Snižte si riziko, že vás postihne infarkt. Tohle potřebujete vědět

Sdílet

Mladá lékařka drží v ruce stetoskop, ilustrace srdce
Autor: Shutterstock
Na srdce a jeho zdraví má vliv mnoho věcí. Krom toho, co jíme a pijeme či jak se hýbeme, hraje roli také třeba počasí. Mnozí z nás však nemají úplně jasno v tom, jak se třeba horko nebo naopak zima na jeho kondici projevují. Udělejte si v tom janso i díky našemu kvízu.

Nemoci srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí, ročně kvůli nim v Česku zemře více než padesát tisíc lidí – mnozí z nich zbytečně brzy, protože například nedbali na prevenci. 

Mají příliš vysoký tlak, příliš vysoký cholesterol. A pokud nechodí na prohlídky k praktikovi, nemusí o tom ani vědět, protože tyto potíže nijak nebolí. Mohou však skončit například srdečním infarktem

Riziko stoupá s věkem. U mužů je dlouhé roky vyšší než u žen, ale po menopauze se rozdíly stírají, protože ženy přestávají chránit mužské pohlavní hormony. Roli hraje i genetická predispozice. Infarktu lze částečně předejít zdravým životním stylem a včasnou léčbou rizikových faktorů.

Mezi ty patří například kouření, které poškozuje cévní výstelku. Významný vliv má také cukrovka, obezita a nedostatek pohybu. Vlivem těchto faktorů se cévy zhoršují dlouhodobě, ale ke vzniku infarktu může přispět i akutní zátěž. 

Tušíte, jaké jsou správné hodnoty, pokud jde například o tlak či cholesterol?

Autor článku

Jako redaktorka se specializací na zdravotnictví prošla deníky Lidové noviny a Mladá fronta DNES. Už několik let se věnuje on-line žurnalistice jako autorka i editorka, psala například o mýtech a dezinformacích pro Seznam Zprávy. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).