Hlavní navigace

Stůj! Sněžná policie! aneb Pravidla sjezdařského provozu

4. 1. 2010

Sdílet

Přirovnání zimních sportů k situaci na silnicích je sice nadsazené, smutným faktem ale zůstává, že úrazů na horách neustále přibývá. V loňském roce jich Horská služba ošetřila téměř osm tisíc. Zábava na sněhu se tak někdy mění v tragédii. A stejně jako na silnicích i na sjezdovkách je častou příčinou naše bezohlednost.

Můžeme se vymlouvat na přeplněné tratě nebo stále rychlejší lyže, máslo na hlavě však máme zejména my, lyžaři a snowboardisti. Neumíme se na horách chovat. Ministerstvo pro místní rozvoj, pod které spadá Horská služba, se snaží počet zranění snížit. Možná už jste také zaznamenali desatero pro chování na sjezdových tratích, které by měl dodržovat už více než rok každý návštěvník českých hor. Dokonce poutá naši pozornost na tabulích pod sjezdovkami, takže si jej můžeme přečíst ve frontě při čekání na vlek. Stále je to ovšem jen norma a její porušení nemusí nic znamenat.

Rozhovor: Lyžařská sezona začala. Proč utíkáme do Alp?

lyžování lanovka

V roce 2005 Nejvyšší soud ČR rozhodl o platnosti pravidel Mezinárodní lyžařské federace (FIS) v České republice. Od ledna 2009 jsou tato pravidla definována v normě ČSN Značení a zabezpečení v zimním středisku, která dále určuje pojmy jako například sjezdová trať, volný lyžařský terén a podobně, popisuje rovněž pravidla pro zajištění záchrany a základní povinnosti provozovatele.

Horská služba si však stěžovala na to, že její členové nemohou dodržování zmíněných pravidel nijak vymáhat. Nemohou ani vydávat zákazy. Desatero je tedy jen doporučení Horské služby, které ovšem není právně závazné. Novela zákona, která vstupuje v platnost počátkem tohoto roku, tak lyžaři nenařizuje, aby si například udržoval dostatečný odstup, jak je uvedeno v desateru. Její význam tkví v tom, že poprvé definuje Horskou službu.

Čtěte také: Lyžování bez helmy vám může způsobit smrt

Co z toho pro lyžaře či snowboardistu vyplývá?

Zakoupením lístku na vlek nebo lanovku návštěvník lyžařského areálu vlastně „podepisuje“ smlouvu s provozovatelem. Lidem, kteří se neřídí normou a ohrožují ostatní, hrozí odebrání skipasu nebo vykázání z areálu. Do vážnějších problémů by se dostali až poté, když by úmyslným jednáním proti pravidlům způsobili někomu škodu nebo zranění. 

lyžování

V případě zavinění nehody se již tak snadno neobhájíte. Pokud například při předjíždění jiného účastníka na sjezdovce zvolíte špatnou stopu tak nešťastně, že ho „smetete“ a on se vážně zraní, znamená to, že jste porušili zmíněnou normu. Soudu budete muset vysvětlit, co vás vedlo k tomu, že jste zraněného objížděli tak těsně zprava a ne po přehlednější trase zleva. Jaký trest si za to vysloužíte, dané není, ale trestní zákoník samozřejmě pamatuje i na ublížení na zdraví. Náčelník Horské služby ČR Jiří Brožek k tomu říká: „Účelem desatera není lidi trestat a posílat je do vězení, ale naučit je určitému chování.“

Každý by si měl uvědomit, že je za své chování a jeho následky zodpovědný. Budou-li všichni dodržovat zmíněné normy, bude na sjezdovkách bezpečněji. Nebo opravdu na všechno potřebujeme specifické zákony?

Anketa

Myslíte si, že by přísnější pravidla a postihy zlepšily chování na sjezdových tratích?

Deset pravidel FIS pro chování na sjezdových tratích:

1. Ohled na ostatní lyžaře

Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy

Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům, jakož i hustotě provozu.

3. Volba jízdní stopy

Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

4. Předjíždění

Předjíždět se může ze shora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

lyžování

5. Vjíždění a rozjíždění

Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe i pro ostatní.

6. Zastavení

Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

7. Stoupání a sestup

Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

8. Respektování značek

Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.

9. Chování při úrazech

Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.

10. Povinnost prokázání se

Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník nehody, ať za ni odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

K tématu: Hrany a skluznice lyží chtějí péči

K tématu: Jak se správně vybavit na běžky

Foto: SXC

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).