Hlavní navigace

Velká Británie je zaplavená stravovacími řetězci

24. 4. 2017

Sdílet

 Autor: Unspash.com / Toa Heftiba, podle licence: Public Domain CC0
Z center většiny britských měst vymizely lokální podniky, nahradily je řetězce. Ty ale v Anglii nejsou synonymem pro fast food, mnohdy se v nich najíte velmi kvalitně a zdravě.

Když člověk stráví v Anglii delší čas než jenom prodloužený víkend a když se kolem sebe začne pozorně rozhlížet, brzy si uvědomí jednu věc. Velká Británie je zaplavená stravovacími řetězci.

Řetězcové restaurace jsou zde na každém kroku a je obtížné se jim vyhnout. Nejedná se pouze o import fast foodů ze Spojených států. Většina řetězců působících na britských ostrovech zde má zároveň i svůj původ.

Mezi britskými řetězci je možné narazit na jakoukoliv světovou kuchyni. Velmi oblíbené jsou italské restaurace nabízející pizzu i různé druhy těstovin. Na své si ale přijdou i příznivci japonské nebo jihoamerické kuchyně. Stejně různorodé je to i s důrazem na zdraví. Některé řetězce se zaměřují především na bio a superpotraviny a jiné naopak prorazily díky klasickým nezdravým pokrmům.

Řetězec není nutně fast food

Řetězec v Anglii ale rozhodně není synonymem pro fast food. Většina stravovacích řetězců je k nerozeznání od restaurací, jak je známe z Česka. Naopak cizinec může v některých řetězcových restauracích snadno nabýt dojmu, že se ocitl v lepším podniku. Není výjimkou, že je u vstupu nutné počkat na usazení a že se číšníci k hostům chovají velmi zdvořile. Cestovatele ale mohou zmást i ty řetězce, kde se objednává a platí u baru. Obsluha následně ke stolu donese až hotové jídlo. Tento systém často funguje v hamburgrárnách a anglických hospodách.

Nejčastěji je možné na řetězcové restaurace narazit na hlavních třídách velkých i malých měst a v nákupních galeriích. Z center většiny britských měst lokální podniky vymizely a nahradily je řetězce.

Zarážející je, že pokud se člověk chce v Anglii kvalitně najíst, musí dát často přednost řetězci před nezávislým podnikem. Jídlo v tradičních britských hospodách je mnohdy velmi nezdravé, předražené a nevychází vstříc potřebám hostů se speciálními dietami. Naopak v řetězcových restauracích se dokáže snadno najíst vegetarián i celiak. Nemluvě o tom, že často není ani možné žádnou místní restauraci v centru anglických měst najít.

Níže se můžete seznámit s těmi nejpopulárnějšími britskými řetězci. Přehled může posloužit jako inspirace, kam v Anglii zajít na jídlo, a ti, kteří se chtějí stravovat lokálně, ho mohou vnímat jako seznam míst, kterým by se měli vyhnout.

Italská kuchyně

Řetězců zaměřujících se na italskou kuchyni je v Anglii nespočet. Typické pro tyto podniky je, že nabízejí čerstvě upečenou pizzu z pece, těstoviny a italské dezerty. Často je zde také možné narazit na alkoholické koktejly za – na anglické poměry – velmi příznivé ceny.

Pizza Express je jedním z nejstarších britských řetězců. První pizzerie pod tímto jménem byla otevřena už v roce 1965. I když slovo Express může vytvářet dojem rychlého občerstvení, jídlo v těchto pizzeriích je poměrně drahé a kvalitní. Chlazenou pizzu od této společnosti lze koupit v britských supermarketech.

Jamie's Italian je síť podniků patřících známému šéfkuchaři Jamie Oliverovi. Jídelní lístek kromě čerstvých těstovin a pizzy zahrnuje také steaky, hamburgery a poměrně velký výběr vegetariánských pokrmů. Překvapivě ale Jamie’s Italian nepatří mezi nejlepší a ani mezi nejvýše hodnocené italské restaurace v Británii.

Prezzo nabízí italskou kuchyni ve vyšší kvalitě a také za vyšší ceny než většina ostatních řetězců v této kategorii. Specialitou Prezza je možnost požádat o odlehčenou verzi pokrmu, která zahrnuje menší porci a zeleninový salát, a také lze objednat cokoliv z jídelního lístku v bezlepkové variantě.


Ilustrační foto: Unspash.com / Clem Onojeghuo, podle licence: Public Domain CC0

Japonské restaurace

Kromě sushi je v britských řetězcích zaměřujících se na východoasijskou kuchyni možné také ochutnat nudlové polévky, japonské omelety, tradiční asijské dezerty a populární katsu curry. Samozřejmě ale nesmí chybět ani running sushi a bubble tea.

Wagamama je příkladem toho, že japonská kuchyně nepředstavuje pouze sushi. Hlavní roli v restauracích Wagamama hrají především velké mísy s nudlovými polévkami a další tradiční japonské pokrmy. Typické pro tento řetězec jsou dlouhé stoly určené pro více skupin hostů. Nejbližší Wagamama v okolí České republiky se nachází v nedaleké Bratislavě.

Yo! Sushi je klasické „running sushi“. Kromě rýžových rolek kolem hostů také jezdí i další populární japonská jídla. Cenu za ulovený pokrm určuje barva talířků. Kdo má velký hlad, může si ovšem objednat velkou porci z jídelního lístku, který nabízí to stejné, co pojízdný pás, a ještě něco navíc.

Wasabi působí především v Londýně. Jedná se o fast food v japonském stylu. Hotové sushi, teplé pokrmy v papírových krabičkách, nudlové polévky i japonské dezerty si zákazníci vybírají z chladicích i ohřívacích pultů. Jídlo si lidé mohou sníst přímo na místě, nebo si jej vzít s sebou na cestu.

Tradiční anglická kuchyně

V Anglii není výjimkou, že pod řetězce patří i klasické anglické puby a podniky, ve kterých se servírují pokrmy tradiční anglické kuchyně.

Wetherspoon je přítomný v každém velkém i menším městě. Pod tuto značku spadá mnoho starobylých hospod. Jídlo i pití je zde abnormálně levné. Pro turisty s malým rozpočtem je tato síť podniků zajímavou možností, jak za nízké ceny ochutnat klasické anglické pokrmy.

Harry Ramsden's představuje klasický fast food, který ovšem nabízí britskou klasiku v podobě fish and chips. První provozovna této značky byla otevřena už v roce 1928 na severu Anglie. Dnes je možné setkat se s těmito restauracemi servírujícími obalovanou rybu a tlusté anglické hranolky na mnoha dálničních parkovištích, letištích i v centrech měst.

Nicholson's Pubs jsou hospody velmi podobné podnikům provozovaným společností Wetherspoon. I tyto restaurace se nacházejí především v atraktivních historických interiérech často situovaných v centrech velkých měst, kde se pohybuje hodně turistů.

Ostatní řetězce

Restaurační řetězce v Anglii nabízejí širokou nabídku různých kuchyní i stravovacích stylů. Ten, kdo nemá problém s tím, že se nestravuje v malých místních podnicích, může v řetězcích jíst každý den a vždy ochutná něco nového.

Las Iguanas se zaměřuje na jihoamerickou kuchyni. Kromě známých buritos a enchiladas se zde servírují i méně známé brazilské pokrmy a netradiční suroviny, jako jsou například palmová srdíčka nebo maniokové hranolky.

Pret a Manger je síť obchodů a restaurací nabízejících zdravé varianty sendvičů, wrapů a baget. Často používanými surovinami jsou zde módní potraviny, jako například kadeřávek nebo quinoa. V londýnské čtvrti Soho v roce 2016 tato společnost otevřela pobočku s čistě vegetariánskou nabídkou.

Gourmet Burger Kitchen připravuje kvalitní a nápadité burgery. Majitelé této firmy pocházejí z Nového Zélandu, což se odráží jak v jídelním lístku, tak i interiéru restaurací. Část výtěžku z prodeje některých burgerů je dokonce určena na podporu záchrany novozélandských ptáků kiwi.

Galerie: V Anglii frčí mikrohospody

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Cestovatelka a publicistka. Na svých cestách se zaměřuje především na poznávání místní gastronomie a foodie trendů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).