Hlavní navigace

Třetina z nás neví, jak správně dávkovat Paralen

9. 6. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Češi mají potíže určit správnou a bezpečnou dávku nejužívanějšího léku na horečku a proti bolesti. Téměř třetině z nás kvůli tomu hrozí předávkování.

Kampaň Užívejte paracetamol s rozumem, která probíhá od února 2016 a organizuje ji Česká lékárnická komora a Institut klinické a experimentální medicíny, přináší znepokojivá čísla. Kdy použít Paralen (či jiný lék s obsahem účinné látky paracetamol), neví 45 % z nás. Přisuzujeme mu i protizánětlivé účinky, které nemá. Jisti si nejsme ani dávkováním, třetina z nás neumí určit optimální a bezpečnou dávku léku.

Bez rady lékárníka

Nejznámější lék na horečku a proti bolesti je volně prodejný. Kromě lékáren, kde k němu dostaneme erudované informace od lékárníka, ho můžeme koupit třeba na čerpací stanici nebo v drogerii.

„Současná legislativa umožňuje obstarání léčivých přípravků s obsahem paracetamolu i mimo lékárny. Proto je nutné pečlivě prostudovat příbalovou informaci konkrétního léku a v případě pochybností požádat o odbornou radu v lékárně,“ říká Ondřej Šimandl z EUC Lékárny Praha – Plaňanská. A při jakékoliv nejistotě bychom to určitě měli udělat, protože předávkování paracetamolem je jednou z nejčastěji řešených intoxikací na celém světě. V USA je paracetamol nejčastějším volně prodejným lékem vyvolávajícím otravu. Česká republika v tomto není výjimkou. Přestože existuje „protijed“, závažné a pokročilé postižení jater je často řešitelné jen neodkladnou transplantací jater.

Paralen není na zánět

Pokud je lék volně prodejný, považujeme ho zřejmě automaticky za bezpečný a pečlivě pročíst příbalový leták leckoho vůbec nenapadne. Najdou se i ti, kdo Paralen užívají preventivně, což dokázala nedávná situace kolem nového typu koronaviru.

„Paracetamol by měl být užíván jen tehdy, pokud je to nutné a vhodné,“ zdůrazňuje Ondřej Šimandl a poukazuje na nejčastější omyl, ve kterém žije spousta z nás.

„Paracetamol nepůsobí protizánětlivě, jak si mnozí myslí. Je určen ke snižování horečky nebo k tišení bolesti. K tlumení intenzivnější bolesti se často používá v kombinaci s dalšími léčivy,“ vysvětluje Ondřej Šimandl s tím, že pak patří užívání a dávkování tohoto léku určitě do rukou odborníka. Není ale výjimkou, že pacienti ve snaze potlačit zánět záměrně navyšují dávkování tohoto léku.

Kde pomáhá paracetamol

 • Paracetamol patří mezi nejčastěji používaná léčiva, určená ke snižování horečky a mírnění bolesti. 
 • Je obsažen v řadě léčivých přípravků, z nichž mnohé lze získat i bez lékařského předpisu – nejznámější je Paralen nebo Panadol.
 • Často je v přípravcích jedinou účinnou složkou, jindy je součástí vícesložkových léků, které kromě paracetamolu obsahují i další účinné látky.
 • Přestože je paracetamol považován za velmi bezpečný lék, musí se dodržovat jasně daná pravidla zajišťující jeho správné a bezpečné užívání. To platí obecně i při léčbě jakýmkoliv jiným lékem.

Pozor na horké nápoje

Užít více paracetamolu, než je zdravé“, je relativně snadné. Jedním z důvodů je i to, že existuje v mnoha formách – tablety, čípky, horké nápoje, sirupy. A my je někdy nevědomky kombinujeme. Zapít tak tabletu horkým nápojem a znásobit dávku léku není nic neobvyklého.

„Vzhledem k velkému spektru léčivých přípravků s obsahem paracetamolu na trhu může dojít při jejich kombinaci, i nevědomé, k předávkování paracetamolem. Je vždy nutné se seznámit se složením každého užívaného léku. Léky, které obsahují podobné, či dokonce shodné léčivé látky a jejich kombinace, není vhodné užívat současně,“ objasňuje Ondřej Šimandl.

Kolik Paralenu si mohu vzít?

Základních pravidel pro bezpečné užívání Paralenu je několik. Ondřej Šimandl zdůrazňuje především odstup mezi jednotlivými dávkami, který by měl být ideálně šest hodin a nejdříve čtyři hodiny.

„Doporučená jednotlivá dávka u pacientů starších 15 let a vážících minimálně 50 kg je 500–1000 mg paracetamolu, což jsou 1–2 tablety Paralenu,“ vysvětluje Ondřej Šimandl. „Celková denní dávka paracetamolu by při krátkodobém podání, což je nejvíce maximálně 10 dnů, neměla u dospělých pacientů překročit 4000 mg. To je 8 tablet Paralenu za 24 hodin.“

U pacientů mladších 16 let je nutné dávku snížit nejlépe podle jejich hmotnosti. Jednorázová dávka pro dětské pacienty se pohybuje v rozmezí 10–15 mg/kg tělesné hmotnosti dítěte. Celková denní dávka paracetamolu za 24 hodin by u dětí neměla překročit 60 mg/kg jejich tělesné hmotnosti. Pokud je paracetamol podáván ve formě čípku, je nutné denní dávku ještě snížit, a to na 50 mg/kg tělesné hmotnosti dítěte. Pro interval mezi jednotlivými dávkami platí stejné doporučení jako pro dospělé pacienty – nejdříve po čtyřech, spíše po šesti hodinách. U dětí, které váží méně než 5 kg, je nutné se poradit s pediatrem.

Bezpečné množství Paralenu na den

 • Dospělý – 8 tablet Paralenu za 24 hodin, odstup mezi dávkami 4–6 hodin, maximálně 2 tablety naráz.
 • Dítě mladší 16 let – 60 mg/kg tělesné hmotnosti za 24 hodin, v případě čípků 50 mg/kg  – klasická tableta Paralenu obsahuje 500 mg paracetamolu.
 • Dítě vážící méně než 5 kg – nutná porada s pediatrem.

Otrava z předávkování nastává rychle

Ondřej Šimandl varuje před tím, že hranice mezi léčebnou a toxickou dávkou paracetamolu je relativně úzká. Pro příklad: u dítěte, které váží 20 kg, je to už 6 tablet Paralenu. U dospělých je to hranice asi 15–20 tablet tohoto léku. Takové množství možná někomu přijde úsměvné, ale pokud bereme v úvahu fakt, že se formy léku zkombinují (např. zmiňované zapití tablet horkým nápojem s obsahem paracetamolu), není pak předávkování nic výjimečného. 

„Nebezpečné a absolutně nevhodné je užívání paracetamolu v kombinaci s alkoholem. To platí i pro pokusy o následné zmírnění příznaků po konzumaci alkoholu – při kocovině,“ varuje Ondřej Šimandl s tím, že k otravě paracetamolem může v kombinaci s alkoholem stačit někdy „jen“ 8–12 tablet léku. 

Otrava se do 24 hodin po požití projevuje nechutenstvím, nevolností, zvracením a ospalostí. Později, po 2–5 dnech, se rozvinou příznaky poškození jater jako žloutenka nebo bolest v pravém podžebří, méně často i poškození ledvin a dalších životně důležitých orgánů, včetně srdce. Například k nevratnému poškození ledvin dochází až u 4 % pacientů, kteří požili toxickou dávku paracetamolu.

Zásady užívání Paralenu

 • Užívejte léky s obsahem paracetamolu, jenom a pouze pokud je to vhodné a nutné.
 • Nikdy nepřekračujte doporučenou jednotlivou ani denní dávku paracetamolu.
 • Dodržujte doporučený časový interval mezi jednotlivými dávkami.
 • Nekombinujte současně více přípravků s obsahem paracetamolu.
 • Nekonzumujte v průběhu léčby paracetamolem a v čase jí blízkém alkohol.
 • Při zhoršení zdravotního stavu vyhledejte lékařskou pomoc co nejdříve.

Paralen ovlivní i výsledky krevních testů

Že je Paralen dobrý sluha, ale zlý pán, dokazuje i to, že může jeho užívání přechodně ovlivnit i výsledky krevních testů.

„S abnormálními výsledky jaterních testů včetně vzestupu tzv. transamináz se můžeme setkat v souvislosti s užíváním mnoha léků. Patří mezi ně i paracetamol. Kombinace nadměrného užívání paracetamolu a omezení příjmu potravin kvůli nechutenství, které často doprovází nemoc, bezpochyby mohou významně přispět k přechodnému zvýšení hodnot jaterních testů,“ komentuje Ondřej Šimandl, co všechno může způsobit nejčastěji užívaný lék. „Pokud k tomu dojde, je určitě vhodné kontrolní vyšetření nejpozději za 1–2 měsíce, v případě potíží, například při zežloutnutí, co nejdříve. Mnoho lidí má dlouhodobě mírně zvýšené hodnoty jaterních testů bez zjevné příčiny a bez patologických následků, ale je třeba být pod kontrolou. Rizikové je navýšení hodnot nad trojnásobek jejich horní fyziologické hranice,“ uzavírá odborník.

Odborná spolupráce:

 Mgr. Ondřej Šimandl   

Lékárník, akademický a vědecký pracovník Ústavu farmalokologie 2. LF UK v Praze

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Zaměřuje se především na problematiku zdravého životního stylu, sportu, nemocí a jejich řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).