Hlavní navigace

Falšování doplňků stravy pokračuje

17. 7. 2014

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Inspekce stále zjišťuje falšované doplňky stravy s významně nižším obsahem účinné látky. Které výrobky jsou podvod? Podívejte se.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) opakovaně zjišťuje závažné formy falšování doplňků stravy. Přestože výsledky kontrol průběžně zveřejňuje na portálu Potraviny na pranýři a provinilce pokutuje, prohřešky pokračují.

Až osminásobně nižší množství účinné látky v kapslích oproti informaci na obalu prokázaly laboratorní rozbory SZPI u doplňků stravy, které inspekce odebrala v kamenných prodejnách a na internetu. „Prodejci a výrobci se tak dopouští klamání spotřebitele, který dostává produkt s významně nižším obsahem účinné látky, než jaký legitimně očekává,“ uvedl mluvčí Pavel Kopřiva.

Aktuálně SZPI zjistila v tržní síti následující nevyhovující doplňky stravy:
  • Green Coffee Bean
    Zelená káva v balení 30 tablet, označení data minimální trvanlivosti: 10/2015. Na spotřebitelském balení je uvedeno: Obsahuje 400 mg přírodního kofeinu v 1 kapsli, laboratorní analýza SZPI ale prokázala přítomnost kofeinu maximálně v množství 46 mg v jedné kapsli, přítomnost účinné látky je tak více než 8× nižší oproti deklaraci na obalu. SZPI závadnou šarži doplňku stravy odebrala prostřednictvím internetového portálu Slevomat.cz, dovozcem výrobku pro Českou republiku je společnost GMR TECHNOLOGY s.r.o. z Opavy, výrobcem je dle průvodní dokumentace čínská společnost XIAN TIANXINGJIAN NATURAL BIO-PRODUCTS CO. LTD.
  • 3 in 1 joint komplex
    V balení 120 tablet, označení data minimální trvanlivosti: 12. 3. 2017. Na obalu doplňku stravy je uvedeno: Obsah v 1 tabletě: … Chondroitin sulfát – 150mg, laboratorní analýza SZPI však prokázala přítomnost předmětné látky maximálně v množství 78,46 mg v jedné kapsli, přítomnost účinné látky je tak přibližně poloviční oproti deklaraci na obalu. SZPI závadnou šarži odebrala v provozovně Pavel Trampota na Sousedské ulici v Plzni, z průvodní dokumentace vyplynulo, že dodavatelem produktu je Jiří Trampota, subjekt se sídlem v Plzni a výrobcem je společnost MEGA – PRO s.r.o. se sídlem v Praze.
  • Glukosamin chondroitin
    Speciální kombinace pro kloubní výživu, v balení 100 kapslí, označení data minimální trvanlivosti: 21. 8. 2015. Na obalu doplňku stravy je uvedeno: Obsah: 1 tobolka – Glukosamin sulfát – 600 mgObsah: 1 tobolka – Chondroitin sulfát – 150mg, laboratorní analýza SZPI ale prokázala přítomnost glukosamin sulfátu maximálně v množství 429,26mg v 1 tabletě a přítomnost chondroitin sulfátu maximálně v množství 129,83 mg v 1 tabletě. SZPI závadnou šarži odebrala v provozovně Pavel Trampota na Sousedské ulici v Plzni, z průvodní dokumentace vyplynulo, že dodavatelem produktu je Jiří Trampota, subjekt se sídlem v Plzni a výrobcem je společnost MEGA – PRO s.r.o. se sídlem v Praze.

Inspekce nařídila neprodleně stáhnout předmětné šarže doplňků stravy z tržní sítě a s kontrolovanými osobami zahájí správní řízení o uložení sankce.

Zdroj: TZ SZPI

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).