Hlavní navigace

Vlasy jako ze škatulky: stačí trocha listí

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
V seriálu článků NEMOCNÉ VLASY VEMTE K DOKTOROVI jsme se zabývali stavy, kdy je každá „babská rada“ krátká. Na závěr se podíváme na to, jak se starat o vlasy, aby k lékaři vůbec nemusely.

Během zimního období je počasí dosti náladové a vlasy jako by se rozhodly chovat stejně. Jsou vysušené, roztřepené, mdlé a dělají si, co chtějí. Prospěje jim intenzivnější péče ve formě zábalů, masek a aktivátorů.

Použijte sílu přírody: kopřiva podporuje růst vlasů, bazalka usnadňuje rozčesávání a pivo zabraňuje lámavosti.

Vlasové vody

Vlasové vody jsou pro naši kštici úžasnými pomocníky. Celkově vlasy regenerují a viditelně zvyšují jejich celkovou kvalitu.

Vlasová voda z kopřivy

Kopřiva podporuje růst vlasů a jejich pružnost a lesk. Zároveň je posiluje a zamezuje vypadávání.
Potřebujeme: 3 lžíce kopřivy, 0,5 litru vody
Postup: Bylinku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a použijeme na poslední opláchnutí a mírnou masáž vlasové pokožky. Pak již neoplachujeme.

Vlasová voda z bazalky

Bazalka podporuje růst vlasů a usnadňuje jejich rozčesávání.
Potřebujeme: 3 lžíce bazalky, 0,5 litru vody
Postup: Léčivku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a použijeme na poslední opláchnutí a mírnou masáž vlasové pokožky. Pak již neoplachujeme.

Vlasová voda z máty

Máta dezinfikuje vlasovou pokožku a zabraňuje tvorbě lupů.
Potřebujeme: 3 lžíce máty, 0,5 litru vody
Postup: Mátu přelijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a použijeme na poslední opláchnutí a mírnou masáž vlasové pokožky. Pak již neoplachujeme.

Vlasová voda z břízy

Bříza omezuje tvorbu mazu a lupů, brání nadměrnému vypadávání vlasů.
Potřebujeme: 3 lžíce listů břízy, 0,5 litru vody
Postup: Listy přelijeme vroucí vodou a vše necháme 30 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a použijeme na poslední opláchnutí a mírnou masáž vlasové pokožky. Pak již neoplachujeme.

Vlasové aktivátory

Vlasové aktivátory osvěžují, dezinfikují a celkově prokrvují pokožku hlavy.

Aktivátor podporující růst vlasů

Potřebujeme 2 lžíce květů a listů lichořeřišnice, 1 lžíci kopřivového kořene, 3 dl 60% lihu, 2 dl destilované vody
Postup: Léčivky zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme, přidáme destilovanou vodu, nalijeme do skleněné lahve a dobře uzavřeme. Tonikem si každý den, po dobu 3 – 4 měsíců, masírujeme vlasovou pokožku.

Levandulový aktivátor pro jemné a suché vlasy

Potřebujeme 3 lžíce květů levandule, 3 dl 60% lihu, 2 dl destilované vody
Postup: Levanduli zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme, přidáme destilovanou vodu, nalijeme do skleněné lahve a dobře uzavřeme. Tonikem si po každém mytí namasírujeme vlasovou pokožku, neoplachujeme.

Šalvějový aktivátor na mastné vlasy

Potřebujeme 3 lžíce šalvěje, 3 dl 60% lihu, 2 dl destilované vody
Postup: Bylinku zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme, přidáme destilovanou vodu, nalijeme do skleněné lahve a dobře uzavřeme. Tonikem si po každém mytí namasírujeme vlasovou pokožku, již neoplachujeme.

Vlasové octy

Vlasové octy vyživují a dodávají vlasům zářivý lesk. Po každém umytí si spláchneme vlasy tímto roztokem (na 0,5 litru teplé vody dáváme 2 lžíce bylinkového octa), zabalíme do osušky a necháme 15 minut v teple působit. Potom vlasy upravíme obvyklým způsobem.

Pampeliškový ocet

Potřebujeme: 2 dl kvalitního jablečného či vinného octa, 1 lžíci drcených kořínků pampelišky
Postup: Ocet přivedeme do varu a přidáme do něj kořínky, odstavíme a vše necháme 3 hodiny louhovat. Poté přecedíme, nalijeme do sklenice a uschováváme v lednici.

Rozmarýnový ocet

Potřebujeme: 2 dl kvalitního jablečného či vinného octa, 1 lžíci rozmarýny
Postup: Ocet přivedeme do varu a přidáme do něj rozmarýn, odstavíme a vše necháme 3 hodiny louhovat. Poté přecedíme, nalijeme do sklenice a uschováváme v lednici.

Vlasové zábaly

Zábaly přispívají ke zlepšení stavu vlasů. Pomáhají proti suchým roztřepeným konečkům a navíc dodávají vlasům lesk a vitalitu. Zábal aplikujeme 1× za 7 – 10 dní.

Kokosový zábal pro suché a poškozené vlasy

Kokosový olej naneseme do vlasů, vše zabalíme potravinářskou fólií a necháme 2 hodiny působit. Po uplynutí této doby vlasy dobře umyjeme a na poslední opláchnutí použijeme bylinkový odvar.

Olivový zábal pro barvené a jinak narušené vlasy

Potřebujeme: 1 dl olivového oleje, 2 lžíce čerstvé citronové šťávy, potravinářskou fólii, ručník
Postup: Vlažný olej smícháme s citronovou šťávou. Směsí potřeme vlasy i vlasovou pokožku. Poté vše zabalíme potravinářskou fólií a ručníkem a necháme 2 hodiny účinkovat. Pak umyjeme.

Pivní zábal pro jemné a lámavé vlasy

Potřebujeme: 1 dl piva, 2 žloutky, fólii, ručník
Postup: Pivo smícháme se žloutky a vzniklou směs nanášíme na vlasovou pokožku i vlasy. Pak vše zabalíme do fólie a ručníku a necháme 1 hodinu účinkovat. Po uplynutí této doby omyjeme.

Čtěte dále: Plešatění je přirozené. Dá se ale něco dělat s pleší?

Autor článku

Přírodní terapeutka, zabývá se fytoterapií, aromaterapií, celkově zdravým životním stylem. Autorka několika knih…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).