Hlavní navigace

Sezení na míči zádům neprospívá!

20. 10. 2009

Sdílet

Již několik let se hlásá: „Vyměňte židli za velký gymnastický míč, ulevíte páteři!“ Neznám však nikoho, kdo by vydržel na nafouknuté kouli sedět dlouho. Naštěstí. Máte-li gymnastický míč, cvičte na něm, hopsejte si, válejte se po něm, ale rozhodně ho nepovažujte za židli! A na čem tedy v práci sedět?

Velký gymnastický míč se stal hned od svého vzniku obrovskou hvězdou fyzioterapie a řada odborníků na něj stále nedá dopustit. Není divu, velký gymnastický míč je opravdu skvělou pomůckou. Vzhledem k příznivým výsledkům jej začali využívat ve fitness i ve skupinových hodinách. „Velké gymnastické míče do fitness rozhodně doporučuji, přestože mohou být skupinové lekce trochu riskantní. Rehabilitace je totiž cvičení jeden na jednoho – odborník hlídá nemocného, jak cvičí, a koriguje ho. Kdežto lektor skupinové hodiny nemusí mít potřebné znalosti z anatomie a navíc nemůže uhlídat celou skupinu cvičících,“ říká master trenér Mgr. Daniel Müller a dodává, že „pokud je pohyb na míči dynamický, zádům to většinou neuškodí“.

K tématu: Protáhněte se, aby vás „kancelářské“ tělo nebolelo

Náhle jsme si všude mohli přečíst: „Kupte si míče domů a do kanceláří a vyměňte je za židle!“ Problém je ale v tom, že sezení není dynamické jako cvičení a většina lidí má nějakou svalovou dysbalanci. Na míči tak nesedí správně. Pozná se to například podle toho, že mají jedno rameno níž než to druhé.

Neumíme na míči sedět

sedave zamestnani 3

Přestože existují nejrůznější návody, jak na míči sedět, vždy si sedneme tak, jak je nám pohodlné, nebo po nějaké době do pohodlnější polohy sklouzneme. Zvláště když je náš mozek zaměstnán něčím jiným. „Tím, že na míči nesedíme správně, svalovou dysbalanci naopak prohlubujeme, protože pohodlnou polohou opět posilujeme již silnější stranu,“ varuje Daniel Müller a dodává, že „ani odborník na cvičení s míčem na něm nevydrží dlouho sedět správně. Do perfektní polohy se možná dostane, ale pak přijde nějaký stresující e-mail, nebo něco jiného, co odpoutá jeho pozornost, a hned sedí jinak."

Neříkáme vyfoukněte míče a zahrabejte je ve skříních. I přesto všechno mohou v kancelářích dobře posloužit. Dlouhé sezení na čemkoliv totiž tělu neprospívá; pokud se třeba jednou za hodinu posadíte na míč, trochu si zacvičíte a tělo protáhnete, uděláte jedině dobře. Důležitý je ovšem aktivní pohyb na míči – například pohyb ze strany na stranu, dopředu dozadu, nahoru dolů a podobně. „Velký míč není špatný. Je to skvělá pomůcka, ale neumíme na něm sedět, nebo nevydržíme sedět správně,“ říká Daniel Müller.

Anketa

Na čem v práci sedíte?

Čočky nebo overbally pod zadek nebo za záda?

Menší alternativou velkých gymnastických míčů jsou takzvané čočky nebo malé overbally. Mohou se dát na židli a tím plnit funkci velkého míče, nebo vložit za záda. V tom prvním případě je stejné varování jako u velkých míčů – musíte sedět správně. V druhém případě mějte na paměti, že nafukovací pomůcka nemá vyplňovat místo mezi bedry a židlí, jak by se mohlo zdát. O míč či čočku se opřete horní částí páteře zhruba v úseku lopatek, protože jedině tam vám stimuluje páteř a aktivuje bedra. Pravda, je to méně pohodlné, ale chceme přece zdravější sezení.

  • Tip: Místo nafukovací pomůcky vložte pod lopatky složený ručník. Funkci splní stejně dobře.

Kdy je kancelářská židle „zdravá“?

Pokud si chcete huntovat záda dlouhým sezením co nejméně, vyberte si správnou židli. S výběrem vám ochotně poradí v každé více či méně specializované prodejně. Vyzkoušíte několik typů a pak si pravděpodobně koupíte tu židli, která vám je nejpohodlnější. Prodejce vás možná ještě přesvědčí tím, že židle má skvěle zakřivené opěrátko, takže vám zaručí takzvané zdravé sezení a vy se budete cítit jako v bavlnce. „V tomto případě se jedná o pasivní držení těla, které prospěje tomu, kdo již nějaký problém se zády má. Pokud máte tělo relativně zdravé, tak potřebuje vnášet impulzy do těla aktivně,“ vysvětluje Daniel Müller. Můžeme to přirovnat ke zlomené noze. Když vám sundají sádru, pravděpodobně budete chodit na rehabilitaci, kde s vaší nohou cvičí. Až se noha uzdraví, budete to jen vy, kdo s nohou hýbe, nikoliv ruce fyzioterapeuta. Příliš pohodlná židle tedy nemusí nutně znamenat, že je to židle zdravá.

Čtěte také: Notebooky nám ubližují

Někteří výrobci kancelářských židlí si toto uvědomují a vyvíjejí židle pro aktivní sezení. Sedadlo umožňuje pohyb do všech směrů a s každým nakloněním těla se pohybuje současně s pánví a kostrou zad. Klinické testy potvrdily, že tyto koordinované pohyby opravdu zajišťují, že jsou páteř a pánev stále ve správné poloze. S nákupem však nespěchejte. Dříve, než si takovou židli pořídíte, posaďte se na ni a představte si, že řešíte běžné pracovní povinnosti. Je totiž otázka, zda člověk vydrží sedět na takové židli osm i více hodin a ještě se soustředit na práci.

židle

Za zdraví se leckdy platí, a v případě aktivních židlí to je více než pravidlo. Nejlevnější modely pořídíte zhruba za deset tisíc korun. Cena se ovšem běžně vyšplhá i nad dvacet tisíc a víc korun.  

Daniel Müller s úsměvem doporučuje klasickou tvrdou židli, na jaké sedávaly naše babičky, a nemyslete si, dokázaly na nich sedět také pěkně dlouho. Pokud si však na takovou židli sedne dnešní člověk, rozmazlený vypolstrovanou židlí, po dvaceti minutách ho začne všechno bolet.

Máte zkušenosti s aktivní židlí? Jak dlouho vydržíte sedět na velkém míči? Diskutovat můžete pod článkem.

Foto: Ivana Dvorská 1×, SXC

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).