Hlavní navigace

Z vlasu se pozná, jak žijete poslední tři měsíce

Sdílet

 Autor: SXC
Padají vám vlasy a netušíte proč? Nebo jsou „jen“ suché a lámající se? I za tím se může skrývat vážná nemoc nebo nedostatek některých vitaminů. Analýza vlasu dokáže říci, co vám je.

Víte, že stačí pár vlasů a lékaři při jejich mikroskopickém a biochemickém rozboru poznají, nakolik jste zdraví?

Tedy jestli máte například v pořádku hormonální rovnováhu těla, dostatek vitamínů, jak zdravě žijete, nakolik jste ve stresu nebo taky jestli kouříte marihuanu. A to všechno až tři měsíce zpět. Ve vlasech je totiž uložena naše životospráva zhruba za čtvrt roku dozadu. A právě to je velká výhoda, protože z kapky krve se dá poznat jen aktuální stav organismu, ale ne to, jak se vyvíjel.


Autor: SXC

Na analýzu vzorků vlasů se specializují dermatologická centra na velkých fakultních klinikách nebo Centra péče o vlasy na soukromých klinikách. Budete-li si chtít nechat vlasy analyzovat, počítejte však s tím, že to něco stojí a zdravotní pojišťovna takové testování vlasů na přání neproplácí. Ceny mohou být různé, ale nejčastěji se pohybují okolo patnácti set korun za jednu základní analýzu. 

A jak se takové vyšetření dělá? Vzorek vlasů se stříhá ze zadní části hlavy a co nejblíže kůži. Stačí třícentimetrový kus a laboratorní analýza dokáže říct, co vám je. Jen samotná analýza vlasu ovšem nestačí. Lékař potřebuje pacienta vidět a vlasy a vlasovou pokožku prozkoumat podrobněji.

„Při tahu za vlasy zjišťujeme, kolik vlasů se uvolní. Sledujeme také kožní změny jinde na těle včetně sliznic a nehtů. Z dalších vyšetření je třeba uvést trichogram či fototrichogram pro stanovení zastoupení vlasů v jednotlivých fázích vlasového růstového cyklu,“ popisuje kožní lékařka Hana Michalíková.

Test vlasů dokáže dokonce zjistit i to, jaký typ spalování těla máte (zjišťuje se díky rychlosti oxidace buněk) a na základě toho vám pak odborník může doporučit vhodnou stravu. Skvělé je, že se dá díky dalším analýzám průběžně sledovat, jak se na vašem zdraví změna jídelníčku či doplnění vitamínů odráží a dále je upravovat.


Autor: SXC

Je velmi důležité, aby vlasy analyzoval odborník, který se tím zabývá dlouho, protože nejde jen o to, jaké látky vlas obsahuje (či jaké tělu chybí), ale i v jakých poměrech jsou vitamíny a minerály v těle zastoupeny. Takže třeba z poměru mezi zinkem a mědí se dá usuzovat, jak je to v těle s ženskými hormony. 

Další možností pro vyšetření vlasů je podle lékařky vyšetření histologické. Také tady se pacienti vyšetřují laboratorně – jejich krev či moč. Z krevního obrazu se totiž dá zjistit stav hormonů, které silně ovlivňují podobu vlasů, ale i další nemoci, třeba to zda v těle zrovna probíhá infekce a podobně.

Infekce může totiž dlouho běžet skrytě – třeba máte-li zánět v zubu, ale nevíte to. Stav těla to však ovlivňuje a může se to spolupodílet i padání vlasů,“ vysvětluje lékařka Jana Zmrzlíková.

Nejčastěji se lékaři setkávají s tím, že lidem padají vlasy vinou nadměrného stresu, nebo nadbytku mužských hormonů, což je nemoc, která se dá léčit. V poslední době však přicházejí do vlasových center čím dál častěji i lidé, jimž se na padání vlasů nebo na jejich nedobrém stavu podepsaly diety, například nevyvážené vegetariánství a s ním související chudokrevnost.

Pomoci může i kadeřnice

Chcete-li něco ušetřit a jste si jisti, že tělu dodáváte všechno, co má mít, pak stačí zajít do kadeřnictví, abyste zjistili, jak se o své vlasy a pokožku hlavy starat. Existují totiž také už dobře vybavená kadeřnictví, která mají speciální diagnostickou kameru. Což je vlastně nástroj, který umí až třistakrát zvětšit strukturu vlasu či vlasovou pokožku. A školený kadeřník díky tomu rychle pozná, co je s vlasy špatně.

„Zvětšený barevný detail dobře odhalí, zda má člověk citlivou pokožku – bude zarudlá a šupinatá, nebo zda má suché či mastné lupy, nebo zda vlasy padají ve zvýšené míře. Podle toho se pak dá zvolit nejlepší péče o vlasy a pokožku hlavy,“ říká kadeřnice Martina Libíčková.

Suché lupy pod kamerou vypadají jinak (jsou tenčí a našedlé) než mastné lupy (silnější a lesklejší) a ke každým se musí přistupovat jinak a s jinou péčí.

Autor článku

Autorka píše v médiích už sedmnáct let o zdraví, zdravotnictví či alternativní medicíně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).