Hlavní navigace

Svatomartinské slavnosti: Kam na ně vyrazit?

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Víte, jak chutná pravá svatomartinská husa? A co takhle svatomartinské koláčky? Nabízíme kompletní seznam Svatomartinských slavností v ČR, kde budete moci tyto tradiční pokrmy ochutnat.

Jestli svatý Martin tuto sobotu přinese do našeho středoevropského pásma sníh, se můžeme zatím jen dohadovat. Ani rosničky jistotu zatím nemají. Jisté je však to, že 11. 11. v 11:11 začnou ve všech částech naší země Svatomartinské slavnosti. Stoly se budou prohýbat pod tučnými husičkami i tradičními svatomartinskými koláči. A na své si přijdou i sommeliéři, milovníci vína a fajnšmekři. Podávat se totiž bude první víno letošního roku, které už od nepaměti (resp. od poloviny 18. století) plní číše pod názvem Svatomartinské víno.

Kde všude na vás čeká cimbálová muzika, kam přijede vyštafírovaný Martin na bílém koni a kde vám nabídnou pravé domácí delikatesy, prozradí další řádky.

Čtěte také: Pravé Svatomartinské víno je pouze z lahve!

Tipy na vinařské akce – Svatomartinské 2012

(řazeno dle data)

9. – 11. listopadu

Bořetice – Hotel Kraví hora

Hotel Kraví hora v Bořeticích zve ve dnech 9. – 11. listopadu na Svatomartinské slavnosti s tradiční nabídkou různých úprav pečených hus a s ochutnávkou mladých Svatomartinských vín roku 2012, to vše za doprovodu houslového dua z Kyjova.

10. – 17. listopadu

Velké Bílovice – Vinařský dům

Celotýdenní akci spojenou se Svatomartinskou husou a novými víny ročníku 2012 hostí Vinařský dům ve Velkých Bílovicích od 10. do 17. listopadu.

10. listopadu

Pavlov – Hotel Pavlov

Akce Svatomartinská husa, kterou pořádá Hotel Pavlov 10. listopadu, v sobě skrývá symbiózu skvělých zážitků z mladého vína a vynikajícího jídla. V průběhu dne bude možné ochutnat mladá vína a pochutnat si na klasické poctivé Svatomartinské huse. Večer pak zpříjemní cimbálka.

10. listopadu

Velké Pavlovice – tamní sklepy

Tradiční a oblíbené Svatomartinské otevřené sklepy 2012 pořádají velkopavlovičtí vinaři ze spolku Víno z Velkých Pavlovic, Město Velké Pavlovice, Vinařství Pavlovín, spol. s r.o. a Vinium, a.s. v sobotu 10. listopadu ve Velkých Pavlovicích.

10. listopadu

Brno – Moravská Vinotéka

Moravská Vinotéka zve 10. listopadu od 10 hod. a 11 minut do Brna na ochutnávku mladých vín ročníku 2012.

K tématu: Svatomartinské víno nikdy nearchivujte

10. listopadu

Šardice – Mendelův vinařský spolek Šardice

Mendlův vinařský spolek Šardice zve všechny 10. listopadu od 15 hod. na svěcení vína, ochutnávku mladých vín a Svatomartinských specialit do své rezidence. K dobré náladě hraje cimbálová muzika.

11. – 12. listopadu

Zaječí – Vinařství U Kapličky

Svatý Martin přijíždí 11. listopadu na bílém koni i do areálu Vinařství U Kapličky a Svatomartinská vína se mohou rozlít do světa. K tomu pravá Svatomartinská husička. Akce začíná v 18 hod. v Zaječí volnou degustací svatomartinských vín za doprovodu cimbálové muziky. Vstupné, které zahrnuje večeři a konzumaci svatomartinských vín, činí 600 Kč.

11. listopadu

Hovorany – Sokolovna

Místní sokolovna v Hovoranech slavnostně otevírá mladá Svatomartinská vína 11. listopadu od 11 hodin a 11 minut. Od 13 hod. pak dále otevírá ochutnávku mladých vín od místních vinařů. Po celou dobu akce bude hrát cimbálová muzika a návštěvníci se mohou těšit na pečenou husu.

11. listopadu

Znojmo – Vinotéka Antika 

Vinotéka Antika ve Znojmě pořádá 11. listopadu od 9 hod. ochutnávku Svatomartinských vín.

11. listopadu

Čejkovice – Nádvoří Hotelu Zámek v Čejkovicích

Slavnostní zahájení prodeje mladých čejkovických Svatomartinských vín se koná 11. listopadu v 11 hod. na nádvoří Hotelu Zámek v Čejkovicích. Mladým vínům požehná sv. Martin na koni za doprovodu mužského pěveckého sboru Révokaz z Čejkovic.

11. listopadu

Hodonín – Masarykovo náměstí (mezi radnicí a kostelem sv. Vavřince)

Místní akční skupina Dolní Morava, ve spolupráci s Městem Hodonín, Domem Kultury Hodonín, Regionem Podluží , Mikroregionen Hodonínsko a Regionem Slovácko zve všechny zájemce na třetí ročník veřejné degustace Svatomartinských vín z obcí Dolní Moravy, která se uskuteční v neděli 11. listopadu od 11 hodin a 11 minut na Masarykově náměstí v Hodoníně. V rámci degustace budou nabízena Svatomartinská vína od vinařů z obcí na Podluží a Hodonínsku. Nebudou chybět regionální gastronomické pokrmy.

11. listopadu

Jablonec nad Nisou – Komenského ul.

Největší akce Svatomartinských vín v regionu se koná 11. listopadu od 11 hod. a 11 minut v Jablonci nad Nisou. Akce obsahuje degustaci desítek prvních letošních moravských vín vyhlášených vinařů a gastronomické Svatomartinské speciality.

11. listopadu

Praha 3 – Náměstí Jiřího z Poděbrad

Více než 20 moravských a českých vinařů, pečená husa, knedlík, červené a bílé zelí a mnoho dalších velkých zážitků slibují celodenní Svatomartinské slavnosti v Praze na Náměstí Jiřího z Poděbrad, které jsou na programu 11. listopadu od 10 hod.

11. listopadu

Praha 7 – Trója – Botanická zahrada Vinice sv. Kláry – viniční domek

Ochutnávání mladých vín patří k tradičním rituálům milovníků tohoto lahodného moku, kteří se již nemohou dočkat, až pozvednou sklenici svěžího a jiskrného moku z nové úrody lahodných hroznů z prosluněných vinic. V Botanické zahradě v Praze můžou návštěvníci tato první mladá vína z Moravy a Čech ochutnat 11. listopadu od 11 hod. ve viničním domku na Vinici sv. Kláry.

11. listopadu

Brno – Náměstí Svobody

11. listopadu od 11 hod. proběhne tradiční Svatomartinský košt na brněnském náměstí Svobody, který pořádá Vinařský fond.

11. listopadu

Valtice – Valtické Podzemí, Vinařská 34

11. listopadu v 11 hod. a 11 minut hostí Valtické podzemí slavnost prvních letošních vín ve snoubení se Svatomartinskými moravskými Svatomartinskými specialitami.

11. listopadu

Uherské Hradiště – Masarykovo náměstí

V neděli 11. listopadu bude před jedenáctou hodinou dopolední na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti zahájen slavnostní obřad žehnání Svatomartinského vína. Do povolaných rukou předá nové víno svatý Martin na bílém koni v doprovodu krojované chasy.

12. listopadu

Ústí nad Labem – Lidické náměstí

V pondělí 12. listopadu se v Ústí nad Labem na Lidickém náměstí od 11 hod. konají Svatomartinské slavnosti 2012. Celá akce je součástí celorepublikové kampaně se zaměřením na propagaci mladých českých a moravských vín.

15. listopadu

Ostrava – Polanka nad Odrou – Kinosál a sál u Fridlů

Polanecký džbánek a Svatomartinská vína jsou přehlídkou folklorních souborů spojenou s ochutnávkou mladých vín, která proběhne 15. listopadu v Ostravě – Polance nad Odrou v kinosále a U Fridů.

17. – 18. listopadu

Praha 7 – Letná – Národní zemědělské muzeum Praha, Kostelní 44

17. a 18. listopadu se koná VI. ročník tradiční Svatomartinská akce v Národním zemědělském muzeu v Praze ve spolupráci s Vinařským fondem ČR. Po oba dny vždy od 10 do 18 hod. proběhne prezentace s ochutnávkami a prodejem Svatomartinských a mladých vín různých moravských a českých vinařských producentů.

17. listopadu

Pavlov – Hotel Pavlov

Svatomartinská husa v sobě skrývá symbiózu skvělých zážitků z mladého vína a vynikajícího jídla. V průběhu dne 17. listopadu v hotelu Pavlov budou návštěvníci ochutnávat mladá Svatomartinská vína a pochutnávat si na klasické poctivé Svatomartinské huse. Večer pak zpříjemní cimbálka.

24. listopadu

Němčičky (okr. Břeclav) – Kulturní dům

Přijďte ochutnat 24. listopadu od 17 hod. do kulturního domu v Němčičkách Svatomartinskou husu od místních babiček, nejlepší martinská vína místních vinařů, zatancovat si a pobavit se do Modrých Hor.

Zdroj: TK Svazu vinařů, TK Vinařského fondu

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).