Hlavní navigace

Jaké výživné na dítě čeká rodiče s průměrnou mzdou?

20. 4. 2010

Sdílet

Na mladého teenagera by měl rodič přispívat dvě pětiny svého platu. Od května navíc na rodiče číhají další změny, nepůjde se už skrývat za chybějící příjmy.  Nyní více než sto tisíc dětí nedostává výživné pravidelně či dokonce vůbec. Možnosti, jak výživné vymoci pokojnou cestou, jsou pro většinu rodičů poměrně omezené. V současné době totiž nejsou k dispozici přesná a jasná pravidla pro určení výše výživného, proto plné rozhodnutí stojí čistě a jen na konkrétním soudci, který o výživném…

Na mladého teenagera by měl rodič přispívat dvě pětiny svého platu. Od května navíc na rodiče číhají další změny, nepůjde se už skrývat za chybějící příjmy. 

Nyní více než sto tisíc dětí nedostává výživné pravidelně či dokonce vůbec. Možnosti, jak výživné vymoci pokojnou cestou, jsou pro většinu rodičů poměrně omezené. V současné době totiž nejsou k dispozici přesná a jasná pravidla pro určení výše výživného, proto plné rozhodnutí stojí čistě a jen na konkrétním soudci, který o výživném rozhoduje. Samotná matka nemá představu, jak vysoké výživné může pro své dítě dostávat, jenže ani druhý rodič absolutně předem netuší, jak vysoké výživné soud stanoví.

Fórum: Sjednocení výše výživného – krok špatným směrem?

Jaké jsou vaše zkušenosti s placením výživného a co si myslíte o novém návrhu? Zapojte se do diskuse…

Výše výživného je obecně nejasná. Rozhodnutí soudu je sice ovlivněno určitými okolnostmi, které by měl při svém rozhodování brát v úvahu, nicméně soudce nelze k ničemu nutit. Tudíž každé rozhodnutí o výši výživného je ovlivněno nejen objektivními okolnostmi případu, ale také osobností toho, kdo rozhoduje. Často se stává, že u velmi podobných případů rozhodne soudce jednoho soudu o řádově jiné výši výživného než soudce soudu druhého.

Čtěte téma: Ministryně spravedlnosti představuje návrh sjednocení výše výživného

Hlavním cílem tohoto projektu je sjednotit dosud nejednotnou aplikační praxi v oblasti výživného pro děti… 

Od 1. května 2010 by se však pravidla výživného měla změnit. Jak? V článku Pět tisíc měsíčně by měl platit na dítě rodič s průměrnou mzdou na serveru Měšec.cz se to dozvíte, a také, kdy se neplacení výživného považuje za trestný čin, zda můžete skončit ve vězení a jak je to s placením soudních poplatků.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).