Hlavní navigace

Rádi si pospíte? Mohou za to geny

8. 12. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
Pánové, nenadávejte ženám, že už zase usnuly u televize. Dámy, nechte své muže prospat půl víkendu. Oni totiž za to, že mají vyšší potřebu spánku, nemohou. Je to v genech.

Lidé, kteří si rádi pospí, nyní vše mohou svádět na svoji genetickou výbavu. Němečtí a skotští vědci zjistili, že lidé s genem s označením ABCC9 potřebují spát každou noc o půl hodiny déle než ti, kteří ho nemají.

Přečtěte si také: Vyspěte se dorůžova

O jejich poznatcích zveřejněných v odborném časopise Molecular Psychiatry na svých internetových stránkách informuje britská BBC a v Česku o výzkumu píše agentura ČTK. Výzkumu se zúčastnilo 10 000 lidí z Orknejí, Nizozemska, Itálie, Estonska a Německa.

Všichni si měli zaznamenávat, jak spí během dnů, kdy mají volno a nemusejí vstávat do práce. Zároveň autorům studie z mnichovské univerzity Ludvíka Maxmiliána a Edinburské univerzity poskytli vzorek krve k analýze DNA. Když vědci výsledky analýzy DNA porovnali se záznamy o spánku, zjistili, že lidé, kteří mají variace genu ABCC9, potřebují spát o půl hodiny déle než průměrných osm hodin.

Spáčů je mezi Evropany pětina

Nositelem genu „spáčů“ je pětina Evropanů. Potřeba spát se u různých lidí výrazně liší. Zatímco bývalé britské premiérce Margaret Thatcherové si stačilo zdřímnout čtyři hodiny za noc, Albert Einstein musel prospat jedenáct hodin.

Svoje poznatky výzkumníci zkoušeli také na octomilkách. Mušky, které gen neměly, spaly méně. Vědci by na základě tohoto výzkumu chtěli zkoumat, jak tento gen ovlivňuje délku spánku u lidí. Odborník na spánek Neil Stanley BBC řekl, že na to, jak lidé spí, má vliv několik genů. „Je dobré o těchto genech vědět, ale v jistém slova smyslu jde o nepodstatnou věc, pokud se těmito geny skutečně neřídíme – a to nedělá nikdo z nás,“ připomněl Stanley, jak vypadá realita.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).