Co a jak se přesně v osudný den stalo, Marcel Kosa popsat nedokáže. „Šel jsem vyprovodit manželku k tramvaji a pak na nákup. Probudil jsem se po týdnu na jipce a postupně se začal vracet do života,“ popisuje kritickou situaci muž.
Pacientovi selhaly základní životní funkce a jeho kritický stav se záchranářům i přes kontinuální resuscitaci s podáváním léků a defibrilačních výbojů nedařilo zvrátit.
Muže rychle napojili na ECMO
„Aktivovali jsme proto ECMO tým ve Fakultní nemocnici Ostrava, který nás již při příjezdu s pacientem očekával na hale urgentního příjmu,“ popisuje komunikaci zasahující lékař moravskoslezské záchranky Martin Uher.
V nemocnici muže okamžitě napojili na mimotělní oběh, takzvané ECMO. Standardní resuscitační postupy totiž nevedly k obnově životních funkcí. „Bez ECMO podpory by tento pacient zemřel. Ročně v našem ECMO centru potřebuje mimotělní oběh zhruba 75 pacientů, z toho přibližně 25 právě kvůli zástavě srdce,“ říká Filip Burša, vedoucí lékař ECMO centra a staniční lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FNO a LF OU.

Záchranářům se i přes kontinuální resuscitaci s podáváním léků a defibrilačních výbojů nedařilo zvrátit kritický stav Marcela Kosy.
Autor: FN Ostrava
Srdeční zástava kvůli arytmii
Po napojení na mimotělní oběh provedla kardioložka základní diagnostiku a pacienta směřovala na sál intervenční kardiologie. „Takto postupujeme u většiny pacientů po mimonemocniční oběhové zástavě proto, abychom diagnostikovali případný uzávěr srdeční tepny, tedy tzv. infarkt myokardu, který může vést k zástavě životních funkcí,“ vysvětlil doktor Martin Porzer z Oddělení kardiovaskulárního Interní a kardiologické kliniky FNO a LF OU.
„U pana Kosy ale byla situace jiná. Uzávěr srdeční tepny jsme nenašli, ale zjistili jsme, že se jednalo o srdeční zástavu z příčin z tzv. primární komorové arytmie,“ dodal. Po stabilizaci muži implementovali ICD kardiostimulátor, který by měl v budoucnu arytmii rozeznat a přerušit.
Víte, jak má vypadat resuscitace po zástavě oběhu?
Život Marcelu Kosovi zachránila souhra a spolupráce všech zdravotníků i propracovaný program ECPR (ECMO CardioPulmonary resuscitation) s možností výjezdů záchranářů v režimu 24/7.
„Fakultní nemocnice je komplexním ECMO centrem pro dospělé. Součástí programu je i ECPR, jehož podstatou je resuscitace pacienta s podporou ECMO. Jsme rádi, že se podařilo program nejen spustit, ale i dále rozšiřovat a můžeme podporu ECMO nabídnout stále většímu počtu pacientů,“ připomněl ředitel FN Ostrava Jiří Havrlant.
Tisíce zástav srdce ročně
Ročně v České republice prodělá zástavu srdce odhadem 6000 až 7000 lidí. Konkrétně moravskoslezští záchranáři vyjíždějí k pacientům se zástavou oběhu zhruba v devíti stech případech ročně. „Šanci na úspěšnou záchranu u takto závažného stavu dává připravenost a souhra jednotlivých článků tzv. řetězce přežití,“ podotkl ředitel ZZS MS kraje Roman Gřegoř.
Když se člověku zastaví srdce, hraje se o čas, doslova o každou minutu. Pokud nemocného nezačne někdo okamžitě resuscitovat, je jeho prognóza velmi špatná. Jestliže se ale najde někdo, kdo ho začne oživovat, má šanci se vrátit do života. V krvi totiž člověku, jehož srdce přestalo bít, zůstane ještě určité množství kyslíku. A orgány ho dokážou nějakou dobu ještě využít, musí být ovšem zachován oběh krve. Funkci srdce proto musí nahradit buď masáž srdce, nebo přístroje. Pokud se tep neobnoví, okysličení dokáže zajistit právě ECMO.