Hlavní navigace

salmonela

Polské kuřecí maso se salmonelou se dostalo do škol i nemocnic

Po důsledných kontrolách Státní veterinární správy došlo k odhalení dalších zásilek masa se salmonelou. Jde o čtyři a půl tuny drůbežího masa, které odebraly školy, nemocnice, restaurace i cateringové společnosti.

Doba čtení: 4 minuty

Potravinářský průkaz – povinný a zbytečný

Každý, kdo chce pracovat v potravinářství, ať už brigádně, nebo na stálý pracovní poměr, musí vlastnit zdravotní průkaz. Obvykle stačí pár minut u lékaře a pár stokorun a je váš. Klidně na celý život. Není to divné?

25. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut

Měříme stejným metrem? Agrofert má víc problémů než polské maso

V kauze polského hovězího masa nejde zdaleka jen o maso z Polska. Kromě potíží s bezpečností potravin našich sousedů je třeba vidět také to, že polské maso do ČR vozí firma Animalco spadající pod Agrofert. A vedle jednoho nálezu salmonely z více než stovky vzorků masa z Polska připomenout salmonelu ve třech z pěti balení Vodňanského kuřete.

Doba čtení: 3 minuty

Nejčastější omyly o hovězím mase

Kolem hovězího masa se traduje řada mýtů. Někteří jeho hojnou konzumaci doporučují, jiní varují, že je zdraví nebezpečné. Kde je pravda?

6. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Máte tato vejce z Lidlu? Nejezte je

Chov slepic v jihomoravských Pohořelicích je zasažen salmonelou. Jejich vajíčka, která prodával Lidl, mohou být zdravotně závadná.

24. 8. 2017 10:27
Doba čtení: 2 minuty

Kuřecí maso z Polska obsahovalo salmonelu. Nemáte ho v mrazáku?

Tři a půl tuny chlazeného kuřecího masa z Polska se objevilo na českém trhu. V prodejnách už není, ale ve vašich mrazácích možná ještě ano.

Doba čtení: 2 minuty

Salmonela ve špagetách nepochází z podezřelého chovu

Veterináři a hygienici nadále hledají zdroj nákazy salmonelou na Plzeňsku. Podezření na chov nosnic v Ústeckém kraji se nepotvrdilo.

13. 8. 2015 10:25
Doba čtení: 2 minuty

Špagety carbonara jsou vždy riziko, pokud je nesníte okamžitě

Špagety à la carbonara, které nakazily Plzeň, nejsou zdrojem nákazy poprvé. Hygienici upozorňují na obecné riziko tohoto pokrmu.

6. 8. 2015 11:59
Doba čtení: 2 minuty

Špagety mohou za epidemii salmonely. Onemocnělo 133 lidí

Na západě Čech bylo až do včerejška zaznamenáno 133 případů salmonely, přičemž 71 osob skončilo v nemocnici. K nákaze došlo po konzumaci špaget carbonara.

Doba čtení: 2 minuty

Prodávali kuřecí se salmonelou. Lidé ho mohou mít v mrazáku

Prsní kuřecí řízky prodávané v řeznictví tzv. na váhu obsahovaly bakterie salmonely. Podezření nyní potvrdily laboratorní testy.

Doba čtení: 2 minuty

Maso se salmonelou šlo výhradně do ČR. Jak ho poznáte?

Zásilka tří tun chlazeného kuřecího z Polska obsahovala bakterie Salmonelly enteritidis. Maso se prodávalo výhradně v České republice a lidé ho ještě mohou mít v mrazáku.

Doba čtení: 2 minuty

V kurkumě je salmonela

SZPI varuje před kurkumou s kontaminací salmonelou, která se objevila na našem trhu.

1. 6. 2015 10:01
Doba čtení: 1 minuta

V Česku je 10 tun polského masa se salmonelou

Bakterie rodu Salmonelly enteritidis způsobujících průjmové onemocnění nalezla inspekce v deseti tunách kuřecího masa, které k nám dorazilo z Polska. Právě probíhá stahování masa z tržní sítě.

17. 4. 2015 12:36
Doba čtení: 1 minuta

Mýt, nebo nemýt maso? To je otázka

Rok co rok se objevují varování před mytím masa, zejména kuřecího. Přesto většina lidí maso před vařením, smažením či pečením umývá, jsme tak prostě zvyklí. Děláme chybu?

Doba čtení: 5 minut

Domácí nanuky s ovocem jsou bez éček, barviv a alergenů

Máte chuť na nanuk? Vyrobte si ho. Není to nic složitého a uděláte pro sebe i své děti daleko víc, než když si ho koupíte. Klasický nanuk mnohdy obsahuje i to, co vůbec nepotřebujete.

Doba čtení: 5 minut

Chytrá a ještě chytřejší vejce

Heslo „kuře 100× jinak“ možná v budoucnosti nahradí jiný pojem – vejce 100× jinak. Do maloobchodů totiž v minulých dnech vstoupila vařená loupaná vejce a tekuté vaječné směsi.

Doba čtení: 3 minuty

Prkýnka plná bakterií: pomluvy, nebo realita?

Průměrné kuchyňské prkénko má na sobě o 200 % více fekálních bakterií než průměrné záchodové prkénko. Praví web ministerstva. Tak se na to podíváme. Máme v kuchyni takové nechutnosti?

Doba čtení: 6 minut

Inspekce našla přímo ve výrobně salmonelu

Inspektoři nelenili, do terénu vyrazili a pokutami nešetřili. Přímo ve výrobním závodě našli salmonelu, na trzích uzeniny bez původu a v ilegálních skladech přes 5000 vajec.

Doba čtení: 2 minuty

Salmonely je u lidí pětkrát méně - díky drůbeži

Český veterinární dozor se sám dostal pod kontrolu kvůli salmonele u drůbeže. Inspekce zkoumala, jak si s ní umí poradit. Závěr zní: Velmi dobře. Díky tomu ubylo i salmonely u lidí.

1. 10. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Kaufland prodával čaje se salmonelou

Společnost Kaufland se dobrovolně rozhodla z důvodu předběžné opatrnosti stáhnout z prodeje dva výrobky. Jedná se o čaje, ve kterých byla laboratorními testy odhalena salmonela. Autor: szpi.gov.czV těchto čajích se našla salmonela Jedná se o tyto čaje: Grande Rooibos Tee 40g, 20×2 g EAN: 5900888011042 datum minimální trvanlivosti/šarže: 05. 2014 / L009K

19. 7. 2012 18:54
Doba čtení: 1 minuta

Jsou domácí vajíčka bezpečná, nebo ne?

Mít chutná vejce, je jedna věc, ale mít je bezpečná, i co se týče hrozby různými nákazami, druhá. Z domácích vajec můžete chytit salmonelózu raz dva, říká se. Není to tak docela pravda.

Doba čtení: 5 minut

Salmonelu z točené zmrzliny nechytíte. To spíš z grilovaného masa

Letní nevolnosti často dáváme na vrub kopečkové či točené zmrzlině. Hodně lidí si ji raději preventivně nedává. Přitom tyto zmrzliny se připravují ze směsí a salmonela z nich nehrozí.

Doba čtení: 5 minut

V čem si hrají děti na pískovišti?

Pohled do ohrádky s pískem na dětském hřišti je někdy neveselý. Větší odpadky vidíme, ale co zůstává očím skryto? Kontroluje někdo možnou přítomnost střepů, stříkaček či parazitů?

Doba čtení: 4 minuty

Vodňanská drůbež obhajuje svoje kuřata

Společnost Vodňanská drůbež nesouhlasí se závěry hodnocení dTestu, v němž Zlaté kuře z Vodňan zcela propadlo. Společnost reaguje na výsledky testů provedených Občanským sdružením spotřebitelů TEST a zveřejněných v únorovém čísle časopisu dTest. O zjištěních jsme vás informovali v článku dTest: Salmonela v kuřatech.

20. 2. 2012 11:00
Doba čtení: 2 minuty

Kvůli povlaku jazyka vám může páchnout z úst

V boji proti povlaku na jazyku pomůže speciální škrabka. Vyplatí se hlavně těm lidem, kteří mají k tvorbě povlaku větší sklon. Kdo škrabku používá, tomu také méně páchne z úst.

Doba čtení: 4 minuty

dTest: Salmonela v kuřatech

Časopis dTest nakoupil 17 kuřat, kuřecích čtvrtek a stehen a udělal bakteriologické vyšetření na přítomnost bakterií. Zjištěné nálezy jsou vážné. Ani jedno kuře nebylo bez salmonely.

14. 2. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Potkan skáče až dva metry vysoko. A vyleze i do 4. patra

Jsou to tak inteligentní zvířata, že i ti, kdo je hubí, o nich mluví s jistým respektem. Jenže roznášejí vážné nemoci a je proto povinností vlastníků domů dělat pravidelné deratizace.

Doba čtení: 3 minuty