Hlavní navigace

Vánoční kila budete shazovat nejméně dva týdny

22. 12. 2010

Sdílet

 Autor: SXC
Už vás někdy napadlo zjistit, jak moc se po třech dnech vánočního hodování nevejdete do kalhot? Vypočítali jsme to za vás. O rovná dvě kila.

Ovšem  pozor: dvě kila jsou to jen v případě, kdy se udržíte na uzdě, a nesníte všechno, na co přijdete. Dvě kila navíc znamenají Vánoce zkrátka jen pro ty, co snědí ty obvyklé vánoční dobroty, jako smažený kapr, bramborový salát s majonézou, nějaká ta jednohubka a běžná porce cukroví.

Pochopitelně takto nakynete jedině bez toho, že byste se hýbali. Tedy – když strávíte Vánoce v běžném českém svátečním režimu: vleže na pohovce u televizních pohádek.

À propo: napadlo vás někdy po snědení posledního kousku cukroví spočítat, kolik jste toho vlastně spořádali? A jaká energetická ,,bomba“ to byla? Firma Herbalife, která se zabývá hubnutím, to udělala.

Jedny Vánoce rovná se kilo cukroví


Autor: SXC

Během Vánoc sníme podle závěrů firmy Herbalife víc než jeden kilogram sladkostí. Pár kousků doma, pár na návštěvě, abychom neurazili… Takovou energii však nespálíme ani po osmi hodinách intenzivního běhu.

„Ta nabraná dvě kila pak člověk shazuje dva týdny. A znamená to dva týdny racionální stravy a pohybu,“ upozorňuje nutriční terapeutka Jaroslava Letková.

Navíc ne každý shodí vánoční kila rychle. Energetický výdej při sportu je totiž individuální. Trénovaný člověk má při stejném pohybu menší energetický výdej než člověk netrénovaný. To proto, že energie se spaluje ve svalech. Roli zde hraje i naše hmotnost. Čím více kdo váží, tím je jeho výdej energie při fyzické aktivitě vyšší, má větší zátěž.

Pokud chcete po svátcích začít brzy shazovat nabraná kila, nejprve si odpovězte na otázku, kolikrát týdně můžete reálně cvičit. Jednou, dvakrát?

„Lepší a účinnější je denně zařadit krátkou ostrou procházku, místo výtahem jít do schodů pěšky, chodit si zaplavat do nepříliš studené vody, jít si třeba zatančit. Fyzická aktivita, aby byla účinná, by měla trvat nejméně půl hodiny a měli bychom do ní zapojit celé tělo,“ doporučuje nutriční terapeutka Věra Stejskalová.

A nepočítejte s tím, že byste se oněch dvou vánočních kil zbavili dřív než za dva týdny. „To shodíte akorát svalovou hmotu, nikoliv tuky, rychlé hubnutí nemá smysl, ideální je hubnout kilogram, nanejvýš kilogram a půl týdně,“ říká nutriční terapeutka Jaroslava Letková.

Jednoduchý trik, jak nepřibrat: hodně pijte

A k tomu ještě dodává, jak tak snadno o Vánocích nepřibrat. „Chce to každý den procházku, a zkuste hodně pít. Půl hodiny před jídlem si dejte dvě deci čisté vody. Jednak toho tolik nesníte, a hlavně: tělo nebude zadržovat vodu, což způsobují sladkosti, a naopak vám voda pomůže vyloučit z organismu všechno špatné, co se do něj za ty tři dny naskládalo,“ radí.

Každý člověk by měl podle ní denně vypít čtyři deci vody na každých deset kilogramů své váhy, aby tělo fungovalo, jak má.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).