Hlavní navigace

Onkologové tvrdí, že snížení počtu onkologických center péči nezhoršil

Michaela Vydrová

Péče o nemocné s rakovinou je v České republice na velmi dobré úrovni, řekl v pátek předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Jeho výrok padl skoro měsíc poté, co audit ministerstva zdravotnictví redukoval počet komplexních onkologických center z 18 na 13. „Jediný rozdíl mezi komplexním onkologickým centrem a onkologickým centrem je v tom, že to komplexní může aplikovat biologické léky. Není ale pravda, že by centra, která neobhájila status komplexního onkologického centra, pacienty…

Doba čtení: 1 minuta

Péče o nemocné s rakovinou je v České republice na velmi dobré úrovni, řekl v pátek předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Jeho výrok padl skoro měsíc poté, co audit ministerstva zdravotnictví redukoval počet komplexních onkologických center z 18 na 13.
„Jediný rozdíl mezi komplexním onkologickým centrem a onkologickým centrem je v tom, že to komplexní může aplikovat biologické léky. Není ale pravda, že by centra, která neobhájila status komplexního onkologického centra, pacienty léčila hůře. Jen prostě neposkytují tuto vysoce specializovanou a nákladnou léčbu,“ vysvětlil Vorlíček. Podle onkologické společnosti takto centralizovaná péče dosahuje dobrých výsledků a analýzy ukazují, že se zvýšil i počet přežívajících pacientů. „Zatím tato data máme u dvou indikací, ale rádi bychom postupně zmapovali všechny diagnózy,“ řekl Vorlíček.

Zástupci onkologických center bez statusu komplexního centra ale poukazovali na to, že jim ubývají pacienti a nevěří v kvality centra. „Situace se uklidní, počkejme půl roku. Obdobný jev jsme zaznamenávali i v době, kdy vznikala onkologická centra. Tehdy pacienti také utíkali z nemocnic a chtěli se léčit v centrech. Pak se ale vše stabilizovalo a dnes zase docházejí k onkologům i mimo centra,“ uklidňoval Vorlíček.

Vůči auditům vystoupila na tiskové konferenci i Česká lékařská komora. „To, co v onkocentrech proběhlo, se nedá nazvat auditem. Bylo to šetření ministerstva, které obsahovalo celou řadu metodologických i statistických chyb. A na konci tohoto procesu stály desítky až stovky pacientů, kteří se ptali, kde je tedy kvalitní onkologická péče,“ tlumočil názor komory Aleš Herman.