Hlavní navigace

Alchymie aromaterapeutické masáže

6. 5. 2010

Sdílet

 Autor: Ivana Dvorská
Správně připravená směs z vonných olejů, jemné doteky cizích rukou na těle a vy máte pocit, že na ničem na světě nezáleží tolik, jako na vašem dobrém pocitu.

Jen málokterou masáž si užijete tak jako aromaterapii. Jedná se totiž o masáž celého těla, samozřejmě kromě intimních partií, a požitek trvá většinou hodinu a půl, nebo tak dlouho by alespoň měl trvat. Některé salony ovšem nabízejí i pouze hodinovou aromaterapii. V tom případě nevím, jak může masér stihnout hýčkat celé tělo včetně hlavy a břicha. Navíc by měl před masáží zjistit zdravotní stav klienta a co od masáže očekává, popř. s jakým problémem přišel.

Poté terapeut nasadí na nos brýle, sáhne do krabice s vonnými oleji a začne s alchymií – například cypriš vyrovnává nervové napětí, ale není vhodný při vysokém krevním tlaku nebo při epilepsii. Meduňka zase snižuje horečku a lze ji použít při nespavosti. Proti nespavosti působí i růže, která navíc podporuje krevní oběh a stimuluje žaludek… Ať přijdete s čímkoliv, terapeut vám určitě namíchá voňavou a léčivou směs. Nejvíce ovšem z pěti druhů oleje.

Schůzky si raději neplánujte 


Autor: Ivana Dvorská

Masér vjede svými prsty až do vlasů

Proceduru často navštěvují ženy při menopauze, aromaterapie si ovšem umí poradit i s bolestmi kloubů, hlavy a hlavně je natolik relaxační, že odbourá stres i nejvíce zaneprázdněnému manažerovi. Pokud ovšem nepospíchá hned po masáži na další schůzky. To bych mu ale nedoporučovala, maséři totiž v rámci masáže obličeje vjedou svými prsty až do vlasů. V té chvíli sice na blížící se setkání zaručeně zapomenete, nicméně proolejované hnízdo na hlavě vás na případné obchodní schůzce trochu diskvalifikuje. „Samozřejmě máme v našich denních lázních sprchy, ve kterých si může klient umýt vlasy. Nicméně doporučuji nechat léčivé oleje na těle ještě nějakou dobu působit,“ říká Eva Hynková z denních lázní Cordeus – Centrum trvalého zdraví v Praze. Testy z moči totiž prokázaly, že éterické oleje pracují až osm hodin po terapii. Dobře tedy uděláte, pokud odložíte i večerní koupel a necháte přírodní oleje působit třeba celou noc.

Čtěte téma: Proti bacilům pomocí aromaterapie

Chřipku samotné vdechování silic asi nevyléčí, ale může se stát podpůrným a příjemným doplňkem léčby …

Co to je aromaterapie?

S aromaterapií se letmo setkal každý, kdo si doma někdy zapálil vonný olej v aromalampě. Vdechováním se éterický olej dostává do průdušek a tělem se pak šíří až k jednotlivým orgánům, kterým pomáhá od určitých problémů.

U aromaterapeutické masáže jde hlavně o působení oleje přímo na tělo. „Byla jsem na aromaterapeutické masáži, ale nic jsem z těch vůní neměla, protože jsem polovinu času strávila na břiše s hlavou zabořenou do polštářku,“ postěžovala si mi kamarádka. Jenže aromaterapeutická masáž není jen o vůni, působí na pokožku a hlavně pro maséra znamená naučit se mnoho speciálních hmatů. „Aromaterapie dokonale uvolní svaly, takže to, co by vás jindy bolelo, působí příjemně,“ dodává Eva Hynková. Nemusíte se proto obávat, že by oleje nepůsobily, když je při masáži chodidel příliš necítíte.

Čtěte téma: Aromaterapie: pouhá relaxace nebo léčebná metoda?

Metoda alternativní medicíny, která používá rostlinné tzv. esenciální oleje, a jiné přírodní látky rostlinného původu na ovlivnění lidského zdraví a psychiky …

Intimita zaručena

Masér hýčká opravdu celé tělo. Nicméně se nebojte, že budete ležet na masérském stole tak, jak vás pánbůh stvořil – každý správný masér musí dodržovat intimitu. To znamená, že jste po celou dobu masáže přikrytí, s výjimkou místa, kterému se zrovna masér věnuje.

Začíná se u zad, pak se pokračuje na zadní části nohou. Masér nevynechá ani hýždě a plosky chodidel. Potom se klient otočí na záda a masér pokračuje masáží hlavy (žena by měla být odlíčená), následuje poměrně neobvyklá, ale velice příjemná masáž břicha. „Některým lidem vadí, když se jich někdo dotýká na břiše. Není ovšem problém tuto část vynechat,“ říká Eva Hynková. V rámci masáže břicha se masér dotýká i boků, což ocení zejména ženy. Není nutné masírovat celé tělo pouze jednou směsí olejů. Například na problematické partie, jako jsou boky, hýždě a stehna lze použít jinou směs, než třeba na obličej,“ dodává Eva Hynková.

Masér nejprve uvolní konkrétní místo na těle „na sucho“, tedy bez oleje. Tím tělo dostává informaci, že je v bezpečí a nemusí se bát. Uvolní se a pustí maséra hluboko do tkání, kam by se jinak nedostal.

Jak často:

Alespoň jednou za měsíc. Ideální je jednou za čtrnáct dní.

Těhotné a kojící matky:

V těhotenství se masáž spíš nedoporučuje. Kojící matky jsou omezeny výběrem olejů. 

Průvodce: Jak se vyznat ve wellness?

U některých procedur bývá efekt téměř okamžitý, jiné vyžadují velmi intenzivní kúru. Poradíme vám, jak si vybrat tu pravou.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).