Společně s pletením pomlázky, koledováním či pečením mazance patří barvení vajíček mezi nejoblíbenější velikonoční zvyky. Vejce totiž symbolizují nový život a obnovu, které nastávají s příchodem jara. Takto je alespoň vnímali pohané. Podle křesťanství by se vajíčka měla barvit na červeno, protože tím poukazují na krev Ježíše Krista. Zvyk barvit vaječné skořápky ale sahá podle mnoha historiků mnohem více do minulosti.
Co se dozvíte v článku
Historie barvení vajíček
Zdobené vaječné skořápky byly dokonce nalezeny v sumerských hrobech starých 2500 let. Staří Egypťané a Peršané údajně barvili vajíčka sytou rudou barvou symbolizující krev Krista. První skutečně historicky doložené barvení vajíček se odehrálo až v roce 1290. Tehdejší anglický panovník král Eduard I. nechal nabarvit a ozdobit 450 slepičích vajec plátkovým zlatem. Mělo jít o dar pro příbuzné, kterým takto velkolepě nazdobená vajíčka rozdal během velikonočních svátků.
Barvení vajíček na Velikonoce
Barvení vajíček na Velikonoce je zvyk, který měl u našich předků spíše praktické důvody. Čtyřicetidenní půst, který začíná Popeleční středou a končí Bílou sobotou, totiž nezakazoval jen konzumaci masa, ale i vajíček, mléka a mléčných výrobků.
Slepice ale vajíčka snášely pořád, takže bylo nutné vejce uvařit a uchovat, aby vydržela po delší dobu a nezkazila se. Barvení pak sloužilo k tomu, aby se odlišila uvařená vejce od čerstvých.
Vejce nicméně samozřejmě hraje důležitou roli mezi křesťanskými symboly, proto se na Velikonoce zdobí a barví. Nejprve se barvila červenou barvou, ale později se začaly používat i jiné odstíny. Každý z nich měl nějaký unikátní význam.
Zatímco žlutá měla připomínat slunce a obilí, hnědá přírodu a zelená jaro a veselí, modrá symbolizovala nebesa a ochranu proti uhranutí. Na nabarvená vejce se často kreslily nejrůznější jednoduché symboly. Typicky šlo o kříže, oheň, ostré předměty, kruhy a jiné ochranné symboly.
Vajíčka navíc tvoří důležitou součást nejrůznějších svátečních pokrmů, jako jsou velikonoční nádivka, sekaná nebo vajíčková tlačenka.
Jaká kupujete vejce?
Techniky barvení vajíček
Zatímco dnes máme k dispozici nejrůznější speciální gelové barvy, v minulosti lidé barvili vajíčka tím, co dům dal. Využívali třeba odvary z cibulových slupek, mořeny barvířské, kopřiv nebo sena. Zkrátka tím, co měli po ruce.
Ne každý je ale na přírodní techniky, takže pokud chcete, aby vajíčka skutečně zářila sytými barvami, můžete použít gelové barvy. Dají se sehnat jak neonové, tak i barvy se speciálními efekty (třpytkami, mramorováním či perletí). Opomenout samozřejmě nesmíme ani klasiku v podobě zdobení vajíček rozpuštěným voskem.
Přírodní barvení vajíček
- Barvení vajíček v cibuli: odvar z cibulových slupek představuje osvědčenou klasiku, jak nabarvit vajíčka na přirozeně hnědý až načervenalý odstín.
- Barvení vajíček kurkumou: pokud máte rádi veselá žlutá vajíčka, zkuste je uvařit ve vodě s kurkumou. Čím více koření přidáte, tím bude žlutá sytější.
- Barvení vajíček řepou: nálev ze syrové červené řepy obarví vajíčka na jemně růžovou.
- Barvení vajíček červeným zelím: při použití odvaru z hlávky červeného zelí budou vajíčka krásně modrá. Aby byl odstín opravdu výrazný, nechte je v lázni přes noc.
- Barvení vajíček kopřivami: odvar z mladých kopřiv způsobí, že budou vajíčka zelená. Případně můžete použít i petrželovou nať.
Aby byl povrch nabarvených skořápek krásně lesklý, můžete je pak natřít sádlem nebo troškou olivového oleje. Hadříkem je pak vyleštěte, aby nebyly příliš mastné.
Barvení vajíček voskem
Jedním z nejpopulárnějších způsobů zdobení velikonočních kraslic (vyfouknutých vajíček) je malování rozpuštěným voskem. Stačí rozehřát barevné voskovky, do rozteklého vosku namočit hlavičku špendlíku a udělat kapku či tečku na vajíčko. Tímto způsobem pak můžete na povrchu skořápky tvořit nejrůznější vzory a ornamenty.
Snažte se pracovat rychle, protože vosk rychle tuhne. Ke zdobení vajíček voskem se tradičně používá spíše včelí vosk, případně vosk ze svíčky. Dobře poslouží i obyčejná čajová svíčka. Před nanášením vosku je přitom vhodné vajíčka odmastit pomocí trošky octa.
Netradiční barvení vajíček
- Barvení vajíček rýží: nevařená rýže obarvená pár kapkami gelové barvy představuje jednoduchou cestu, jak na povrchu skořápek vytvořit přirozený kropenatý efekt. Stačí dát vajíčko do obarvené rýže v uzavřené nádobě a lehce protřepat.
- Barvení vajíček pěnou na holení: jde o poněkud netradiční postup, který ale přinese opravdu skvělé výsledky v podobě mramorování. Stačí nastříkat tenčí vrstvu pěny do pekáčku, nakapat na ni různé gelové barvy a lehce je promíchat špejlí. Vajíčka pak položte do pěny a opatrně otáčejte. Obarvené vajíčko položte na kus kartonu a po 15 minutách pěnu jemným ťupkáním odstraňte. Tímto způsobem ale doporučujeme barvit jen vyfouklé skořápky.
- Barvení vajíček lakem na nehty: netradičně nabarvené kraslice vykouzlíte pomocí obyčejného laku na nehty a trošky vody. Do kelímku s vodou nakapejte lak a pomocí špejle vytvořte vzory. Vajíčko pak stačí ponořit do vody. Následně ho pomalu vyndejte a nechte okapat.