Hlavní navigace

geny

GMO – dobro lidstva?

KOMENTÁŘ – Je na čase přehodnotit odmítavý postoj k biotechnologiím, včetně GMO – geneticky modifikovaných organismů.

Doba čtení: 3 minuty

Po kom máme postavu: Za co (ne)mohou geny?

Máte hrudník po tatínkovi, ale boky jsou dědictvím z maminčiny strany? Genetika si s námi pohrává, jak se jí zlíbí, a nám nezbývá nic jiného, než se s ní „nějak“ popasovat. Naštěstí není vše dané až do smrti, byť je nutné si přiznat, že s rodinou se sklony k obezitě za zády nepůjde hubnutí lusknutím prstů.

3. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Radši tu a tam něco nezdravého než příliš mnoho zdravého

Tři odborníci, tři otázky. Margit Slimáková, Radkin Honzák a Hanka Zemanová odpovídali na to, jaké chyby ve stravování nejčastěji děláme a jak to lze napravit.

Doba čtení: 6 minut

Personalizovaná medicína: léčba na míru je zatím sci-fi

Vyšetření genomu je nákladné, ale mohlo by nás provázet celým životem stejně jako občanský průkaz. Naše léčba by byla kvalitní, efektivní, často i levnější. Proč to nejde v praxi?

Doba čtení: 5 minut

Anonymita dárců pohlavních buněk v ohrožení: kdo jsou moji rodiče?

Několik poslanců vytáhlo do boje proti anonymitě v lidské reprodukci. Třeba kvůli možnému sňatku nepoznaných sourozenců. Podle odborníků je to však pravděpodobnost jedna:trilionům.

Doba čtení: 5 minut

Co o nás prozradí DNA

Analýza DNA odhalí mnohé. Ale co když váš vzorek někdo zneužije? Je to možné? Je. „Víc bych se ale bál toho, že mi někdo zneužije ukradenou občanku,“ říká genetik.

12. 11. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Rádi si pospíte? Mohou za to geny

Pánové, nenadávejte ženám, že už zase usnuly u televize. Dámy, nechte své muže prospat půl víkendu. Oni totiž za to, že mají vyšší potřebu spánku, nemohou. Je to v genech.

8. 12. 2011 10:00
Doba čtení: 1 minuta