Hlavní navigace

Potrat v žádném případě není chybou ženy, říká lékařka

11. 10. 2017

Sdílet

 Autor: Repromedia
Když žena jednou potratí, neznamená to, že už nikdy nebude mít dítě. Alarm se často spustí až v situaci, kdy má žena za sebou dva, tři, nebo i více potratů. Co pak? Dá se situace nějak řešit? Zjišťovali jsme u lékařky Kateřiny Veselé.

Spontánní potrat je obrovskou ztrátou pro každou ženu. Ze všech těhotenství jich skončí spontánním potratem asi 12–20 %, a to nejčastěji v prvním trimestru. Mnohdy může žena potratit poškozený plod a nemusí o tom ani vědět. Projeví se to u ní třeba jen opožděním menstruace. Z tohoto důvodu tak mohou být čísla podhodnocená a problém může být daleko častější. A tak i vzniká řada otázek: proč se to děje, co za tím může být, kdo za to může nebo jak takovou situaci řešit. Připravili jsme proto okruh nejčastějších dotazů, na které odpovídá Kateřina Veselá, ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

Kolem tématu potrácení existuje spousta mýtů. Důležité je vědět, že potrat je chybou v postimplantační fázi početí, v žádném případě ne chybou ženy. Zároveň pamatujte na to, že problém opakovaného potrácení je dobré řešit zavčas s reproduktologem.

Jaká je nejčastější příčina potratů?

Drtivá většina potratů zůstává nevysvětlených, a to zejména proto, že se důvod nezjišťuje. Alarm se často spustí až v situaci, kdy má žena za sebou dva, tři, nebo i více potratů.

Jak je to u potratů, kde se příčina objasní?

Nejčastějším důvodem bývají genetické abnormality. U žen, které prožily potrat, je výskyt nějaké genetické abnormality až čtyřicet pět procent. Pokud se v rodině páru napříč generacemi potraty již vyskytovaly, pravděpodobnost této diagnózy se u páru navíc zvyšuje. Je tedy vhodné vyhledat odbornou péči a provést náležitá genetická vyšetření.

Jaké jsou další důvody kromě genetických abnormalit?

Až patnáct procent žen s anamnézou opakovaných potratů má v krvi zvýšené tzv. antifosfolipidové protilátky. Tento stav je příznačný pro takzvaný Antifosfolipidový syndrom. Jde o autoimunitní onemocnění, kdy protilátky způsobují uzávěry cév v těle. Kromě vzniku trombózy či plicní embolie je syndrom typický pro spojení se vznikem těhotenských komplikací i možným vyšším výskytem potratů. Dalším důvodem může být tzv. Syndrom polycystických ovarií (PCOS), který se objevuje až ve čtyřiceti procentech případů potratů u žen. Syndrom je způsobený endokrinní nerovnováhou. U pacientek s historií potratu se může vyskytnout také špatná funkce štítné žlázy, abnormalita dělohy, porucha imunitního systému. Riziko infekce kouření, alkohol nebo užívání drog.

Můžou být „na vině“ i muži?

Ano, i kvalita spermií může být příčinou potratu u žen. Když se zkoumá kvalita spermatu mužů u párů potýkajících se s opakovanými potraty, tak se dá zjistit vyšší výskyt poškozené DNA spermií. K dalším příčinám patří např. chromozomální abnormality spermií či snížený počet spermií v ejakulátu. Toto vše potvrzuje také důležitost zkoumání kvality spermií muže v páru při hledání důvodů, proč k potratům dochází.

Jaká je možnost, že při dalším těhotenství opět potratím?

Potrat je obvykle jednorázová záležitost, nicméně 4 % párů zažijí dva potraty a 1 % párů dokonce tři a více. Tento stav nazýváme jako opakovaný samovolný potrat. Vyšší věk ženy i předchozí potrat zvyšují pravděpodobnost potratu dalšího. Po dvou potratech je šance, že i ten třetí bude mít stejný osud, až dvacet pět procent, pro čtvrtý až čtyřicet šest procent.

Co dělat, když se mě tento problém týká?

Z předchozího výčtu informací je jasné, že je velmi důležité o problému mluvit. Partneři musí překonat nastalý smutek a vyhledat odbornou pomoc, nejlépe ihned. Je totiž velká šance, že lékaři dokážou překlenout zdravotní překážky a dovést pár k vytouženému miminku.

Galerie: Rodí starší ženy. Riziko vývojových poruch stoupá

Dá se opakované potrácení řešit IVF léčbou?

Spousta žen si myslí, že nikoliv, ale opak je pravdou. Ženy, které trpí opakovaným potrácením, totiž tvrdí, že nemají problém s otěhotněním a nejsou neplodné, tudíž centra pro léčbu neplodnosti nevyhledávají. Je ale potřeba vědět, že reprodukční centra pomáhají párům s širokým spektrem komplikací a jejich cílem je pomoci páru k vytouženému zdravému miminku. Platí tedy rozhodně neotálet, nebát se a poradit se s reproduktologem. V současnosti již existuje metoda, která umí zjistit genetický stav embrya a zvolit to nejvhodnější pro transfer do dělohy ženy a minimalizovat riziko dalšího potratu. Touto metodou je preimplantační genetický screening, který pár podstoupí v rámci IVF cyklu.

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

V klinické praxi se zabývala zejména reprodukční medicínou (endoskopickou operativou, gynekologickou endokrinologií, ultrazvukovou diagnostikou a asistovanou reprodukcí). Od roku 2000 se v rámci reprodukční medicíny intenzivně věnuje reprodukční genetice a preimplantační genetické diagnostice.

Zdroj: TZ Repromedia

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).