Hlavní navigace

Klíště na tahu – teď jste nejvíc v ohrožení

10. 6. 2019

Sdílet

 Autor: Photo by Laura Pocho on Unsplash, podle licence: Public domain
Vydávat se na procházky nebo třeba piknik v přírodě bez repelentu? V těchto týdnech to bude znamenat velké riziko napadení klíštětem. A ruku v ruce s tím stoupne i procento nemocných klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou. Více lidí venku v těchto měsících a momentálně nejvyšší aktivita klíšťat je nebezpečná kombinace.

Předpověď aktivity klíšťat (viz box níže) vydává Český hydrometeorologický ústav v některých letech už od března, a dokonce až do listopadu. Z toho vyplývá, že v bezpečí jste jen v opravdové zimě – když je sněhová pokrývka nebo celodenní mrazy.

„Právě teď je aktivita klíšťat na velmi vysoké až nejvyšší úrovni,“ říká doc. Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity. „I v loňském roce se celé týdny držela na maximální možné desítce. Aktuálně jsou klíšťata čím dál aktivnější a tento trend bude až do horkých letních měsíců pokračovat.“

V suchu a teple se klíšťatům tolik nedaří – teplota nad 25 stupňů jejich aktivitu přibrzdí a ta se podle Rastislava Maďara znovu zvýší koncem léta a na podzim.

Aktivita klíšťat na stupnici 1–10

  • Každé pondělí a čtvrtek vydává Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem předpověď aktivity klíšťat.
  • V pondělí se jedná o výhled na zbytek týdne (úterý–neděle), ve čtvrtek o upřesnění na rozšířený víkend (pátek–pondělí).
  • Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka a také možnost nakažení klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou.
  • Riziko je vyjádřeno v deseti stupních doplněných doporučeními, jak se v předpovídané situaci chovat v přírodě, kde hrozí napadení klíštětem.
  • Předpověď se vydává od dubna do října, ale v závislosti na aktuálním průběhu počasí může být posunuta i od března a do listopadu.
  • Stupeň aktivity klíšťat definuje stupnice 1–10, kdy 1–2 znamená malé riziko a 9–10 nejvyšší riziko.
  • Při nejvyšším riziku, typickém pro období květen až červen, se doporučuje kromě použití repelentu nevstupovat do listnatých a smíšených lesů a pohybovat se pouze po zpevněných cestách.

Zdroj: ČHMÚ www.chmu.cz

Zima je nezbrzdila

Letošní zima klíšťatům bohužel nijak zvlášť neublížila. A ani hlodavcům, kteří jsou jejich rezervoárovými zvířaty. Počty škůdců se tedy nesnížily. A předpokládá se, že budou mít vysokou aktivitu. Tento termín lze zjednodušeně popsat jako podíl klíšťat, která jsou připravena k napadení hostitele, na celkové populaci klíštěte v dané lokalitě. To znamená, že čím větší je počet takto „aktivních“ klíšťat, tím vyšší je i prezentovaný stupeň rizika.

„Pokud bude letos lákat hezké počasí, dobrá houbařská sezóna nebo úroda lesních plodů do přírody větší množství lidí, je na místě obava z dalšího meziročního nárůstu případů se stovkami postižených klíšťovou encefalitidou,“ varuje Rastislav Maďar. Ostatně, klíšťové encefalitidy máme nejvíc v EU.

Nejen v lese žije klíště

Dá se ještě najít místo v české přírodě, kde se klíšťatům nedaří? Výrazně méně na ně narazíte v jehličnatých lesích, hlavně těch bez podrostu. A také v kamenitém prostředí s minimem porostu. Vyhýbají se také otevřeným, osluněným suchým místům. Jistí si ale nemůžeme být nikdy.

„Klíšťata totiž putují v přírodě přisátá na zvěři nebo na velké vzdálenosti na ptácích,“ upřesňuje Rastislav Maďar. „A tento proces se děje mimo možnosti ovlivnění člověkem. Rizikové oblasti se vyskytují ve všech krajích ČR, všechny je však neznáme a nikdy znát nebudeme. Situace se neustále dynamicky mění a s jejich přítomností lze teoreticky počítat už skoro kdekoliv s výjimkou vyprahlých suchých míst bez vegetace. Někdy se o nové endemické lokalitě dozvíme až z prvního případu nákazy člověka v daném místě.“

Naprosto typická místa pro klíšťata jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, a dále porosty na okrajích vodních toků. 

„Trendem posledních let je, že se klíšťata dostávají z volné přírody čím dál blíž k obydlím člověka, dokonce do parků i další městské zeleně, a taky stále výš a severněji,“ doplňuje Rastislav Maďar.

Galerie: Pomůcky pro vyndání klíštěte. Jak postupovat při odstranění?

I na zahradě v nebezpečí

Ani „ve svém“ nejste v bezpečí. Podle odborníka se totiž klíšťata čím dál více vyskytují i v zahradách, a dokonce ve velkých městech. A plot pro ně není žádná překážka – jednoduše ho překonají díky kočkám nebo ptákům. Jaké místo zahrady může být potenciálně nebezpečné?

„Klíšťatům vyhovuje vysoká vegetace, neposečená tráva, mají ráda především vlhká místa ve stínu a taky lokality se spadaným listím, pod kterým mohou přezimovat,“ říká Rastislav Maďar. 

Co z toho vyplývá pro zahrádkáře? Že svůj pozemek musí udržovat a nezanedbat třeba nesečením, protože vysoká hustá tráva je pro klíšťata živná půda. A jestli vysazujete rostliny s repelentním účinkem kvůli hmyzu, klíšťata se jich bohužel neleknou. Zato některých druhů kachen, které se jimi živí, ano. Ale chovat na zahradě kachny se opravdu netýká většiny zahrádkářů. Více se o přirozených nepřátelích klíšťat dozvíte v článku Život klíštěte: Saje kluk, nebo holka? 

Kontrola nutná

Po každé procházce i pobytu venku pečlivě kontrolujte své oblečení a následně i kůži. Klíště totiž obvykle nějakou dobu putuje, než se přisaje, někdy jde i o hodiny. A do té doby jste v bezpečí. Od momentu přisátí ale stačí pouhé dvě hodiny na přenesení viru klíšťové encefalitidy do vašeho organismu.

„Jsme-li v přírodě delší dobu, ani rychlé nalezení a odstranění klíštěte hned po návratu už nemusí pomoci. Nemluvě o tom, že malou nymfu, tedy nižší stádium klíštěte, vůbec nemusíme na pokožce najít. A přitom jsou nymfy v ohnisku nákazy mnohem častější než dospělá klíšťata. Vysokou míru spolehlivé ochrany před nákazou nám dá jen očkování,“ uzavírá odborník.

Galerie: Vývojová stadia klíšťat

Odborná spolupráce:

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity

Autor článku

Zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).