Hlavní navigace

Vykašlete se na všechno. Lázně jsou teď za hubičku

13. 1. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
Umíte si užít života? Poslouchejte: Schrothova lázeňská kúra zahrnuje působení vlhkého tepla, zábaly a dietu s radikálním omezením příjmu tekutin, které nahradí – víno a pálenka…

To není vtip. To je lázeňská kúra, kterou nabízí lázně Dolní Lipová. Vymyslel ji už v první polovině devatenáctého století zdejší přírodní léčitel Johann Schroth. Naši předkové si zjevně uměli užívat života. I když – vždycky je něco za něco. Tady je výměnou za pálenky a víno nesolená strava. Uf.


Autor: SXC

Ale lázně tuto kúru s úspěchem praktikují dodnes.

Schrothovu léčebnou metodu lze i dnes použít jako preventivní a očistnou kúru proti kornatění tepen nebo ke stimulaci funkce nadledvinek s cílem aktivace vlastních obranných sil organismu a podpory jeho celkové regenerace. Není určena ke snížení nadváhy,“ píše se na webových stránkách lázní.

Jediná nevýhoda je, že na tuto wellnes očistnou proceduru s merlotem v jedné ruce a whisky v druhé ruce, byste si museli vyšetřit tři týdny času. Tolik dovolené se však nikomu na začátku roku nechce vyplýtvat. Přesto: leden je ideální doba na relax. A někteří lidé už na to přišli.

Čtěte také: Lázně se saunou

V tuto dobu je největší zájem o krátké relaxační pobyty nebo hubnoucí pobyty,“ říká Miroslav Divíšek, produktový manažer společností HOTELY.cz, lazne.hotely.cz a wellness.hotely.cz, které lázeňské a hotelové wellness pobyty po internetu zprostředkovávají.

V lednu a únoru příroda odpočívá, dělejte to taky

Po hektickém konci roku, kdy se finišuje v práci a svátky jsou víc než čímkoliv jiným pořádným stresem, navíc s vidinou nově hrozící dřiny před sebou v celém novém pracovním roce, je leden krátkou dobou zklidnění. Všechno se rozjíždí pomalu. A i naši předkové dobře věděli, že začátek roku je časem odpočinku.

Pole jsou zamrzlá, dobrý hospodář větrá sklepy, opravuje nářadí, kontroluje zásoby a chystá síly na nadcházející rok,“ píše se ve Stoletém kalendáři k lednu. Rozuměj: žádná náročná činnost, šetřte síly. A po lednu přichází únor se svým masopustem – tedy detoxem, který přiměje tělo nakopnout do správných obrátek, aby zůstalo celý rok zdravé.

Zimní lázeňské hýčkání je za hubičku

Vezměme si z toho příklad. Leden a únor je totiž ideální doba, kdy vyrazit do lázní či na wellness pobyt. „Ceny jednotlivých pobytů jsou zlevňovány až o šedesát procent, alespoň v měsíci lednu,“ říká Miroslav Divíšek.

Sauna, masáž, koupel ve vířivce, na pokoji překvapení v podobě šampaňského…


Autor: Isifa.cz

Neexistuje lepší čas pro relax a víkendový pobyt v lázních, než právě tato doba. A má to další pozitivum: jelikož je právě „mimosezóna“, hodiny mezi procedurami se dají strávit na osamělých procházkách zamrzlou přírodou, přemýšlením nad životem, krizí středního věku, milenkami, rozvodem, případně novými pracovními projekty, milenci, dietou a dobrými předsevzetími.

Ovšem pozor: v lednu a únoru, tedy mimo sezónu, nemá moc smysl jezdit tam, kde lázně nenabízejí žádné pobytové balíčky, byť by cena za pobyt byla sebelákavější. Může se vám totiž stát, že v lázních kromě recepční, pokojské, kuchaře a vás už nikdo nebude. Rozhodně ne někdo, kdo by vám dělal všechny ty lákavé procedury, které lázně dělají lázněmi.

Vyberte si raději takový pobyt, kde vám v ceně balíčku nabídnou už rovnou kromě stravy a hotelového pokoje, i nějaké procedury. Většinou to bývá dvakrát základní masáž, perličková lázeň, sauna a volný vstup do bazénu.

Takový balíček přijde podle atraktivnosti lázní na tři dny už na dva a půl tisíce korun i s polopenzí. Ovšem v Karlových Varech a dalších velmi známých lázních, zaplatíte za totéž dvojnásobek. Platí: čím známější lázně, tím vyšší ceny.

Raději zvolte menší lázně, jsou příjemnější než ty vyhlášené

Tip: příjemné jsou malé lázničky Libverda, Velichovky, Mšené, Toušeň, Karlova Studánka…

Ovšem nikde si nezapomeňte předem, nejméně týden před odjezdem, v hotelu domluvit časy dalších procedur, pokud si je chcete přikoupit. Při krátkých víkendových wellness pobytech mimo sezónu hotely obvykle nemají možnost ze dne na den zajistit služby pedikérky, rašelinný zábal, čokoládovou masáž či další lahůdky. Co si nedomluvíte předem, to na místě půjde jen stěží.

A jaké procedury si nenechat ujít? „Rašelinný zábal, teď v zimě velmi příjemná zahřívací záležitost na klouby. Stejně tak nevynechejte saunu, ta vás otužuje a detoxikuje, stačí přitom jedna návštěva. A nezapomeňte na základní masáž či na masáž nohou, to vaše unavené svaly a nohy uvolní,“ radí lázeňská masérka Dana Jabůrková.

I krátká víkendová dovolená vás nabije energií

Když k tomu přidáte správný pitný režim a trochu zvolníte v jídle, vrátíte se skutečně zrelaxovaní.  Naopak podle masérky moc nemá smysl investovat při krátkých pobytech do hubnoucích přístrojů, protože jejich efekt se může projevit až při pobytech delších než týden.

A co je letos největším hitem? „Za všechny lázně můžeme uvést Mariánské Lázně, Luhačovice, Lázně Bělohrad (objednáváno podle pořadí). Ale největším hitem, alespoň podle počtu objednávek, jsou Léčebné lázně Bohdaneč a Spa resort Tree of life,“ říká Miroslav Divíšek.

Pokud vás zajímá, zda vůbec může pomoci strávit hýčkáním v lázních či ve wellness hotelu pouhé tři dny, tedy prodloužený víkend, k nabrání sil a odpočinku, pak psychologové tvrdí, že ano, ale efekt nevydrží příliš dlouho. Originální odpověď na tuto otázku má Miroslav Divíšek.

Při zvolení vhodného typu pobytu a ubytovacího zařízení to určitě stačit bude, ale je to jako s každým odpočinkem – ať je dlouhý jak chce, na jeho konci se vám bude zdát krátký...“

Autor článku

Autorka je redaktorkou MF DNES.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).