i přesto, že hodnocení je vždy výborné).

Dávkování: 5 granulí každé ráno první měsíc a dále již jen při potížích.

Určitě zas budu mít „okno“!

Gelsemium sempervirens 15 CH - lék pro studenty, kteří mají při zkoušení „okno“. Vědí, že se danou látku učili, ale nemohou si vzpomenout. Protože se zkoušení obávají, mívají někdy už při odchodu z domova průjem. Cestou do školy jim podklesávají kolena a začínají být pověrčiví a nevěří si, že dobře zamkli byt, vypnuli sporák, atd.

Dávkování: 5 granulí večer před zkouškou, při odchodu z domova a následně ještě před vlastním zkoušením.

Tento lék je vhodný i pro školáky, pokud nezvládají určitý předmět a mají z něho strach (někdy je to strach z vyučujícího). V takovém případě se užívá 5 granulí před každou hodinou výuky daného předmětu.

Zmatkáři

Argentum nitricum 15 CH - lék vhodný pro zbrklé studenty, kteří nestíhají, cítí nedostatek času, jsou roztěkaní, nesoustředí se. Před zkouškou nemohou dospat, bojí se, že přijdou pozdě. Při zkoušení přeskakují z tématu na téma, jsou neuspořádaní. Nedokončují úkoly. Mívají chuť na sladké a strach z uzavřených prostor.

Dávkování: 5 granulí večer před zkouškou, ráno při odchodu z domova a případně ještě 5 granulí před zkoušením.

Knedlík v krku a myšlenky jen na učení

A potom ještě jeden úžasný, příznivý lék…

Ignatia amara 15 CH - studentovi stále leží v hlavě učení. Chtěl by myslet na něco jiného, aby si od informací odpočinul, nicméně myšlenky týkající se učení jsou neodbytné. Tento lék pomůže odvést pozornost od nechtěných myšlenek.

Dávkování: 5 granulí při potřebě rozptýlení, při pocitu „knedlíku v krku“, kdy se zkoušený chce vyjádřit, ale pro stažený krk nedokáže mluvit. Používá se rovněž vždy 5 granulí těsně před zkouškou.

Věřím, že si „svůj“ lék vyberete a bude vám brzy lépe a trému budete zvládat. Léky je možné opakovat ve stejném schématu vždy před zkoušením či samotným vystoupením.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).