Hlavní navigace

Stovky otrav Paralenem za rok: kde pacienti chybují?

2. 10. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Tabletu zapít horkým nápojem a navrch si dát třeba grog na prohřátí? To může být rychlá cesta k otravě paracetamolem. Předávkování tímto léčivem patří mezi nejčastější příčiny otrav léky. A v době obav z koronaviru po nejčastěji prodávaném léku saháme často příliš brzy.

K předávkování paracetamolem může dojít relativně snadno: na trhu je běžně k dostání kolem stovky léčivých přípravků s touto účinnou látkou. Mají různé názvy (Paralen, Panadol, Coldrex…) a pro každého jiné dávkování. Roli tu hrají intervaly, hmotnost pacienta a další faktory. Pak stačí nepřečíst si pozorně příbalový leták. Tisková mluvčí České lékárnické komory a praktikující lékárnice Michaela Bažantová na otázku, kdo je typický adept na předávkování paracetamolem, s trochou nadsázky říká: „Třeba ten, kdo lehce uvěří reklamě ve stylu: ‚Napil jsem se čaje a hned je mi dobře‘.“ 

Lék, který je dostupný všude. Bohužel

Paracetamol je široce rozšířené analgetikum a antipyretikum. Jeho časté používání je spojeno s vyšší frekvencí lékových omylů. A fakt, že je u nás dostupný kromě lékáren třeba i na čerpacích stanicích nebo v drogeriích, znamená podle Michaely Bažantové velké riziko:

„My lékárníci od začátku nesouhlasíme s tím, aby byl jakýkoliv lék dostupný mimo lékárny,“ zdůrazňuje Michaela Bažantová. „Když je lék na každém kroku volně ke koupi, považuje ho pacient za absolutně bezpečný. Pokud si ho může koupit na každé čerpací stanici, tak to má velký negativní psychologický efekt.“

Pak se dá říci, že Paralen mnoho z nás bere téměř jako běžný vitamín a studiem příbalového letáku se nijak zvlášť nezaobírá.

„Třeba ve Švédsku byl paracetamol jeden čas dostupný i mimo lékárny. Kvůli zvýšenému procentu otrav jeho prodej vrátili zpět jen do lékáren,“ popisuje Michaela Bažantová a zmiňuje i nedávnou kampaň České lékárnické komory Užívej paracetamol s rozumem, během níž se snížil počet náhodných otrav. I na tom je vidět, že informace pacienti potřebují. Nejběžnějších důvodů náhodných předávkování nebo otravy je několik a většinou souvisí právě s nedostatkem informací.

Téměř 700 případů otravy nebo podezření za rok

 • V posledním roce řešilo Toxikologické informační středisko 646 případů intoxikace nebo podezření na intoxikaci paracetamolem, z toho 172 případů intoxikace u dětí. 
 • Tento počet tvoří intoxikace samotným paracetamolem, intoxikace kombinovanými přípravky (Valetol, Ataralgin, Coldrex, Doreta, Foxis, Korylan, Palgotal, Talvosilen) a otravy paracetamolem spolu s dalšími léky. 
 • Samostatné otravy léky, které obsahovaly pouze paracetamol, konzultovalo středisko ve 144 případech, z toho bylo 53 u dětí. 
 • U dospělých a dospívajících, kteří požijí toxické dávky paracetamolu, je důvodem intoxikace i sebevražedný úmysl.
 • U malých dětí se většinou jedná o náhodné požití léků nebo léčebný omyl rodičů. V těchto případech ale děti málokdy požijí toxické dávky.

Zdroj: pro Vitalia.cz MUDr. Kateřina Kotíková, Toxikologické informační středisko

Chceme rychle srazit teplotu

Typický případ, kdy může dojít k otravě paracetamolem, nastává především v situaci, kdy se pacient snaží rychle srazit vysokou teplotu:

„Pacient má pocit, že když lék nesníží teplotu na nějakou určitou hodnotu, tak nezabral,“ popisuje Michaela Bažantová. „Je ale nutné říct, že i půl stupně dolů znamená, že lék funguje. A teplota, snížená třeba z 39 stupňů na 38,5, už je úspěch.“

Velká očekávání vedou tomu, že si leckdo za hodinu po požití léku řekne, že si dá druhou tabletu, aby všechno lépe fungovalo.

„Zkrácení intervalu mezi jednotlivými dávkami pak může vést k otravě,“ upozorňuje Michaela Bažantová. „Minimální interval mezi jednotlivými dávkami jsou čtyři hodiny, protože mezitím se paracetamol přetransformuje na metabolit, a ten pak játra vyloučí. Když se zkrátí interval, metabolit se v těle hromadí a játra ho nestíhají likvidovat.“

Informace od lékárníka jsou základ

 • K užívání paracetamolu by měl pacient vždy dostat správné instrukce v lékárně.
 • Pokud ho kupuje pro někoho v rodině, i tak by měl informace o dávkování žádat.
 • Jako každý jiný lék může být paracetamol i nebezpečný.
 • Ohrozit může relativně lehce i děti – dávkování v jejich případě se neřídí jen hmotností, ale i věkem. U dětí je prodloužený interval mezi dávkami ze čtyř na šest hodin.

Kombinace léků a navrch alkohol

Druhá situace, kdy je pacient v ohrožení otravou, nastává v případě kombinace léků. K tomu dochází také poměrně snadno, protože účinnou látku paracetamol obsahují léky různých názvů i způsobů použití. Ošidné jsou v tomhle směru především horké nápoje, které si někdo mylně vyloží jako „čaje“. A k nim se obvykle přidá masivní reklamní kampaň, kterou zmiňuje v úvodu Michaela Bažantová.

„Kombinace tablet a horkých nápojů je typickou chybou. Někteří pacienti – i když to neradi přiznávají – jsou navíc schopní dát si k tomu všemu třeba ještě grog na zahřátí,“ doplňuje odbornice s tím, že alkohol a paracetamol se absolutně vylučují, což platí třeba i pro stavy po nadměrném popíjení.

„Zásadní je příbalový leták. Pokud se bavíme o správné dávce paracetamolu, nemusí to být zrovna jedna nebo dvě tablety. I ty mají totiž různou sílu. A to platí i pro horké nápoje, ty mohou obsahovat třeba i 1000 mg paracetamolu v jedné dávce,“ upozorňuje Michaela Bažantová.

Různě silné dávkování potřebují také různí lidé – třeba po doléčené hepatitidě nebo onemocnění jater se vše liší. Roli hraje i hmotnost.

Bezpečné dávky paracetamolu

 • Lék paracetamol patří mezi nejpoužívanější léčivé látky proti zvýšené teplotě a bolesti. 
 • Za toxickou dávku se považuje u dětí požití dávky větší než 140 miligramů na 1 kilogram tělesné váhy a u dospělých požití dávky větší než 10 gramů. 
 • Bezpečná denní dávka paracetamolu by ale neměla překročit 4 gramy (tj. například 8 tablet Paralenu po 500 miligramech), protože smrtelné následky může mít u dětí již dávka 3 gramy, u dospělých 7 gramů, u alkoholiků dokonce již dávka pouze 4–6 gramů. 
 • Otrava paracetamolem je jednou z nejčastějších příčin akutního jaterního selhání.

Jak se projevuje otrava

Otrava paracetamolem se bohužel zpočátku neprojevuje nijak alarmujícím způsobem. Mezi hlavní symptomy patří vše, co je vlastně podobné chřipce, kterou se snažíme vyléčit.

„Je to nechutenství, nevolnost, zvracení a ospalost. Později, po dvou až pěti dnech, se rozvinou příznaky poškození jater,“ popisuje Michaela Bažantová. „Především ze začátku se otrava špatně indikuje. Také záleží na tom, jak je pacient starý, v jaké kondici obecně je, zda léky užívá akutně, nebo třeba dlouhodobě na bolesti. V druhém případě hrozí otrava dříve a při nižších dávkách.“

Postupně za několik dní nastane stav, který je neslučitelný s fungováním v domácích podmínkách a je nutné volat pohotovost nebo pacienta dopravit do nemocnice.

„Samozřejmě také nepřetržitě funguje linka Toxikologického informačního střediska, kde vše konzultují třeba i praktičtí lékaři, když se pacient dopraví do jejich ordinace,“ dodává Michaela Bažantová. Důležité je vždy vědět, kdy a kolik paracetamolu pacient užíval: „Léčba vyžaduje hospitalizaci a infuze, ve kterých se podává jednadvacet hodin acetylcystein,“ uzavírá Michaela Bažantová.

Odborná spolupráce:

Mgr. Michaela Bažantová

Praktikující lékárnice a tisková mluvčí České lékárnické komory

Autor článku

Zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).