Hlavní navigace

Klíšťová meningoencefalitida

Očkování proti klíšťové encefalitidě: co všechno potřebujete vědět

Rozhodli jste se pro očkování proti klíšťové encefalitidě? Teď je na něj ten nejlepší čas. Očkovat můžete nechat už roční dítě. A platí tu přímá úměra: čím starší člověk, tím vyšší riziko těžšího průběhu klíšťové encefalitidy. Nemyslete tak jen na děti, ale i na jejich babičky a dědy.

Doba čtení: 6 minut

Kontrola klíšťat: po návratu domů a ráno znovu

Začíná sezóna klíšťat. Abyste se ochránili před nemocemi, které přenášejí, dodržujte několik zásad a naučte se případné klíště správně odstranit.

Doba čtení: 3 minuty

Syrové mléko „přenáší“ encefalitidu

Případy onemocnění klíšťovou encefalitidou po požití syrového mléka nejsou běžné, ale riziko tu je. Aktuálně se o tom přesvědčily dvě ženy, které onemocněly po neošetřeném kozím mléce.

Doba čtení: 2 minuty

Dnes je v kurzu klíště, co nám píchne příště?

Očkování proti klíšťové encefalitidě je aktuálně top-marketingově prosazované téma. Visí v tom spousta reklamních investic a mnoho peněz, které se musí někomu vrátit. Vrátíte mu je – vy.

Doba čtení: 11 minut

Kauza očkování: Je kolektivní imunita pouze kolektivní iluze?

Pojem kolektivní, stádová imunita je dost složitý. A důležitý pro pochopení problematiky očkování. Kolektivní imunita rozhodně neznamená, že již nikdo nikdy nebude danou nemocí nakažen.

Doba čtení: 18 minut

Mámo, táto, přijel on – očkovací kamión!

Očkovací kamión, akce, která má za cíl zvýšit prodej vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Roadshow zavánějící porušením hned několika právních předpisů i principů humánní medicíny.

Doba čtení: 14 minut

Má v dnešní době očkování ještě smysl?

O tom, zda má očkování dnes ještě smysl, když byly vážné nemoci vymýceny, se vedou dlouhé debaty a zřejmě ještě povedou. Na některé otázky odpovídá dětská lékařka Martina Spaziererová.

Doba čtení: 6 minut

Jedna dvě, klíště jde… Stojí za očkováním v Česku podplacení lékaři?

Sugestivní reklamy na očkování útočí na naše city i peněženky. Je to etické? A nejsou to ve skutečnosti výrobci léků a jimi placení lékaři, kdo v Česku řídí rozhodování o vakcínách?

Doba čtení: 5 minut

Klíště je vhodnější odstranit pomocí speciálního roztoku

Lidově tradované dušení klíštěte krémy a oleji a jeho vytáčení odborníci zavrhují, ideální podle nich není ani pouhé vyviklání parazita. Co tedy s ním?

Doba čtení: 2 minuty

Očkování proti klíšťové encefalitidě nemá nejlepší pověst, naopak

Reklama na očkování proti encefalitidě umí být neodbytná a člověk může mít dojem, že se bez něj neobejde on ani jeho děti. Skutečně je to nezbytné? Mezi rodiči narazíte na různé obavy.

Doba čtení: 5 minut

Spousta lidí má boreliózu, aniž by to tušili. Chtějte pořádné testy!

Nemluví se o ní tolik jako o encefalitidě, ačkoli obě nemoci šíří klíšťata. Neexistuje proti ní totiž očkování, takže o větší publicitu žádný výrobce neusiluje. Nenechte se tím ukolébat.

Doba čtení: 5 minut

Využijte momentálních slev na očkování, vyplatí se to

Kromě povinného očkování existuje řada očkovacích látek, jimiž sebe nebo své děti můžeme nechat naočkovat. Na rozdíl od povinného očkování za ně zaplatíte. Kolik a kdy to má smysl?

Doba čtení: 4 minuty

Klíšťovou encefalitidu chytíte i bez klíštěte

Každý rok se jen v Evropě objeví v průměru téměř tři tisíce případů lidí, kteří si ze setkání s klíštětem odnášejí vážné následky, například ochrnutí. Navíc už byla prokázána onemocnění encefalitidou i u osob, které s klíštětem vůbec nepřišly do styku. Česká republika je co do počtu nakažených bohužel na prvním místě. Proč tomu tak je?

Doba čtení: 5 minut

Klíšťata rekordně útočí. Jak se bránit?

Představte si, že stačí jedno klíště a váš život se otočí naruby. Ochrnete, ztratíte schopnost komunikovat a nakonec se z vás stane invalida. Pokud jste ještě neuvažovali o očkování proti klíšťové encefalitidě, možná byste měli vědět, že kraje letos hlásí dvojnásobný počet nakažených. Právě teď je čas na očkování.

Doba čtení: 3 minuty

Klíšťová encefalitida – zákeřné onemocnění

V loňském roce lékaři v Česku zaznamenali 630 případů klíšťové encefalitidy. Lymeskou boreliózou onemocněly zhruba čtyři tisíce lidí. Zatímco proti borelióze účinná vakcína neexistuje, proti klíšťové encefalitidě se mohou nechat očkovat jak dospělí, tak i děti. Jak na to?

Doba čtení: 8 minut