Hlavní navigace

Dá se utéct před Vánoci?

13. 12. 2010

Sdílet

Stres, přejídání a nekončící maratony po příbuzenstvu. Vánoční svátky si většinou neužijeme tak, jak bychom chtěli. Co si třeba koupit letenku a odletět pryč? A pomůže to vůbec?

Ještě umýt okna, dokoupit poslední dárky a rychle pro kapra. Blíží se Vánoce a lidé kmitají více než kdykoliv jindy v roce. Stres, davy lidí, ulice plné blikajících světýlek a z rolniček už bolí hlava. Hektické období příprav končí 24. prosince večer. Ulice jsou prázdné a vše už je připravené.

Vyhladovělému tělu dáte bramborový salát, tradičního smaženého kapra nebo řízek a trochu cukru z cukroví. Jenže hned druhý den musíte brzy vstát a jet za první babičkou a dědou, kde dostanete další nášup cukrů, tuků, a to se opakuje o druhém vánočním svátku u prarodičů z druhé strany nebo u tetiček a strýčků… a než stačíte vytrávit, vítáte nový rok s těžkým žaludkem a bolavým pozadím od neustálého sezení na gauči.

Může se hodit: Kapří tipy a triky


Autor: Isifa.cz

Není divu, že jsou nemocnice i „záchytky“ poslední noc v roce přeplněné. Vždyť oslavám předcházelo jedno z nejvíce stresových období v roce a během „vánočního týdne“ vše graduje a unavený organismus reaguje po svém.

Napadlo vás někdy vyhnout se vánočnímu šílenství ‒ sbalit kufry a prostě odjet někam daleko?

Dnes téměř šedesátiletí manželé Papouškovi tak občas učiní. Jejich syn vzpomíná, jak trávili Vánoce například v Itálii. „Mně se to líbilo. Dvacátého druhého prosince jsme se sbalili, odjeli a nechali za sebou všechen ten shon. Žádné hromady dárků, žádný kapr, jen nasávání vánoční atmosféry v cizím městě. Můj mladší bratr z toho ovšem příliš nadšený nebyl. I v pubertě toužil po klasických Vánocích – po stromečku s dárky a slavnostní večeři.“ Ještě méně nadšení byli z úprku před Vánocemi prarodiče z obou stran.

„Našemu odjezdu vždy předcházely výčitky zejména babičky z matčiny strany. Děda s babičkou z otcovy strany spíše mlčeli. Nadšení ovšem rozhodně nebyli,“ vzpomíná David Papoušek. Ať vyčítali, nebo mlčeli, stejně s odjezdem svých potomků nic nenadělali.

Přečtěte si: Vánoční pohoda – i přes mrtvoly

Chceme až moc a za každou cenu, aby Vánoce byly časem radosti… 

Povinné rodinné návštěvy

Vánoční svátky by měly být podle našich představ plné pohody a klidu. Voňavého cukroví a rodinné sounáležitosti. Bohužel v dnešní době pro mnohé znamenají spíš zmíněný stres a návštěvy z povinnosti.

„Ale já přece rád navštěvuji svoje i manželčiny rodiče. Nechci se jim vyhýbat, jenže během svátků to tak nějak nejde. Rodiče z obou stran si pokaždé chtějí utrhnout co nejvíce času z vánočních dní. Když jsme přijeli na Boží hod k jedněm, druzí žárlili, že na ně vyšel „až“ Štěpán. Domnívám se, že by Vánoce neměly být jen o sezení na gauči a pojídání cukroví. Bohužel návštěvy tak vždycky dopadly, takže se na nás přece nikdo nemůže zlobit, když si chceme čas od času užít svátky po našem,“ obhajuje se pan Papoušek.

Možná přijde i Ježíšek aneb Vyhrajte na Vánoce

Soutěžte a vyhrajte – moka kávovar, moselské víno, knížky…

Anketa

Dovedete si představit, že byste na Vánoce odjeli?


Autor: SXC

Svátky by samozřejmě měly být i o setkávání blízkých. Jenže pokud to má podobu obžerství, je to trochu smutné. Proč se musejí příbuzní předhánět, kdo připraví slavnostnější oběd a kdo napeče víc druhů cukroví?

Pochopitelně by mohlo být řešením například strávení Štědrého dne pohromadě, jako velká rodina. Další dny by pak byly volné. Jenže často to nedovolí bytové poměry nebo rodinné vztahy. Děda se před třiceti lety pohádal s otcem kvůli motorové pile nebo politice, jedna babička druhé předhazuje, že oni toho dali mladým do výbavy víc a podobně… a všichni bedlivě sledují, kdo od koho co dostal v balíčcích, komu na klíně sedí vnoučata déle a hned je zaděláno na nepříjemnou atmosféru.  

Pochopitelně jsou i rodiny, v nichž to funguje. Ty se většinou na společné chvíle během Vánoc těší a nemají tak před čím utíkat. Možná k nim patříte i vy.

Kouzla Štědrého dne: Vyčarovat štěstí je tak snadné…

Tajemno provází celý vánoční čas, ale nejvíc čar a kouzel se váže právě ke Štědrému dni. 

Úprk před Vánoci

Tři otázky pro místopředsedu Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže:

Jaký je zájem Čechů o strávení vánočních svátků v zahraničí?

Stále více Čechů se rozhoduje trávit Vánoce a Nový rok v zahraničí. Dokonce i vloni, kdy se na turistice projevila finanční krize, zaznamenaly cestovní kanceláře nárůst zájmu o tyto pobyty. Především střední a mladší generace dává přednost relaxaci a zábavě před „všedními“ starostmi spojenými se zajištěním vánočních svátků.

Do jakých zahraničních destinací jezdí lidé během Vánoc nejčastěji?

Tradiční místa spojená s lyžováním jako jsou Itálie, Rakousko či Francie, doplňují plážové Kanárské ostrovy, Egypt a v posledních několika letech se přidaly i další destinace – exotické Thajsko, Dominikánská republika, Mexiko, Keňa a jiné. Individuální turisté míří často i do drahých lokalit jako je Mauritius, Zanzibar či Maledivy.

Jsou vánoční zájezdy cenově spíš výhodné, nebo se naopak prodraží?

Vánoce patří k dražším obdobím, protože zájem cestovat v té době má prakticky celá Evropa. Na druhou stranu ceny v posledních dvou letech stagnovaly a v některých destinacích dokonce klesly. Navíc je i více kapacity a klienti si mohou vybírat z pestřejší nabídky.

Přemýšlíte, že byste také letos před Vánocemi prchli? Podíváte-li se do katalogu jakékoliv cestovní kanceláře, zjistíte, že prvním stránkám dominuje zimní nabídka „Vánoce a Silvestr v zahraničí“. Láká vás to? A myslíte, že by se tím vyřešily „vánoční trable“? Nedostihnou nás nakonec Vánoce všude?

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).