Hlavní navigace

Ministryně spravedlnosti představuje návrh sjednocení výše výživného

[Tisková zpráva] Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová na setkání širší odborné veřejnosti představila a diskutovala návrh na sjednocení výše výživného. Jedná se o doporučující tabulku se stanovením poměrných částí platu určených na výživné.

Sdílet

Hlavním cílem tohoto projektu je sjednotit dosud nejednotnou aplikační praxi v oblasti výživného pro děti. Návrh ministryně spravedlnosti na řešení této problematiky je doporučující tabulka se stanovením poměrné části z platu povinného rodiče daná v závislosti na věku dítěte. Procentním rozmezím je lépe ošetřeno zohlednění dalších specifických situací, například zvláštních potřeb dítěte či povinného.

Věk dítěte

Díl z platu připadající na výživné

0 – 5 let 

9 – 13 %

6 - 9 let 

11 - 15 %

10 - 14 let 

14 - 18 %

15 - 17 let 

17 - 21 %

18 a více let 

20 - 24 %

Na finální podobě pomocného doporučujícího materiálu se shodla pracovní skupina, jejíž vznik iniciovala Daniela Kovářová ve snaze sjednotit určování výše výživného. Ve skupině zasedli mimo jiné zástupci ministerstva práce a sociálních věcí, ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová, děkanka Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci profesorka Milana Hrušáková, soudkyně obvodního soudu pro Prahu 8 Hana Nová či předseda soudcovské unie Tomáš Lichovník.

Z průzkumu zadaného ministerstvem spravedlnosti, jehož cílem bylo zjistit názor veřejnosti na danou problematiku, vyplývá, že s existencí pravidel pro určování výše výživného souhlasí téměř sedmdesát procent respondentů. Necelých čtyřicet procent z nich je přitom přesvědčeno, že by měl rodič,  jenž nemá dítě ve své péči, platit 11 – 20 % ze svého platu, necelých třicet procent dotazovaných se přiklánělo k návrhu platit na dítě 21 – 30 % z platu.

Čtěte téma: Předmanželská smlouva – neromantický kalkul nebo nutnost?

Když u nás vstoupíte do manželství, máte nadpoloviční pravděpodobnost, že se váš svazek rozpadne. A to sebou, kromě emocionální újmy, přináší i nemalé riziko velkých finančních problémů, které vám mohou zcela změnit život.  

„Jsem velmi ráda, že se nám podařilo debatu řešící dosavadní nejednotnou praxi v otázce určování výživného nejen otevřít, ale také dovést k podobě doporučující sjednocující tabulky. Mám za to, že by měla přispět k tomu, aby se všechny děti podílely na životní úrovni svých rodičů stejně, bez ohledu na to, v které části republiky žijí, a aby byly dostatečně zohledněny jejich individuální potřeby,“ uvedla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Ministryně spravedlnosti počítá s tím, že by se doporučující tabulka začala v praxi v rámci pilotního testování používat již květnu 2010. Fáze pilotního testování bude trvat zhruba rok, po zhodnocení efektů a zkušeností s materiálem se posléze bude moci aplikovat rutinně.

Zdroj a více informací: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).