Hlavní navigace

Tip na prodloužený víkend: Bikepark Lipno!

25. 9. 2009

Sdílet

Bike park u největší vodní nádrže České republiky se pomalu loučí se sezonou a nabízí návštěvníkům zajímavé slevy. Přijďte se projet po místní sjezdovce dříve, než ji ovládnou lyžaři, nebo si užít podzimní lipenskou přírodu. Vydat se můžete hned do několika směrů.

Tak jako lyžař v zimě, nechá se cyklista v období, kdy není sníh, vyvézt lanovkou na vrchol hory, aby si užil jízdu zpátky dolů. Cyklista se řítí po vyjeté cestě, kamínky se odrážejí do stran a kapky bahna mu třísní záda.

cyklistika

Chcete-li si užít sjezdovku, dokud jí nebudou vládnout lyžaři?Obyčejný cyklovýlet už není nic pro vás a chcete s kolem zažít trochu více dobrodružství? Tento prodloužený víkend (26. až 28. září) budete moci letos naposledy vyzkoušet zábavnou sjezdovku pro kola Bikepark Lipno a svézt se na lanové dráze. Ta bude v provozu od soboty až do pondělí. Lanová dráha během letošního léta přepravila více než osmnáct tisíc osob, které si pak užívaly téměř dvoukilometrovou divokou jízdu na svých nebo na vypůjčených kolech. Neděle bude jízdou i pro diváky bez kol – bikeři totiž připravili doprovodný program a lákají zejména na triky na speciálních kolech dirt jump.

V sobotu a v neděli navíc můžete s Lipenskou kartou, kterou získáte na recepci Sportapartments nebo v Infocentru Lipno využít slevy 15% na jízdenku na lanovkou dráhu. V pondělí pak všichni návštěvníci Bikeparku Lipno obdrží na kase na jízdenky slevu 20%.

Příroda kolem Lipna za to stojí

Čertova stěna-Luč

Pokud vás neláká rychlost a bahno, okolí Lipna nad Vltavou přeje i pěší turistice a podzim je právě ideální příležitost užít si rozmanitost barev listnatých stromů. Milovníci přírody se mohou toulat národní přírodní rezervací Čertova stěna-Luč a dojít třeba až do Vyššího Brodu s cisterciáckým klášterem. V blízkosti města se pak nachází Kraví hora (na sever po červené turistické značce).

V okolí Lipna je i naučná stezka, jejíž trasa prochází krajinou mezi severní částí obce Lipno nad Vltavou a Frymburkem. Sedm zastávek je zaměřených zejména k lesu a k lesnímu hospodářství.

Lákavá je rovněž Medvědí hora, která svůj název dostala opravdu díky výskytu medvědů a pokud budete mít štěstí, můžete v okolí hory pozorovat utěšené stádo losa evropského. Od přehrady Lipno sem vede modrá turistická značka.  

Pokud toho chcete stihnou během výletu co nejvíce a nebojíte se i delších tras, vřele vám doporučuji chůzi s nordic walkingovými holemi. Díky nim je člověk při chůzi rychlejší a do pohybu se zapojuje celé tělo. Při dodržování správné techniky, pak pracuje více než šest set svalů, což představuje okolo devadesáti procent všech, kterými lidské tělo disponuje.

Přehrada Lipno

Lipno má pochopitelně kouzlo i samo o sobě. Nemusíte nutně sjíždět kopce, nebo poznávat vzdálenější okolí. Největší vodní dílo České republiky bylo vybudováno v padesátých letech minulého století a nutno dodat, že pro něj přišlo o své bydlení mnoho rodin. Vesnice, které zaplavila voda tu místy připomínají symbolické kříže.

  • Rozloha: 48,7 km² 
  • Délka: 48 km 
  • Šířka: 10 km
  • Objem: 306 000 000 m³ 
  • Povodí: 950,56 km²
  • Průměrná hloubka: 6,5 m (maximální hloubka: 21,5 m) 

Foto: Archiv Lipnoservis 2×, Wikipedia.cz 1×

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).