Hlavní navigace

borůvky

Ovoce ve formě tinktury zlepší imunitu i zrak

Konzumovat ovoce v syrovém stavu je jistě nejlepší, co můžete udělat, ale našemu tělu svědčí i tinktury či masti z pupenů bylin. Které tinktury dobře působí na zrak, alergie, močové cesty a regeneraci cév?

Doba čtení: 4 minuty

Strach z lesních borůvek: Už ani jednu bez umytí?

Čas od času narazíme na různé varovné až poplašné zprávy. Několikrát se dostaly na tapetu i borůvky. Sběrači a nadšení konzumenti sametově tmavých plodů jsou prý ve velkém ohrožení, a to kvůli infekci šířené tasemnicí liščí. Opravdu? Podívali jsme se, co říkají fakta.

8. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak trhat borůvky? Hřebenem, nebo ručně?

Česání borůvek hřebenem jako takové není zakázáno, zákaz však – kvůli nájezdům profi borůvkářů – platí pro některé lokality. Jak dostat z keříků to nejlepší a nepoškodit je?

6. 8. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Budeme baštit polské borůvky? Už to děláme

Polsko chce Evropany přimět k vyšší konzumaci bobulovin, rozjíždí drahou kampaň a vyzdvihuje jejich zdravotní benefity.

Doba čtení: 8 minut

Za borůvkovou rodinu vlastně mohou komunisté

V zemědělství byla relativní svoboda, říká dcera polských farmářů. Její rodina propadla borůvkám v sedmdesátých letech a od té doby se plantáže rozrostly na desítky hektarů.

Doba čtení: 6 minut

Lesní ovoce se hodí k přípravě letních nápojů i místo chemické kosmetiky

Lesní jahody, borůvky, ostružiny, maliny… drobné ovoce s velkým efektem. V létě ho oceníme nejen do osvěžujících nápojů, ale i jako zdroj prospěšných a léčivých látek.

Doba čtení: 4 minuty

Bylinkový speciál: Brusnice borůvka

Borůvky nejsou jen ideálním ovocem pro letní koláč. Ať už sušené, čerstvé či mražené pomáhají při léčbě průjmu, cukrovky, ekzému a opařeninách. Zjistěte, jak je pěstovat a uchovávat.

11. 7. 2013 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Lesní plody jsou naše jediné skutečně původní ovoce

Ačkoli praotec Čech považoval podle pověsti za nejlepší plody země zaslíbené mléko a strdí, byly největším tehdejším i dnešním ternem naší krajiny lesní plody. Mají blahodárné účinky.

Doba čtení: 5 minut

Farmářské tržiště Jiřák slibuje první borůvky

Ve středu budou na trhu na Jiřáku na 99 % první borůvky! Kromě první letošní borůvkové ochutnávky pořadatelé z o.s. Archetyp zvou na jahody a ještě tento týden bude i chřest na chřestovaření. Co dále? Třešně z Dolan, spousta zeleniny z Kopist, Třeboutic, Ovčár, Semic nebo Tišic, sýry v biokvalitě z Držovic, kozí sýry z Pěnčína, sýry z Krasolesí, čerstvé máslo a sýry Gran Moravia, mléčné výrobky od Němců, chlazené těstoviny, kuřata z farmy Zephyr, vejce a kuřata ze Štěpánovska, krůty z Nového…

19. 6. 2012 11:54
Doba čtení: 1 minuta

Bylinky v těhotenství: celer i zázvor hrozí potratem

Těhotné ženy čekají různá omezení a to platí i pro bylinky. Některé druhy usnadní léčbu nebo dokonce porod, jiné jsou naopak nebezpečné. Výjimkou nejsou ani čajové směsi či koření.

Doba čtení: 6 minut

Přírodní antibiotika vám možná rostou na zahrádce

Taky si z dětství pamatujete tu fůru léků, které do vás cpali při každé příležitosti? Velice účinná přírodní antibiotika jsou přitom všude kolem nás – bylinky, česnek, křen, zázvor…

Doba čtení: 5 minut