Hlavní navigace

zimní sporty

Veselé bruslení s Karlínským Spektrem

Zima už je v plném proudu, a tak je nejvyšší čas začít trénovat bruslařské otočky, piruety, práci s hokejkou a přihrávky na branku. Že ve vašem okolí není zamrzlý rybník ani ledová plocha? Nevadí, přijďte se svými dětmi na Veselé bruslení do Tesla Arény na holešovickém Výstavišti.  V sobotu 21. ledna od 14 do 16 hodin zaplní kluziště kluci a holky v maskách. Čekají na ně originální soutěže, tradiční karnevalové veselí, různá vystoupení, moderovaný program, ale i dost času pro volné bruslení a…

11. 1. 2011 7:43
Doba čtení: 1 minuta

Hledá se ideální rybník pro bruslení

Jakmile několik dní mrzne tak, že vodní plochy pokryje silný led, spousta lidí opráší brusle a vyrazí na nejbližší rybník. Bruslení mezi zasněženými stromy, to zní až poeticky. Navíc, kdo by se chtěl mačkat na stadionu a předepsaně kroužit v jednom směru? Zapojte se do našeho pátrání po nejlepším rybníku na bruslení!

Doba čtení: 4 minuty

Je několik způsobů, jak dítě lyžovat nenaučíte

Mrňous v oblíbené pozici „na záchodě“, holčička připoutaná na špagátě ke svému otci-vodiči, řvoucí dítě vztekle sundávající svoje první lyže… Na horách se to malými lyžaři jen hemží. Méně či více trpěliví rodiče mají své metody, jak naučit potomka obloučky. Není tedy divu, že na sjezdovkách je k vidění přehlídka způsobů, jak děti dobře lyžovat rozhodně nenaučíte. Jaké finty radí lyžařští instruktoři a v kolika letech můžeme dítě postavit na lyže poprvé?

Doba čtení: 5 minut

Dítě chce snowboard? Dopřejte mu ho

ROZHOVOR – Dítě se vrátilo z lyžařského výcviku, hodilo lyže do kouta a chce se naučit na snowboardu. Přijde vám to povědomé? Instruktor snowboardingu nám přiblížil zákulisí lyžařských škol, upozornil na nejčastější chyby, jakých se na svazích dopouštíme, a poradil, podle čeho vybrat snowboard.

Doba čtení: 4 minuty

Causa Nikola Sudová: Stojí olympijská medaile za riziko?

Lyžařka v boulích NIKOLA SUDOVÁ si v tréninku před blížící se olympiádou ve Vancouveru přetrhla křížový vaz v koleni, ale přesto chce v nejdůležitějším závodě roku startovat a uspět. Vyvolala tím spoustu otázek. Zmiňme ty hlavní: Nepoškodí si koleno ještě víc? Neohrozí tak svou sportovní kariéru? Má vůbec smysl takto riskovat?

Doba čtení: 3 minuty

Poprvé na brusle

Možná máte staré brusle po léta schované na dně skříně a až pořádná letošní zima a vyzývavé ledové plochy vás přiměly je začít hledat. Možná jste bruslit nikdy nezkoušeli, ale zamrzlá hladina rybníka vás láká. Čtěte dál! Prozradíme vám, na kolik korun vás tato záliba vyjde a možná najdete i inspiraci, kam vyrazit na veřejné bruslení.

Doba čtení: 5 minut

Jaké to je přežít lavinu? Šílené, říká horolezec

ROZHOVOR – Na horách jsou tuny sněhu a lyžaři se radují. Horská služba naopak varuje a nabádá k opatrnosti. Z novin se dozvídáme o osudech mrtvých nebo zraněných turistů, lyžařů, či horolezců, kteří se ocitli tváří v tvář nekompromisní lavině. Jedním z nich je i Vojtěch Motl, který přežil téměř kilometrový pád s masou sněhu.

13. 1. 2010 0:00
Doba čtení: 8 minut

Jedeme na lyže! Půjčit, nebo koupit výbavu?

Vyplatí se vám spíš zapůjčení lyžařské výbavy, nebo je lepší koupit všechno nové? Protože ani nové neznamená vždy vhodné. Investice jsou nemalé a přitom ne každý ví, jaké lyže a lyžařské boty by si měl pořídit. A na co si dát pozor při půjčování? Než se vypravíte do obchodu či půjčovny, mohly by se vám hodit následující rady.

Doba čtení: 5 minut

Stůj! Sněžná policie! aneb Pravidla sjezdařského provozu

Přirovnání zimních sportů k situaci na silnicích je sice nadsazené, smutným faktem ale zůstává, že úrazů na horách neustále přibývá. V loňském roce jich Horská služba ošetřila téměř osm tisíc. Zábava na sněhu se tak někdy mění v tragédii. A stejně jako na silnicích i na sjezdovkách je častou příčinou naše bezohlednost.

Doba čtení: 4 minuty

Následky omrzlin můžete léčit celý život

Určitě jste to už zažili. Vaše konečky prstů byly chladné a necitlivé, možná lehce nafialovělé nebo bílé. Přesně takhle vypadá první stupeň omrzlin, kterých se velmi snadno zbavíte. Horší je to s omzlinami vyšších stupňů, které mají trvalé následky. Nemusíte si je přivézt pouze z velehor, ale třeba i z Krkonoš.

Doba čtení: 4 minuty

Lyžování bez helmy vám může způsobit smrt

Lyžařské helmy nejsou u nás povinnou součástí výbavy. A to ani u dětí. Když ale na lyžích spadnete, odnese to nejvíce hlava. A právě helma vám může zachránit život. Záleží tedy na každém lyžaři, jak moc bude riskovat. A v neposlední řadě záleží na každém rodiči, jestli si nepromění lyžování s dětmi v děsivou noční můru.

Doba čtení: 5 minut

Lyžařská sezona začíná. Proč utíkáme do Alp?

Přestože naše hory dosahují sotva dvou tisíc metrů, jsme národem vášnivých lyžařů. Celé rodiny tráví dovolené anebo víkendy na horách. Lyžovat se učí docela malé děti. Instruktor Martin Klička nebyl výjimkou a na lyžích stál již ve třech letech. Proč raději lyžujeme v Alpách a jak správně do carvingového oblouku?

Doba čtení: 5 minut

Utečte zimě! Běh venku vás zahřeje!

Nesnášíte sterilní posilovny a neradi cvičíte v uzavřeném prostoru? A myslíte si, že běhání venku v zimě vašemu tělu svědčit nebude? Není to pravda. Rtuť teploměru sice značně poklesla, vy se však dobře oblečte a jděte si zaběhat. Musíte jen dodržovat určitá pravidla.

Doba čtení: 3 minuty

Reinhold Messner: Na vrcholu je mozek jako z vaty

Do Prahy přijel Reinhold Messner – velký sympaťák a světová legenda horolezectví. První člověk, který zdolal všech čtrnáct osmitisícovek. A zavzpomínal tady, jaké to je vylézt na nejvyšší horu světa bez použití kyslíku. Nebo jak ji zdolat bez lana a úplně sám.

Doba čtení: 4 minuty

Sibiřský snowboardcross

Rusko je obrovská členitá země, má rozsáhlá vysoká pohoří, která jsou častým cílem horolezců. Jaké to však je, navštívit zdejší terén s lyžemi či snowboardem a kam vyrazit? Povídala jsem si o tom s ruskými reprezentanty ve snowboardcrossu, kteří téměř celý rok brázdí Evropu a mají tudíž i srovnání.

12. 3. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Na sjezdovkách číhá nebezpečí, proto vznikla pravidla po lyžaře

„Neukázněný snowboardista srazil dvanáctiletou Simonu K., poranil jí kolenní kloub“, „Sedmiletá dívka, do které mladý lyžař v plné rychlosti narazil, přišla o slezinu a bude mít doživotní následky“ „Lyžař narazil hlavou do stromu…“ Podobných titulků v novinách se objevuje každou zimu víc než dost.

Doba čtení: 5 minut

Jak správně pečovat o hrany a skluznice lyží?

Pořídit si lyžařské vybavení není úplně levnou záležitostí, a to navíc opomíjím stylové oblečení, drahé funkční prádlo nebo moderní a crazy vypadající čepici se šálou. Běžný lyžař si nové lyže a lyžáky po každé sezoně kupovat nechce a hlavně ani nemusí, zvláště pokud dbá o jejich údržbu.

Doba čtení: 5 minut