Hlavní navigace

Co dovede divizna? Rozpouští hleny

 Autor: Pixabay.com / melanieuebelhart, podle licence: Public domain
Divizna velkokvětá je nejen nádherná bylina, ale také méně známá léčivka. Právě teď si ji můžete natrhat, poradíme vám, jak ji připravit. Máme pro vás i tipy „bez práce“. Květy divizny totiž můžete koupit již nasušené v lékárně nebo rovnou v bylinných směsích.
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) je dvouletá a až dvoumetrová rostlina s bohatým hroznem žlutých květů. Daří se jí na kamenitých stráních, skalách, ale i zahradách.

Kvete od konce června do konce srpna, kdy je také příležitost diviznu natrhat a využít pro domácí léčivé receptury. Další možností je zvolit některý z přípravků z lékárny, který květ divizny obsahuje.

Natrhejte si diviznu

 • Co z divizny používáme? Předmětem sběru je výhradně květ.
 • Květy se dají sušit, zamrazit, naložit do alkoholu, vína či oleje.
 • Jsou zdrojem slizů, saponinů, tříslovin, flavonoidů, silicí, karbohydrátů a mastných substancí.

Léčivé účinky diviznových květů

Květy divizny rozpouštějí hleny, pomáhají při zánětech dutiny ústní, krku či průdušek, tlumí křeče průdušek a průdušinek. Můžeme je tedy s úspěchem používat i při bronchiálním astmatu.

Dále posilují činnost brzlíku a sleziny, zesilují menstruační krvácení a působí močopudně.

Zevně se dají používat k obkladům na zanícenou pokožku.

Pozor! Diviznový čaj se musí velmi dobře cedit, protože jemné chloupky z květů projdou i hustým sítkem a mohou dráždit sliznice úst a hrtanu.

Diviznové receptury

Diviznový čaj

 • Potřebujeme: 1 lžičku květů divizny, 2 dl vroucí vody
 • Postup: Kvítky zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Pak řádně přecedíme a můžeme popíjet. Čaj pijeme 3× denně po dobu 14 dnů.

Diviznové kapičky

 • Potřebujeme: 1 lžíci květů divizny, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky
 • Postup: Květy zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Poté přecedíme a užíváme při kašli a zánětech 3× denně 30 kapek po dobu 14 dnů.

Květové víno (prospívá celému organismu)

 • Potřebujeme: 1 litr kvalitního bílého vína, 1 lžičku květů divizny, 1 lžičku květů jetele, 1 lžičku květů slunečnice, 1 lžičku květů slézu, 1 lžičku květů heřmánku
 • Postup: Květy smícháme a zalijeme vínem, vše necháme 14 dní louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, uschováme v chladu a užíváme 1–2× denně štamprli.

Diviznový obklad (na akné a zanícenou pokožku)

 • Potřebujeme: 6 lžic květů (můžeme použít i listy nebo dohromady), plátýnko
 • Postup: Bylinku nasekáme paličkou, vzniklou směs přiložíme na postižené místo, zabalíme plátýnkem a vše necháme 30 minut působit. Tuto proceduru provádíme denně po dobu týdne.

Regenerační pleťové tonikum z divizny

 • Potřebujeme: 4 lžíce květů divizny, 3 dl 60% lihu
 • Postup: Květy zalijeme alkoholem a vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat, denně důkladně protřepáváme. Potom scedíme a nalijeme do skleněné nádoby, dobře uzavřeme a skladujeme nejlépe v ledničce. Takto získáme koncentrát, který musíme následovně naředit. Na 2 dl převařené vody dáváme 1 polévkovou lžící základní tinktury.

Diviznový regenerační olej (kožní neduhy)

 • Potřebujeme: 4 lžíce diviznových květů, 0,5 litru panenského olivového oleje, 1 lžičku lihu
 • Postup: Květy zalijeme olejem (musí být úplně ponořené), přidáme líh, zamícháme a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Denně protřepáváme. Po uplynutí této doby přecedíme, hotový olej nalijeme do lahve a uschováme v lednici.

Pro diviznu do lékárny

Květ divizny lze také koupit v lékárně či bylinkářství. Například padesátigramový sáček sušených květů od společnosti Herbata přijde zhruba na šedesát korun. Užívá se vnitřně v nálevu např. při kašli, černém kašli, zánětu průdušek, zahlenění, chrapotu a astmatu.

Kromě jednodruhového sáčku diviznu najdete také v bylinných směsích. Je součástí průduškových čajů, obsahuje je ji například směs Devatero bylin na průdušky od firmy Grešík. Padesát gramů stojí kolem čtyřiceti korun. Diviznu obsahují i další speciální léčivé čaje, můžete si vybrat podle konkrétního problému.

Diviznové květy ale najdeme také v masti proti hemoroidům. Bylinná Žindavová mast značky Dr. Popov je vhodná při nekrvácejících hemoroidech a při ošetřování některých atopických ekzémů, zvláště dětských.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).