Hlavní navigace

Vyzrajte na alergickou rýmu!

1. 5. 2009

Sdílet

Kýcháte? Posmrkáváte? Pálí vás oči? Zřejmě trpíte alergickou rýmou, která jen u nás postihuje pětinu lidí. Otálet s návštěvou lékaře přitom nemá smysl, zbytečně byste trpěli.

Možná jste si už zvykli na to, že kapesník se na jaře stává vaším nejlepším přítelem. Rok od roku jste na tom sice hůř, ale pořád se to dá vydržet. Možná si říkáte, že přece nepoběžíte k doktorovi s každým usmrknutím. Jenže vaše potíže nejsou zase taková banalita, jak si můžete myslet. Navíc, pokud lékař stanoví diagnózu a nasadí léky, může se vám podstatně ulevit.

Alergie na pyl

Alergická rýma není vůbec ojedinělé onemocnění. Na celém světě postihuje až 500 milionů lidí. Předpokládá se, že jen v České republice jde o 20 % dospělých a 10 % dětí, přibližně tedy 2 miliony lidí. Asi třetina pacientů s tímto onemocněním trpí rovněž astmatem a přibližně dvě třetiny astmatiků má zároveň alergickou rýmu. Kromě průduškového astmatu bývá nemoc spojena s dalšími komplikace, jako jsou chronické záněty spojivek, záněty vedlejších nosních dutin, zánět středního ucha či atopický ekzém.

Alergická rýma je chronické zánětlivé onemocnění nosní sliznice s typickými příznaky: rýma s kýcháním, ucpaný nos, bolest nosních dutin, svědění, opuchlost či bolest očí. Mezi spouštěče alergického zánětu sliznic nosohltanu i vedlejších nosních sliznic patří především pyly, roztoči, plísňové spóry a zvířecí alergeny. Až 70 % pacientů s alergickou rýmou trpí zároveň nosními a očními obtížemi. Moderní léky přitom dokáží zvládnout jak nosní, tak oční příznaky,“ říká vedoucí lékař Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce doc. MUDr. Vít Petrů, CSc. Intranazální steroidy jsou odbornými společnostmi považovány za jeden z nejúčinnějších způsobů léčby, který dokáže potlačit většinu příznaků alergické rýmy.    

Nekurýrujte se sami!

Alergie na pyl

To, jestli právě vy trpíte alergickou rýmou, se dá snadno zjistit pomocí vyplnění jednoduchého dotazníku, který je  k dispozici na internetových stránkách České iniciativy pro astma.  Vyplněný dotazník pak stačí předat lékaři a on zvolí vhodnou léčbu.  Mnoho pacientů s alergickou rýmou své příznaky přechází nebo se je pokouší léčit sami, aniž by navštívili specialistu. Díky vyplnění jednoduchého dotazníku a následného lékařského vyšetření je přitom možné nemoc snadno odhalit a zahájit léčbu, jež pacientům dokáže ulevit od alergických příznaků. Ty působí nemocným často nepříjemné problémy v práci, ve škole či osobním životě, říká prim. MUDr. Irena Krčmová, CSc. z Ústavu klinické imunologie a alergologie FN Hradec Králové.  V každém případě patří léčba alergie do rukou odborníka.

 Samotnou příčinu alergie, tedy genetickou vlohu k přecitlivělosti na nějaké látky, zatím léčit nelze. Na druhé straně existují účinné léky, které dokáží alergické projevy výrazně zmírnit. K tomu se používají úlevové léky, které pomáhají zklidnit okamžité alergické projevy (zarudnutí, svědění, otok nebo dechové potíže) anebo léky, které tlumí přetrvávající alergický zánět. Další možností léčby alergie je alergenová imunoterapie, tedy léčba alergenovými vakcínami. Je založena na principu postupného podávání postupně se zvyšujících dávek příčinného alergenu v definovaném roztoku nebo suspenzi takovým způsobem, že imunitní systém alergika si postupně vytváří systém obranných látek a obranných mechanismů, které následně uplatňují tak, že zabrání rozvoji alergického projevu po kontaktu pacienta s příčinným alergenem. Kombinací těchto opatření a léků můžeme vysoké procento alergických onemocnění účinně „kontrolovat“, to znamená, že alergické projevy jsou potlačeny, alergie pacienta neobtěžuje a ten se může bez omezení věnovat svým pracovní, i mimopracovním aktivitám, říká doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc., primář Oddělení alergologie a klinické imunologie Fakultní nemocnice Olomouc.

Žijte, ale hlídejte se

Alergické nemocnění má významný dopad na kvalitu života pacientů. Z nedávno provedeného průzkumu vyplynulo, že každý třetí dospělý má kvůli alergickým příznakům problémy s pracovní výkonností a více než polovina pacientů má potíže se spaním. Onemocnění také negativně ovlivňuje studijní výsledky u dětí a mládeže. Nemoc však představuje velkou zátěž i pro zdravotnický systém. Přímé náklady na léčbu alergické rýmy v Evropě se odhadují na 1 až 1,5 bilionu eur za rok. Další výdaje zahrnují nepřímé náklady způsobené sníženou pracovní produktivitu a absencí ve škole či v práci.

Pro samotného alergika je základem vyhýbat se zjištěným alergenům. V případě pylové alergie, která nejrozšířenější alergií vůbec, to znamená jistá omezení. Pokud máte tyto problémy, měli byste omezit pobyt venku za slunečních a větrných dní, kdy je koncentrace alergenů nejvyšší. Naopak vhodné jsou procházky krátce po dešti nebo brzy ráno. Pokud můžete, používejte v domácnosti i v zaměstnání čističky vzduchu. V místnostech, kde pobýváte, větrejte málo anebo okna opatřete speciální protipylovou sítí. Pravidelně sledujte hlášení o výskytu pylů v ovzduší a snažte se podle toho plánovat své aktivity.  

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autorka je už od dětství velmi zvědavá a neustále se ptá, proč něco tak je nebo není. Miluje vaření a výpravy za chutěmi a vůněmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).