Hlavní navigace

Vodu pije většina z nás. Její složení ale zajímá málokoho

5. 5. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Že by měla být voda základem pitného režimu, o tom není pochyb. I Češi už se „obyčejnou“ vodu naučili pít, podle březnového průzkumu si ji jako hlavní nápoj denně do skleničky nalijí dvě třetiny z nás.

Zbylá třetina ale stále prahne po sladké chuti, ačkoliv výživoví poradci dlouhodobě bijí na poplach a poukazují na fakt, že sladké pití a limonády jsou prázdné kalorie a jeden z největších důvodů kil navíc. A ti, kdo vodu pijí a kupují balenou namísto pití kohoutkové, volí především podle ceny, ne podle obsahu prospěšných látek.

Ženy si dají vodu častěji

Podle průzkumu pro společnost Kofola ČeskoSlovensko je voda základem pitného režimu většiny z nás. Mezi vyznavače čisté vody patří zejména ženy, pětina žen pije výhradně vodu. Řadě Čechů ale voda nechutná. Podle odborníků bychom se ji i tak měli naučit pít všichni. 

„Základem pitného režimu mají být nekalorické nápoje, nejlépe voda,“ říká Petr Hlavatý, diabetolog a endokrinolog, který dále podotýká: „Dostačující a správný pitný režim je pro zdraví velice důležitý. I mírný nedostatek tekutin může zapříčinit únavu, bolesti hlavy nebo zad či zhoršit schopnost koncentrace.“

 Kolik vody by měl vypít každý z nás podle své hmotnosti, radí mimo jiné nutriční terapeutka Tamara Starnovská v tomto článku.

Češi a voda v číslech

 • Denně pije čistou vodu 65 % z nás.
 • Pětina žen pije výhradně vodu.
 • Desetina Čechů se vodě zcela vyhýbá a dává přednost jiným nápojům.
 • Pramenitou vodu z chráněných podzemních zdrojů vyhledává desetina české populace.
 • Původ vody řeší třetina Čechů, ostatní se řídí cenou.

Zdroj: březnový průzkum IPSOS pro společnost Kofola ČeskoSlovensko

Rozhoduje kvalita, nebo cena?

Asi třetina lidí, kteří si vodu kupují, se zajímá také o její původ. Kvalita přijímané vody je pro správnou funkci organismu stěžejní. Z hlediska složení je pro celodenní užívání ideální pramenitá voda, která obsahuje sto padesát až čtyři sta miligramů minerálů v jednom litru (viz tabulka), podrobněji jsme o obsahu minerálů ve vodě psali například zdeObsah minerálů je také to, co bychom měli hledat na etiketě. Spíš než složení nás ale při nákupu balené vody zajímá cenovka. 

Kolik minerálů obsahují balené vody v mg/l

 • Rajec   289
 • Dobrá voda   187
 • Aquilla   136
 • Toma natura   116

V chuti vody jsou rozdíly

Pramenitou vodu pijí podle průzkumu zejména spotřebitelé ve věkové kategorii osmnáct až třicet pět let. Vyhovuje jim příjemná chuť a pozitivní vliv na zdraví. Většina pak přiznává, že podle chuti pozná pramenitou vodu od vody kohoutkové. 

„Je na každém, jakou vodu si zvolí. Z mého pohledu nabízí pramenitá voda v porovnání s vodou kohoutkovou výrazně lepší chuťový zážitek,“ popisuje Pavel Winter, someliér zabývající se degustací vody. „V kohoutkové vodě často vnímáme lehce nahořklou stopu na patře s doznívající nakyslou dochutí, často má výraznější čichový vjem pomalu odcházející mírné koncentrace chloru.“ 

Rady pro výběr a nákup balených vod

 • Kupujte jen ty balené vody, jejichž etikety obsahují informace o druhu vody (pramenitá, kojenecká, resp. vhodná pro přípravu kojenecké stravy, minerální, pitná), o výrobci (dovozci) a o alespoň základním minerálovém složení.
 • Všímejte si, v jakých podmínkách je balená voda skladována. Musí být v chladu a chráněna před přímým slunečním světlem. Je-li voda vystavena vyšší teplotě a slunci, může dojít k vyluhování škodlivin z plastových obalů. 
 • Vyšší teplota a slunce podporují i nadměrné pomnožení ve vodě přirozeně přítomných bakterií, jejichž metabolické a rozpadové produkty zatěžují vodu nežádoucími organickými látkami.
 • Podmínky skladování dodržujte i doma. Po otevření by se voda z lahve měla vypít nejpozději do dvou dnů po otevření a musí být uložena v chladu a temnu.
 • K pravidelnému pití jsou nevhodnější vody kojenecké a pramenité, z minerálních vod slabě mineralizované.

Zdroj:  časopis dTest

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).