Hlavní navigace

Oči v zimě trpí nedostatkem denního světla. Ulevte jim

8. 2. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Unavené oči nás během zimy trápí mnohem častěji než v létě. Kontaktolog nám poradí pár osvědčených tipů, jak jim ulevit doma, v práci, na horách i za volantem.

V zimních měsících doplácí na nedostatek přirozeného světla nejen naše nálada a pracovní výkon, ale i zdraví – zejména pak zdraví našich očí. Šeroslepost nebo únava očí ze špatného osvětlení jsou častými problémy, se kterými se v zimě musí vypořádávat celá řada lidí. Jak nepříjemnosti spojené s nedostatkem světla zmírnit, radí Daniel Szarvas, kontaktolog z webu VašeČočky.cz.

Zvolte správné světlo v interiéru

Lidstvo nikdy netrávilo v interiéru tolik času jako dnes a přemíra umělého osvětlení s sebou nese negativní důsledky na naše zdraví. Únava očí z nedostatku nebo nevhodně zvoleného světla ovlivňuje naše soustředění a pracovní výkon a také může způsobit bolesti hlavy, rozmazané vidění nebo nevolnost.

Výběr správného osvětlení místnosti je proto zásadní. Žlutě zabarvené žárovky mají spíše uspávací efekt a hodí se do místností určených k relaxaci, agresivní světlo zářivek zase oči unavuje stejně jako přímé sluníčko. „Řešením, jak se v interiéru co nejvíce přiblížit dennímu světlu, jsou tzv. plnospektrální zdroje světla,“ radí Daniel Szarvas. Plnospektrální zdroje jsou takové, v nichž jsou ve viditelném spektru do značné míry zastoupeny všechny vlnové délky – barvy. Světlo nezkresluje a je podobné světlu dennímu. Dnes již seženete v obchodech plnospektrální světla LED, jejichž cena začíná u běžného závitu E27 na zhruba dvě stě třiceti korunách. Skvěle vám od unavených očí pomůže i oční jóga.

Galerie: Oči s čočkami

Přizpůsobte okolnímu světlu jas monitoru

V souvislosti s nedostatkem přirozeného denního světla můžete pociťovat také zvýšenou únavu očí při práci na počítači. Příčinou může být i nevhodné nastavení jasu vašeho monitoru. Ten by měl korespondovat s osvětlením okolního prostředí. Čím větší tma v místnosti, tím nižší by měl být jas. Správné nastavení jasu si můžete snadno ověřit – otevřete si bílou stránku v textovém editoru, pokud máte pocit, že svítí, uberte jas, pokud je šedivá, přidejte. Pokud vás oči budou bolet i tak, měli byste navštívit očního lékaře, možná trpíte syndromem počítačového vidění.

Řidičům pomůžou speciální brýle

Krátké dny a nedostatek denního světla umí potrápit také řidiče, a to nejen ty, kteří trpí šeroslepostí. „Šeroslepost komplikuje řízení především za šera, při mlze či dešti, což je v této roční době prakticky na denním pořádku. Pomoci mohou brýle se speciálními filtry určenými pro řidiče. Ty pomáhají rozeznat menší rozdíly v kontrastu,“ radí Daniel Szarvas. „Pokud má řidič problémy zaostřit na dálku, zvláště za šera nebo jinak zhoršených světelných podmínek, může být na vině i drobná refrakční vada. Doporučuji v tomto případě provést oční vyšetření,“ dodává. Ono totiž nejde jen o to, že se vám špatně kouká, svým špatným zrakem můžete ohrozit i další účastníky silničního provozu. Řidiči se špatným zrakem totiž nevidí až čtvrtinu značek.

Pozor na odrazy světla od sněhu

Problémem v zimě může ale být i přemíra světla. Nejen v létě naše oči ohrožují UV paprsky, na ochranu proto nezapomínejte po celý rok. Zimní obloha se může zdát tmavá a ponurá, ale sníh a led vytváří reflexní plochy a povrchy, které agresivně odráží světlo. U citlivých očí může za jasného zimního světla dojít ke mžitkám, nebo přímo „světelné slepotě“ způsobené právě mnoha světelnými odrazy. Pokud trpíte oční vadou, je vhodné nahradit dioptrické brýle kontaktními čočkami. Kontaktní čočky samy o sobě bývají opatřeny UV filtrem, který chrání nejdůležitější části oka před průnikem UV paprsků. Nezakrývají ale celé oko ani oční okolí, vždy proto doplňte čočky kvalitními slunečními brýlemi. Při jejich výběru nesázejte jen na jejich design, ale i na barvu skel. Víte, která skla v brýlích chrání lyžařovo oko nejlépe? Žlutá, nebo černá? 

Odborná spolupráce

Daniel Szarvas

Optometrista

Kontaktolog největšího českého e-shopu s kontaktními čočkami VašeČočky.cz

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).