Hlavní navigace

Běžná bolest břicha, nebo syndrom dráždivého tračníku?

Redakce

Opakované bolesti břicha, zácpa, průjem, nadýmání. Lidé, které tyto příznaky trápí dlouhodobě, mnohdy trpí tzv. syndromem dráždivého tračníku. Toho je možné se zbavit vhodnou léčbou a jídelníčkem.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Lékaři udávají, že až patnáct procent lidí trápí bolesti břicha a střevní potíže dlouhodobě, a to i několikrát týdně. A řada z nich se stydí ke zdravotním komplikacím, které jim ztěžují život, přiznat.

Syndrom dráždivého tračníku (IBS – Irritable Bowel Syndrome) je přitom nutné léčit dlouhodobě – léky na akutní zažívací potíže by měla dlouhodobě doplnit probiotika a další látky vhodné pro péči o střeva: při IBS doprovázeném průjmem probiotické kvasinky, při zácpovité formě IBS vláknina a při IBS s nadýmáním trávicí enzymy.

Galerie: Zdroje probiotických bakterií v potravinách

Stres – a už běžíme na záchod

Opakované bolesti břicha nemusí souviset jen se špatně sestaveným jídelníčkem. Příčinou je často stres narušující rovnováhu mikroflóry. Kvůli vysoké koncentraci neuronů v trávicích orgánech se používá termín „druhý“, nebo také „střevní“ mozek. Ten je odpovědný za strach, úzkost i intuice. I když příznaky můžeme nejprve pociťovat jen před stresovou situací (nepříjemné jednání nebo zkouška), brzy nás začnou trápit bez jasného důvodu i několikrát týdně.

Mezi další příčiny pak mohou patřit nevyléčená infekce trávicího traktu či fyziologické důvody, jako jsou delší střevo nebo větší citlivost na bolest.

Léčba a vhodný jídelníček při dráždivém tračníku

I když dlouhodobé střevní komplikace nemusí být příznakem vážného onemocnění, je nutné je řešit. Je důležité si uvědomit, že dlouhodobá nepohoda v tomto směru může mít i vážné psychické a sociální následky.

Odhaduje se, že jen třetina lidí trpících syndrom dráždivého tračníku řeší komplikace se svým lékařem. Mnoho nemocných tají své komplikace i před svou rodinou a přáteli. Strach z toho, že „budou obtěžovat okolí“, přináší stres a ten příznaky dále zhoršuje. Mnohdy jde přitom o děti, zkušenosti s tímto zdravotním problémem má 6–14 % dětí a dospívajících. Nejen u nich platí přísloví „sdělená starost, poloviční starost“.

Máte-li podezření a trápí-li vás nebo někoho blízkého podobné potíže, na webu www.cojeibs.cz lze v orientačním testu vyzkoušet, zda se nemůže jednat právě o syndrom dráždivého tračníku.

Dlouhodobé střevní komplikace podle odborníků nevyřešíme jen utlumením akutních příznaků. Důležité je pátrat po příčinách a zaměřit se na udržení mikroflóry střev v rovnováze. Syndrom dráždivého tračníku je chronické onemocnění a jeho příznaky se mohou kdykoli vrátit. Naštěstí je ale možné jeho projevy zmírnit a snížit jejich četnost. To, které potraviny je vhodné dlouhodobě omezit, se přitom u jednotlivých pacientů liší dle příznaků.

Syndrom dráždivého tračníku – kterým potravinám se vyhnout

  • Bolesti břicha doprovázené průjmy – doporučuje se omezení mléka a mléčných výrobků, perlivých nápojů, projímavého ovoce (např. švestky), nadýmavé zeleniny (např. květák), koření a tučných jídel. Odborníci radí dlouhodobou léčbu klasickými probiotiky doplnit o probiotické kvasinky. Probiotika mohou nejen obnovit rovnováhu střevní mikroflóry, ale potlačují střevní infekce, podporují trávení a normalizují pohyby střev.
  • Bolesti břicha a zácpa – dieta se zaměřuje na omezení bílého pečiva, rýže, sladkostí, alkoholu, kávy a perlivých nápojů. Probiotika je vhodné doplnit dostatkem vlákniny jak v rámci jídelníčku, tak doplňky stravy.
  • Bolesti břicha doprovázené nadýmáním – je vhodné omezit nadýmavou zeleninu, luštěniny, cibuli, mléčné výrobky, ale např. i jablka. Doporučovány jsou naopak okurky, máta, chřest, lilek, banány nebo ananas. Probiotika je vhodné doplnit trávicími enzymy, které snižují nadýmání, plynatost, křeče a bolesti v břiše.

Protože IBS má různé projevy, i jídelníček se musí lišit. Podívejte se na vzorové jídelníčky při syndromu dráždivého tračníku.

Dieta prospěje, ale sama o sobě komplikace nevyřeší. Dieta je součástí léčby, ale je také potřeba dbát na dostatek pohybu a omezení stresu, upozorňují odborníci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).