Hlavní navigace

Silvestr na horách? "Máme plno."

15. 9. 2010

Sdílet

Podzim ani nezačal, ale pokud chcete Nový rok přivítat na horách, je na čase začít plánovat. Možná už dokonce budete mít smůlu. Nezbláznili jsme se – řada chat již hlásí: Obsazeno.

Jsou termíny v roce, kdy opravdu platí, že „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Tedy, kdo si dřív zarezervuje (a zaplatí zálohu) ubytování na horách, ten také pojede. Mezi takové termíny patří například jarní prázdniny, kdy na hory vyrážejí školáci nebo celé rodiny s dětmi, a samozřejmě vánoční svátky a Silvestr.

Není divu. Strávit poslední den v roce v místě, kde sníh je bílý a chalupy vypadají jak vystřižené z Ladových obrázků, chce pravidelně zhruba tři sta tisíc Čechů. Dokonce jim nevadí připlatit si za pobyt. Právě silvestrovská noc je turisticky vůbec nejvytíženějším a nejdražším dnem celého roku. Ceny ubytování jsou v průměru o třicet procent vyšší. Vliv na cenu může mít i fakt, že majitelé horských chat každoročně připravují na poslední den v roce silvestrovskou zábavu včetně občerstvení a přípitku.

Anketa

Slavíte Silvestra na horách?

Horskou chatu si raději rezervovat i rok předem


Autor: SXC

„Každý rok jezdíme slavit Silvestr s partou do hor. Bývá nás okolo dvaceti, ale už jsme měli i vícečlennou posádku. Chatu, kam se všichni vejdeme, raději rezervujeme již rok předem,“ popisuje své zkušenosti s organizováním společných oslav jedenatřicetiletý Martin Dostál. „Někdy narazíme na chatu se soukromým vlekem, který máme k dispozici pouze my, nebo jsme si pronajali penzion, v jehož sousedství byla ledová plocha pro bruslení a podobně. Dřív jsme to nechávali na poslední chvíli, ale to na nás většinou zbyly šílené ubytovny. Rok dopředu je alespoň z čeho vybírat.“ 

Čtěte téma:  Silvestra neslavím. Jsem radši sám 

Někteří z nás si na konci roku odpustí bujaré veselí a raději zůstanou sami doma. Mají k tomu své důvody.

Nechat zajištění ubytování na silvestrovské oslavy na poslední chvíli se nemusí vyplatit ani méně početným a náročným skupinám. Třeba čtyřčlenná rodina nebo dokonce zamilovaný pár také nemusejí uspět, což popisuje Petr Sršeň z Informačního serveru Jizerskehory.cz: „Pokud chcete mít jistotu, že strávíte silvestra ve známém nebo oblíbeném ubytovacím středisku v Jizerských horách, tak doporučuji začít řešit ubytování i rok předem. Pro běžná ubytovací zařízení s předstihem čtyř až šesti měsíců. Samozřejmě u málo známých privátních chat je šance na ubytování i později.“

S tím souhlasí i Jiří NetrhKrušných hor: „Na poslední chvíli se dají na Silvestra sehnat snad jen odřeknuté pobyty.“  

Pokud vám nevadí přeplněné sjezdovky a také chcete strávit vánoční svátky a Silvestra na horách, rozhodně nečekejte a zajistěte si ubytování už teď. Ubytování v tuzemsku totiž nabízejí i zahraniční cestovní agentury, protože české hory jsou o Vánocích a na Silvestra stále lákavé pro naše zahraniční sousedy – zejména pak pro Němce.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).