Motolská nemocnice může kvůli úplatkům přijít o peníze od státu, EU i nadace Kellnerových

26. 2. 2025

Sdílet

Aktualizováno: Na konec textu jsme doplnili vyjádření Ministerstva pro místní rozvoj. (27. 2. 2025 12:38)
Vyšetřování kolem údajného uplácení v pražské Fakultní nemocnici Motol může mít dopad na budoucí poskytování zdravotní péče nejen v metropoli. Největší tuzemské nemocnici reálně hrozí, že přijde o miliardy na investice. Kvůli tomu se může dostat do potíží i výstavba motolského národního onkologického centra, která musí být hotová do poloviny příštího roku.

Stavba obřího onkologického centra ve Fakultní nemocnice (FN) Motol ve středu běžela. Nejspíš podle plánu, protože stavaři redaktorce v neformálním rozhovoru potvrdili, že pracují bez omezení a nemají zatím žádnou informaci, že by v následujících dnech měli stavbu zakonzervovat a opustit. Zítra určitě do práce půjdeme, ale zda i za týden, to nevím, uvedl jeden z nich s úsměvem, který značil nadsázku i to, že případné zastavení stavby lidé, kteří na ní pracují, stejně neovlivní.

Co se dozvíte v článku
  1. Miliardy z Evropské unie
  2. Ministerstvo pozastavilo dotace
  3. EK: Podvody netolerujeme
  4. Ztráta miliard hrozí i kvůli termínu
  5. Nadace s darem vyčká
  6. Vracení dotací se týká nejen onkocentra

V areálu FN Motol se v tuto chvíli pracuje přinejmenším na třech pavilonech nebo v jejich blízkosti, drobnější úpravy probíhají také před dětskou částí kliniky. Suverénně největší stavbou v areálu je ale zmiňované nové národní onkologické centrum se zázemím i pro vědu, navázané přímo na současnou onkologickou kliniku. Centrum bude tvořit soubor několika nových budov. Fakticky půjde o malou nemocnici uprostřed areálu té největší. Stavba začala na podzim loňského roku (o poklepání na základní kámen jsme psali zde) a vyžádá si i s vnitřním vybavením 4,5 miliardy. 

Miliardy z Evropské unie

Většina částky na vybudování obřího onkologického pracoviště s novými stacionáři i lůžky, konkrétně 3,7 miliardy korun, přitom má být pokryta z evropských dotací prostřednictvím Národního plánu obnovy. Na financování se ale má podílet i stát a půl miliardy do vědy slíbila i nadace rodiny Kellnerových. 

Jenže původní plány financování mohou brzy doznat změn. V pondělí vyšlo najevo, že policisté minimálně dva roky sledovali dění kolem zakázek v Motole. Kvůli podezření mimo jiné z korupce podle MF Dnes obvinili 18 lidí (policie uvádí počet 17 obviněných) včetně v pondělí ministrem zdravotnictví odvolaného ředitele FN Motol Miloslava Ludvíka a provozně technického náměstka ředitele FN Motol Pavla Budínského.

Zatímco vyšetřování pokračuje a dozorované je ze strany Úřadu evropského žalobce (EPPO), nemocnici kvůli podezření z finančních machinací části managementu hrozí, že její investice se mohou ocitnout v reálných problémech. Zastavení výstavby nového onkologického centra by totiž ve finále pocítili i pacienti, kteří za léčbou do Motola dojíždí z blízkého okolí, někdy i ze vzdálených koutů ČR. Nové budovy totiž mají navýšit kapacitu péče, zmodernizovat její poskytování a rozšířit vědecké zázemí pro výzkum.

Ministerstvo pozastavilo dotace

Ministerstvo zdravotnictví již potvrdilo, že dočasně zastavuje veškeré dotace, které přes něj do Motola jdou. „Ministerstvo zdravotnictví v souladu s pravidly pozastavilo financování všech projektů FN Motol a vyčká na relevantní informace od policie či EPPO,“ cituje iROZHLAS.cz a Radiožurnál šéfa tiskového odboru ministerstva Jana Řežábka.

Řežábek Vitalii informaci potvrdil s tím, že proplácení péče ve FN Motol ze strany zdravotních pojišťoven běží bez omezení a krok ministerstva jej nijak nezasahuje. Bezplatná péče tedy je poskytována a i nadále bez omezení bude, protože mechanismus těchto úhrad je jiný než u investic. 

Jak dlouho investiční stopka ministerstva při financování FN Motol potrvá, ve středu dopoledne Řežábek nedokázal říci, protože jednání s dočasně pověřeným vedením FN Motol a ministerstvem pokračují, stejně jako policejní vyšetřování.

Odpoledne Řežábek doplnil, že stavba onkologického centra zastavena nebude, ministerstvo ji bude hradit ze státního rozpočtu. Zda se podaří získat i finance z EU, ale je nejasné. 

Ministerstvo: Národní onkologické centrum Motol dokončíme, úplatkářské kauze navzdory Přečtěte si také:

Ministerstvo: Národní onkologické centrum Motol dokončíme, úplatkářské kauze navzdory

EK: Podvody netolerujeme

Zda bude možné evropské financování zatím neví ani samotná Evropská komise, která peníze rozděluje. Celá záležitost je velmi čerstvá, a proto vám k vašim dotazům můžu poskytnout zatím jen obecně platná stanoviska, která se vztahují i k případu, na který se ptáte, píše pro Vitalia.cz Martin Svášektiskový atašé Zastoupení Evropské komise v ČR.

Stanoviska (jejich plné znění najdete níže) uvádějí, že Komise má nulovou toleranci vůči podvodům a že je připravena spolupracovat mimo jiné s Úřadem evropského veřejného žalobce (EPPO).

Podle EK platí pro financování projektů vždy toto:

  • Komise podniká veškeré nezbytné kroky na ochranu rozpočtu EU a má nulovou toleranci vůči podvodům. Fondy soudržnosti a Nástroje pro oživení a odolnost by měly být využívány v souladu s regulačními požadavky a příslušnými cíli.
  • Komise očekává stejnou míru závazků ze strany členských států, které jsou odpovědné za řádnou správu finančních prostředků.
  • Ochrana rozpočtu EU je sdílenou odpovědností.
  • Útvary Evropské komise hrají aktivní úlohu při prevenci a včasném odhalování podvodů.
  • Komise je připravena spolupracovat s Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF) a Úřadem evropského veřejného žalobce (EPPO) ve všech případech podezření z podvodu a získat zpět veškeré zneužité finanční prostředky.

Zdroj: Zastoupení EK v ČR / vyjádření pro Vitalia.cz

Ztráta miliard hrozí i kvůli termínu

I kdyby se podezření na uplácení v zakázkách, ve kterých roli hrají i evropské peníze, nepotvrdila, Motol, a potažmo ČR, která čerpá peníze z Plánu obnovy i jinde než v Praze, o peníze stejně může přijít. Stalo by se tak, pokud by nemocnice nedodržela termín výstavby. 

Už při poklepání na základní kámen tehdejší ředitel Ludvík redaktorce Vitalia.cz říkal, že stavba má šibeniční termín a bude velmi náročné jej dodržet. Nepřekročitelnou podmínkou je, aby se první pacienti v centru léčili od července 2026. Podle Ludvíka to ale znamená, že stavba musí být hotova do konce roku 2025, protože ještě musí projít zatěžkávacím provozem, proběhnout má také stěhování přinejmenším některých pracovišť ze staré onkologické kliniky a průběžně i nábor nových zaměstnanců. 

„Neexistuje debata o tom, že to nestihneme,“ řekl předloni v říjnu pro Vitalia.cz tehdejší ředitel Motola a odmítal i to, že by rozpočet nabobtnal. „Dodržet jej musíme, protože v opačném případě by ty peníze navíc musela platit nemocnice,“ dodal, aniž by tehdy tušil, že jej o necelé dva roky později zadrží policie a on sám se tak vlastně bude podílet na něčem, co investice v nemocnici může dostat do výrazných problémů.

V Praze začala stavba národního onkologického centra za 4,5 miliardy Přečtěte si také:

V Praze začala stavba národního onkologického centra za 4,5 miliardy

Nadace s darem vyčká

Stejně jako financování ze státního rozpočtu i z EU, nejisté je v tuto chvíli to, zda FN Motol dostane avizovaný dar od nadace rodiny Kellnerových. Darovací smlouva, kterou zveřejnil Úřad vlády, umožňuje nadaci v současné chvíli ji vypovědět bez uvedení důvodu.

Kellnerovi chtějí věnovat postupně půl miliardy na výstavbu jedné z budov a zejména na činnost vědců, kteří v ní budou sídlit. Smlouvu za nadaci s ministrem Vlastimilem Válkem podepsala Renáta Kellnerová předloni v dubnu.

Galoše. Podzemní chráněný kryt – KO 17 slouží jako záložní zdravotnické pracoviště v případě nenadálých a krizových situací.

Sanopz, OÚNZ, MRI. Zkuste kvíz o zkratkách, které souvisí se zdravotnictvím.

Milujete knihy a seriály ze zdravotnického prostředí? Pak by pro vás náš test mohl být hračkou, protože zkratky týkající se medicíny vám nejsou cizí.

Michal Kříž, vedoucí externí komunikace nadace, v úterý sdělil, že instituce zatím na výstavbu žádné peníze neposkytla. Situaci sledujeme v médiích a další kroky chceme konzultovat s Ministerstvem zdravotnictví coby zřizovatelem projektu motolského onkologického centra, jehož součástí má být i samostatné Vědecké a diagnostické onkologické centrum podporované Nadací The Kellner Family Foundation, dodal Kříž.

Smlouva také umožňuje nadaci vycouvat z použití jména Petra Kellnera pro nové vědecké pracoviště.

Vracení dotací se týká nejen onkocentra

Na osud národního onkologického centra jsme se ptali také ve FN Motol. Mluvčí nemocnice Pavlína Danková ve středu dopoledne řekla, že v tuto chvíli běží jednání s ministerstvem, a proto nemocnice záležitosti zatím nebude komentovat.

Za samotný průběh výstavby zodpovídá firma Gemo, jejíž jeden z ředitelů Miloslav Bouda rovněž patří mezi obviněné. Stavební společnost prostřednictvím ředitelky marketingu Mileny Kysučanovésdělila, že s ohledem na probíhající vyšetřování považuje ze předčasné vyjadřovat se k dalšímu vývoji prací na onkologickém centru. Ke vzniklé situaci vám aktuálně nemůžeme sdělovat žádné bližší informace,uvedla Kysučanová.

Oslovené Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které koordinuje poskytování evropských dotací v ČR, ale upozorňuje, že potíže nehrozí jen v současnosti největší investice ve FN Motol.

Evropské dotace šly také na nedávno dokončené zateplení a úpravu fasády modré budovy Motola, kde sídlí část pro dospělé a která je hlavním vstupem do nemocnice. Kauza nemocnice Motol může ovlivnit financování projektu snížení energetické účinnosti Modrého pavilonu FN Motol, podotýká Petr Waleczkoředitel odboru komunikace a publicity MMR.

Tento projekt byl zčásti hrazený z Operačního programu Životní prostředí. Z celkové výše 1,3 miliard korun šlo konkrétně o 580 milionů korun z fondů EU. Vzhledem k tomu, že jde o projekt z minulého programového období (2014–2020), je pravděpodobné, že Evropská komise tyto prostředky už proplatila, nicméně v tuto chvíli ještě nemáme dostatečné informace, abychom to mohli potvrdit. Nemůžeme také předjímat další vývoj, dodává Waleczko.

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).