Hlavní navigace

Klíšťata rekordně útočí. Jak se bránit?

Sdílet

Představte si, že stačí jedno klíště a váš život se otočí naruby. Ochrnete, ztratíte schopnost komunikovat a nakonec se z vás stane invalida. Pokud jste ještě neuvažovali o očkování proti klíšťové encefalitidě, možná byste měli vědět, že kraje letos hlásí dvojnásobný počet nakažených. Právě teď je čas na očkování.

Jak moc může klíště zahýbat osudem člověka, je vidět z příběhu čtyřiačtyřice­tiletého muže, kterého léčila primářka Hana Roháčová z infekčního oddělení nemocnice na Bulovce. V červnu se u něj objevily podobné problémy, které doprovází chřipku – bolesti hlavy, svalů, únava…

„Přes potíže odjel na dovolenou na Kypr, kde mu bylo relativně dobře. Po návratu však došlo k prudkému zhoršení zdravotního stavu, objevily se horečky,“ uvádí primářka.

Očkovali jste se nebo se letos necháte očkovat proti klíšťové encefalitidě?

Muž skončil na klinice s klíšťovým zánětem mozku. Teprve poté, co horečky opadly, se ukázalo, jaké škody infikované klíště na těle napáchalo. Muži ochrnuly ruce i nohy a objevila se těžká porucha řeči. Později začal znovu mluvit, ale naprosto nesrozumitelně. Z nemocnice jej propustili po čtyřech měsících, a to na invalidním vozíku. Strávil několik měsíců v rehabilitační péči. Teprve po roce se jeho stav lehce zlepšil a může se lépe hýbat. „Nicméně zůstává dál na vozíku. Řeč je již srozumitelná, ale stále velmi těžkopádná,“ popsala primářka. Vzhledem k tomu, že muž pracoval jako generální ředitel firmy, znamenala pro něj nemoc konec ve funkci.

Klíšťata jsou na podzim velmi aktivní

klíště

Zdá se sice, že letošní rok sice nepřekoná co do počtu nemocných lidí s klíšťovou encefalitidou rok 2006, kdy onemocnělo rekordních 1029 lidí oproti běžným zhruba šesti stům. Ale i tak už například hygienici plzeňského kraje hlásí, že letos do této doby už se s nemocí léčilo 56 lidí v kraji, loni jich byla necelá polovina. Dva muži z Klatovska a z Plzně už letos zemřeli, loni zemřel v kraji za celý rok jeden člověk.

„Letos je ten počet případů výrazně vyšší, a to se ještě dá očekávat druhá podzimní vlna klíšťat,“ konstatovala pro agenturu ČTK hygienička Jitka Skálová. Podobné je to v okolí Prahy, Brna, Bruntálu a na Opavsku a v Podyjí. Právě tady je největší počet nakažených klíšťat. Přitom očkovat se u nás nechává jen necelých deset procent obyvatelstva.

Seriál Očkování: Kdy je povinné, kdy rozumné a kdy je to nesmysl?

Pozor: nezaměnit nemoc s chřipkou

Klíšťová encefalitida je však zákeřná nemoc a přestože u řady lidí odezní bez příznaků, u ostatních (zhruba u jedné třetiny lidí) jde o smrtelnou chorobu, která se musí léčit v nemocnici. Mohou vás totiž čekat tyto komplikace: ochrnutí rukou a nohou, postižení dýchacích svalů, poruchy řeči, soustředění a nálady. Následky jsou často takové, že postižení končí v invalidním důchodu.

Jak klíšťovou encefalitidu rozpoznat? Nemoc se objevuje za několik dní od přisátí klíštěte, nejčastěji za týden až dva. A potíž je, že příznaky jsou podobné jako u běžné chřipky, takže řada lidí chorobu zanedbá a do nemocnice pacienta přivezou už v kritickém stavu nebo také když už je úplně pozdě a lékaři mu už pomoci nemohou. Nemoc doprovází silné bolesti hlavy, horečka, ztuhlost šíje, ale taková, že nejen bolí svaly za hlavou, jako při chřipce, ale člověk skutečně nemůže hlavou ani hnout. Později se přidává i omdlévání, třesy rukou, necitlivost v končetinách, halucinace, poruchy řeči.

Jak se chránit?

Nemoci-a-urazy-klíště

Očkováním. Na trhu je více druhů vakcín od různých firem, ceny jsou však zhruba stejné – okolo 550 korun. Vakcínu vám předepíše praktický či dětský lékař, a stačí si ji pak dojít do lékárny vyzvednout a nechat si vakcínu aplikovat. „Vakcíny je dostatek,“ říká lékárník Filip Debef.

Očkovat můžete nechat sice i nejmenší děti, ale lékaři ji doporučují až předškolákům. „Do tří let věku dítěte se teprve tvoří imunitní systém, takže těm menším dětem očkování obvykle nedoporučujeme, tyto děti ani moc často nechodí z domova do lesa, takže v ohrožení jsou spíš jejich rodiče,“ říká dětský lékař Pavel Neugebauer.

Kdo se nechá naočkovat, musí počítat s tím, že jej vakcína začne chránit zhruba po dvou týdnech. Účinná je až tři roky, po této době je nutné jít na přeočkování. A pozor: lékaři upozorňují, že přisáté klíště není jediným možným způsobem, jak se nakazit. Nákaza je možná také po napití mléka infikovaných domácích zvířat. Což pro nechráněné lidi znamená, že se při dovolené nebo výletu na hospodářskou farmu musí vyhnout čerstvému mléku zvířat. Bezpečné je jen pasterované mléko.

Autorka je redaktorkou Mf Dnes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).