Hlavní navigace

Seriál Vánoce, Česko, 2010

Vánoce - tradice versus realita.

Nebudeme si namlouvat, že doba adventu je za našich časů dobou zklidnění. Doba adventní je naopak časem šílení, uklízení, nakupování, utrácení, stresu a vypětí. Vždyť na Vánoce musí být všechno, jak se patří. A co se vlastně patří?

O tradicích vánočních svátků se ledacos dočtete v „tradičnější“ části našeho speciálu Zpráva o stavu Vánoc. Připomeneme si, proč a jak by to všechno mělo teoreticky být a jak to bylo kdysi…

A jak to máme s Vánoci dnes?

Na realitu našich svátečních dnů se podíváme v řadě dalších článků, které budete až do svátků nacházet na serveru Vitalia.cz:

Degustace: Jak z obžerství a opilství udělat vědu

O vánočních svátcích a na Silvestra již tradičně jíme a pijeme přes míru. A když už, proč se u toho netvářit vědecky. Dejte hodování nový rozměr a vyzkoušejte svoje chutě.

Doba čtení: 6 minut

Předsevzetí jako obvykle

FEJETON – Na přelomu starého a nového roku nás popadá touha stát se lepšími, dokonalejšími, štíhlejšími, vzdělanějšími, úspěšnějšími… a tak dále. Na čem to vždycky ztroskotá?

28. 12. 2010 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Co s nechtěnými dárky?

Objevit pod stromečkem něco nechtěného patří bohužel k Vánocům. Ale s co s dárky, které opravdu nepotřebujete, anebo se vám prostě nelíbí? Dá se jich nějak elegantně zbavit?

Doba čtení: 4 minuty

Kde domov můj

FEJETON – Co dělá „doma doma“? Někdo blízký? Teplo, stůl? Pohodlné kanape? Oblíbená kavárna na rohu? Platí „kdo židli má, bydlí“? Nakonec jsem – alespoň pro sebe – odpověď našla.

24. 12. 2010 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Vánoční kila budete shazovat nejméně dva týdny

Už vás někdy napadlo zjistit, jak moc se po třech dnech vánočního hodování nevejdete do kalhot? Vypočítali jsme to za vás. O rovná dvě kila.

Doba čtení: 2 minuty

Mistři bramborového salátu

Kde se tenhle symbol Vánoc vzal? Dřív se složení měnilo podle finančních možností, dnes spíš podle tradice a chuti. Letošní „salátoví mistři“ do něj dávají fazolové lusky. Jaký je recept?

Doba čtení: 4 minuty

O svátcích se prostě přibrat musí

FEJETON – Vánoce jsou kromě svátku klidu také svátkem přežírání. Kdo nepřibere pět kilo, ten si to správně neužije. Upřímně – není moc důvodů, proč se svátečnímu hodování vyhýbat.

20. 12. 2010 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Vánoce nadvakrát: S kým budeš, s mámou, nebo s tátou?

Kristus se narodil jen jednou. Přesto jeho narození slaví někteří hned dvakrát (někdo možná i víckrát). Co znamenají Vánoce pro děti z rozvedených rodin? Dva stromečky a víc dárků.

20. 12. 2010 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Dopisy s adresou "Ježíšek, nebe"

Už jste psali Ježíškovi? Ne?! Ještě máte trochu času. Mluvila jsem totiž s jeho úředníky a ti tvrdí, že vyřídit stihnou všechna přání došlá do třiadvacátého prosince.

Doba čtení: 2 minuty

Červená kniha – dar nedar

Jedním z letošních hitů Vánoc je možná překvapivě kniha. Kniha o nemocné duši. Kniha bratru za čtyři tisíce. Co je na deníku C. G. Junga tak přitažlivého? Nebo si ho přejí jen snobové?

Doba čtení: 5 minut

Krampus - ďábel jak se patří

FOTOGALERIE – Český doprovod Mikuláše je ve srovnání s rakouskými ďábly spíš takový náš čertík. Krampusové a perchtové opravdu nahánějí hrůzu. Pojďte se podívat – čeká vás peklo!

16. 12. 2010 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Dá se utéct před Vánoci?

Stres, přejídání a nekončící maratony po příbuzenstvu. Vánoční svátky si většinou neužijeme tak, jak bychom chtěli. Co si třeba koupit letenku a odletět pryč? A pomůže to vůbec?

13. 12. 2010 0:00
Doba čtení: 5 minut

Možná přijde i Ježíšek aneb Vyhrajte na Vánoce

Co víte o vánočních svátcích? Že dostanete dárky? Ještě něco? Zapojte se do naší soutěže a možná k vám nějaký dárek doputuje i od redakce serveru Vitalia.cz.

10. 12. 2010 15:40
Doba čtení: 2 minuty

Vánoční pohoda - i přes mrtvoly

Někdy chceme až moc a za každou cenu, aby Vánoce byly časem radosti, dobré nálady a přátelské družnosti. Obvykle se všechno nenaplní podle našich představ, a z toho pramení naše potíže.

Doba čtení: 5 minut

Trh hrbáčů

FOTOGALERIE – Mrzlo, až praštělo, ale na adventních farmářských trzích bylo živo. Smekám před všemi, kteří v té zimě prodávali, a ještě byli milí a ochotní.

7. 12. 2010 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Drogy, sex a Vánoce aneb Mystika pro každého

Mohli byste se i vy stát mystiky? Měli jste někdy spirituální zážitek, který změnil váš pohled na svět? Nevěřící uvádějí jako nejčastější spouštěč podobné zkušenosti sex.

Doba čtení: 4 minuty

Slavíte Vánoce? Pácháte trestný čin!

Čtete dopisy Ježíškovi? Porušujete listovní tajemství. Kupujete živého kapra? Týráte zvířata. Pálíte svíčky? To máme obecné ohrožení… Jaké paragrafy porušujeme oslavou Vánoc?

Doba čtení: 5 minut

Speciální vydání: Vánoce na farmářských trzích

Blíží se advent a s ním začíná řada mimořádných trhů. Kromě klasických vánočních stánků se na svátky připravují také farmářská tržiště. Kdy a kde je najdete?

26. 11. 2010 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Letos se na Vánocích šetřit nebude

Davy lidí už teď míří do obchodů a nakupují jako diví. Prodává se vše, včetně úplných pitomostí. A bude hůř. Kolik jsme ochotní zaplatit za vánoční pohodu?

Doba čtení: 5 minut

Zpráva o stavu Vánoc

Dámy a pánové, ladies and gentlemen, držte si klobouky, beranice a peněženky! Vánoce přicházejí… Co to znamená, v Česku, léta Páně 2010?

Doba čtení: 2 minuty